Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

Vardiya yönetimi hakkında merak edilenler

February 9, 2022

0 Dakika

Doğru bir şekilde yönetilmezse birçok yaptırımı olan vardiya, İK profesyonelleri ve işverenler tarafından hassasiyetle planlanması gereken bir çalışma düzenidir. Vardiya yönetimine dair tüm detayları ve merak edilenleri sizler için derledik.

Vardiya yönetimi hakkında merak edilenler

Vardiyalı çalışmada çalışanın onayını almalı mıyım?

Mevzuata göre, vardiyalı çalışma için çalışandan onay alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Tabii ki bu durum, çalışanın vardiyalı sistemden haberdar olması halinde geçerlidir. Eğer iş sözleşmesinde buna dair hususlar varsa, vardiyalı çalışmada çalışandan onay almanız gerekmez.

Ancak iş sözleşmesinde vardiyalı çalışmaya dair bir ibare bulunmuyor ve çalışanın bu çalışma düzeninden haberi yoksa, o zaman onay alınması gerekir. Aynı durum normal çalışma sistemi uygulanan şirketlerin sonradan vardiyalı sisteme geçmesiyle de geçerlidir. Çalışma saatlerinde yapılan değişiklik vesilesiyle, çalışan onayı alınmadan vardiyalı sisteme geçişi söz konusu olamaz.

Vardiya cetvelini nasıl hazırlarım?

Vardiyalı çalışma sistemi bulunan şirketler, oluşturdukları bir vardiya cetveli ile çalışanlarına bunu iletmek zorundadır.  İşçilerin isimleri, vardiyaları ve ayın günlerini gösteren vardiya cetveliyle, çalışanların izinli oldukları günleri görebilir, ay sonunda ise bordroları rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

Vardiya cetvelinde;  işletmeye ait bilgiler, tarih ve dönem, vardiya başlangıç ve bitiş saatleri, ayın tüm günleri, çalışanların bilgileri ve vardiya yönetiminden sorumlu kişinin bilgileri bulunur. Vardiya cetvelini şirketlerinizin büyüklüğü ve ihtiyaçlarına göre kağıt üzerinde, Excel dosyasında veya PDKS programları ile oluşturabilirsiniz.

Vardiya cetveli ve nasıl hazırlanacağına dair detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Vardiyayı nasıl takip ederim?

Vardiya takibi, şirketlerde yetkili kişi veya kişiler tarafından yapılır. Küçük ölçekli şirketler, kağıt üzerinde veya Excel programında hazırladıkları dijital çizelgelerle vardiya takibi yapabilir. Çok çalışanlı büyük ölçekli şirketlerde ise bu yöntem yetersiz kalacağından vardiya yönetimlerini kolaylıkla yapacakları bir yazılım tercih etmeleri daha doğru olacaktır.

Çalışanların, mesai saatleri içerisinde iş yerinde olup olmadığını gösteren PDKS programı,  vardiya takibini mümkün kılar. Birbirlerinden ayrı bir program özelliğine sahip olan PDKS ve vardiya programları, birlikte entegre bir şekilde çalışabilir.PDKS ile vardiya nasıl takip edilir? yazımıza göz atarak PDKS ile vardiya takibini nasıl yapacağınıza dair ipuçlarını okuyabilirsiniz.

Vardiyalı çalışma kuralına uyulmadığında ne olur?

Vardiyalı çalışmalarda uyulması gereken şartlar, İş Kanununca belirlenen hükümlere dayanır. Çalışma şartlarına uymayan işverenler, bu mevzuata uygun hareket etmemiş ve dolayısıyla çalışma şartlarını uygulamamış sayılır. Bu durumda çalışan, iş sözleşmesini ihbarsız fesih edebilir, en az bir yılını doldurmuş ise işverenden kıdem tazminatını talep edebilir.

Vardiyalı çalışanlar iş yerinde, bu konuda ayrımcılık yapıldığını düşünürlerse eşitlik ilkesine aykırı hareket edildiği beyanında bulunup işverenden ayrımcılık tazminatı da isteyebilir.

Vardiya çalışma kuralına uyulmadığında idari para cezası nedir?

İş Kanunu idari para cezaları 2023 yılının ilk aylarında güncellendi. 4857 sayılı İş Kanununun 104. maddesi gereğince çalışma sürelerini yönetmeliğe uygun olarak düzenlemeyen ve  bazı durumlar hariç gece çalışma saatlerini 7,5 saatten fazla uygulayan şirketlere 2023 yılında 9.303 TL para cezası uygulanma kararı alındı.

Doğru bir vardiya yönetimi yaparak verimliliğinizi artırabilirsiniz. Nasıl mı? Yazımızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Kolay İK ile verimliliğinizi artırın

Personel yönetimi yazılımı Kolay İK’nın sunduğu modern çözümler ile çalışanlarınızın müsait vakitleri dahil geniş veri havuzundan yararlanarak günlük, aylık ve haftalık vardiya programları oluşturabilir, bu şekilde iş gücü planlamanızı hatasız bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İşletmenizin boyutu ve çalışanlarınızın sayısı ne olursa olsun, Kolay İK’nın yazılımı sayesinde başarılı bir vardiya yönetimi sağlayarak verimliliği arttırabilirsiniz. Kolay İK’yı 15 gün boyunca ücretsiz deneyin!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Hemen 15 gün ücretsiz deneyin

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden kullanmaya başlayın.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN