İzinler

Fiili çalışılmayan cumartesi günleri yıllık izinden sayılır mı?

Cumartesi günleri yıllık izin süresinden sayılır mı? İş hukukundaki detaylar ve sözleşme önemlerinin detaylarını inceleyin.

Cumartesi günlerinin yıllık izin süresine dahil olup olmadığı iş hukuku açısından belirli kurallara tabidir. Genelde cumartesi iş günü olarak kabul edilmez, ancak sözleşme ve çalışma düzenlemeleri bu durumu değiştirebilir.

Eğer cumartesi günü, haftalık izin günü olarak belirlenmişse, yıllık izin süresine dahil edilmez. Ancak sözleşmede cumartesi gününün iş günü olarak sayılacağı belirtilmişse, yıllık izin süresine dahil olabilir.

  • Normalde cumartesi çalışılmıyorsa bu kural olarak akdi tatildir. (haftanın 6 günü üzerinden çalışma yapılır, pazartesiden başlayan yıllık izin 6+6+2 gün olarak kullanılır).
  • Cumartesi günü sözleşme ile hafta tatili olarak kararlaştırılmışsa yıllık izin süresinden Pazar günü gibi sayılmaz. (5 gün üzerinden, 5+5+4).
  • Bunun aksi yine sözleşmede açıkça “hafta tatili olarak kararlaştırılan Cumartesi yıllık izin ücretinin hesabında iş günü gibi sayılır” hükmü bulunur ise Cumartesi yıllık izin süresinde dahil olur (haftanın 6 günü üzerinden çalışma yapılır, pazartesiden başlayan yıllık izin 6+6+2 gün olarak kullanılır).
çalışılmayan gün yıllık izin mi sayılır