Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

Yıllık yol izni nedir ve kaç gündür?

April 10, 2022

0 Dakika

İşçiler için yıllık izin kullanımında meydana gelen en büyük problemlerden biri, yolda geçen sürenin yıllık izne dahil olmayışıdır. Özellikle şehir ya da yurt dışında tatil yapmak isteyen işçiler için yolda geçen süre, tatil sürelerinin dışında kalmasını isteyecekleri kadar uzun olabilmektedir. İş Kanununda yer alan yol izni hakkı sayesinde işçinin yolda geçen süresi yıllık izinden sayılmak zorunda değildir. Peki yol izni nasıl kullanılır, kaç gün sürer? Yol iznine dair tüm detayları birlikte incelemeye ne dersiniz?

Yıllık izinde yol izni nedir?

Yol izni, kanunda geçen ana izin türlerinden biri olmamakla birlikte mevzuatta ve uygulamada yeri olan bir izin çeşididir. Yol izni, yıllık ücretli izin yapan çalışanların izin süresince bulundukları konumun iş yerinden uzak olması durumunda kullanabildikleri sürelerdir. İşçi, bulunduğu yerden uzakta yıllık izin süresini kullanacaksa işverenden yol izni talep edebilir. Böylece yıllık ücretli izin süresini yolda değil, olmayı arzu ettiği yerde geçirebilir.

4857 sayılı İş Kanununun 56. maddesi yol izni hakkında şunu söyler:

“İşçi, yıllık ücretli izin sürelerini iş yerinin bulunduğu konumdan farklı bir yerde geçirecekse bunun ile ilgili olarak işverenden istekte bulunmalıdır. İşçi bu durumu belgelendirebildiği takdirde gidiş ve dönüş süreleri için işverenden yol izni alabilir.”

Yol izni kavramı, yıllık ücretli izin türüne bağlı bir kavram olduğundan, dolaylı bir izin türüdür. Yani işçi yıllık iznini kullanmıyorsa yol izni de kullanamaz. Yol izni, kullanması zorunlu ya da birikebilen bir izin türü değildir.

İzin türleri hakkında kapsamlı bilgi için İzin Yönetimi El Kitabı’nı inceleyebilirsiniz.

Yıllık izinde yol izni hakkı nasıl elde edilir?

Bir işçi yıllık ücretli izin hakkını iş yerinin bulunduğu bölgeden uzakta geçirecekse o işçi için gidiş ve dönüş süreleri oldukça uzun olabilir. Bu da, yıllık izin sürelerini kısıtlayacak bir unsurdur. İş Kanunu, işçinin hakkı olan yıllık ücretli izin sürelerini yolda harcamaması için işçiye yol izni hakkı tanır.

Buna göre, bir işçinin yol izni hakkını kullanabilmesi için şunları yerine getirmesi gerekir:

  1. İşçinin iş yerinden uzakta bir yere gidiyor olması
  2. İşçinin işverenden yol izni talebinde bulunması
İşçi, yıllık ücretli izin sürelerini uzakta geçireceğini belgelendirdiği takdirde işveren işçiye yol izni vermek zorundadır.

Yol izni kaç gün sürer?

Yol izni ile ilgili olarak 4857 sayılı İş Kanunu, işçiye bu hakkı tanırken izin süresi ile ilgili de düzenleme yapmıştır. Kanuna göre yol izni, işçinin yıllık iznini kullandığı mesafenin uzak olması halinde gidiş ve dönüş için toplam 4 güne kadar olabilir. İşçinin yıllık ücretli izin sürelerini geçireceği mesafenin uzaklığına göre yol izni 4 günün altında da verilebilir. Bu tamamen işçinin gidiş ve dönüşü hangi sürelerde tamamlayabileceği ile ilgilidir. İş Kanununda belirtilen 4 günlük süre azami yol izni süresidir.

İşçi yıllık iznini tek seferde kullanmak yerine bölerek parçalar halinde kullanmayı tercih etmişse yol izni, her yıllık izni kullanımında tekrar 4 gün olacak şekilde düzenlenmez. 4 gün olarak belirlenen yol izni, yıllık iznin 1 yıl içerisindeki kullanımının toplamını ifade eder. Yani, işçi yıllık izin süresini ikiye bölerek yılın farklı zamanlarında kullanacaksa 4 günlük yol iznini de buna uygun şekilde bölerek kullanmalıdır.

Yıllık izin hakkında ayrıntılı bilgi için “Yıllık izin nedir? Nasıl kullanılır?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yol izni ücretli mi?

Yıllık izinde yol izni, işçiler için kafa karışıklığına sebep olabilir. Yol izninin amacı, işçinin yıllık izin süresini yolda kısıtlamamaktır. Bu hak yıllık izin dışında verilir. Bu sebeple, yol izni ücretsiz izin türlerinden biridir. İşçi yol iznini talep etmişse bu izni kullandığı günler için işveren, işçiye herhangi bir ücret ödemesi yapmak zorunda değildir. Yani, yol izni kullanılan günlere dair işçiye ücret ödemesi yapmak ya da yapmamak işverenin inisiyatifindedir.

İzin süreçlerinde dijital takip

Siz de işletmenize ait personel, performans, vardiya ve ücret değerlendirme gibi pek çok alanı tüm ayrıntıları ile tek noktadan takip etmek istemez misiniz? Kolay İK ile tüm İK süreçleri için bu mümkün. İnsan kaynaklarına dair süreçleri tek yazılım ile dilediğiniz anda ve yerde kontrol edebilmek için hemen tıklayarak ücretsiz randevu talebi oluşturun.

İzinlerle ilgili daha çok sorunuz mu var?

İzinlerle ilgili izinturleri.com gibi bir site olduğunu biliyor muydunuz? Ücretli, ücretsiz ve özel olmak üzere 3 ana başlıkta tüm izinlerin güncel açıklamasını, türünü, şartlarını ve o izin türü hakkında en çok merak edilen detayları bu web sitesinde bulabilirsiniz.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Start using it immediately,
move your business into the future
Privileges de Bridge Digital

Click to see the privileges of QNB Finansbank Digital Bridge Platform

GET INFORMATIE
Get to know Easy HR in 15 minutes

Determine when you are available and we will tell you about Easy HR practices

CREATE AN APPOINTMENT

Start using it now for free, make it easier

Try the personnel management software now for free for 15 days, with no setup and no credit card required.
TRY IT FOR FREE
//