Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

Puantaj ve puantaj cetveli nedir?

October 25, 2022

0 Dakika
Puantaj ve puantaj cetveli nedir?

Puantaj nedir?

Puantaj, bir işletmede çalışanların saat ya da gün bazında çalışma sürelerinin kayıt altında tutulması ve raporlanmasıdır. Farklı sektörlerde ve farklı şekillerde kullanılan puantaj, temel olarak mesainin saat üzerinden hesaplanmasını ifade eder.

Sektörden sektöre farklılık gösterse de personel puantaj, maaş hesaplanmasında ve ödemelerin yapılmasında önemli bir yere sahiptir. Çoğu zaman belli bir hiyerarşi içerisindeki kontrol mekanizmaları tarafından takip edilen puantaj, PDKS (Personel Devam Kontrol Sistemi) gibi sistemlerle de entegre çalışabilir.

Günlük ve aylık puantaj nedir?

Günlük ve aylık puantaj, ödeme hesaplamaları gibi nedenlerle birbirinden farklıdır. Günlük puantaj, puantaj usulü çalışanların maaş hesaplamalarında önemli bir göstergedir. Standart iş sözleşmesine bağlı olarak çalışan, sözleşmesinde yer alan maaş günlerinde ödemesini alır ve işveren yalnızca bu dönemlerde maaş ödemesi yapmak zorundadır.

Puantaj usulü çalışanların maaş hesaplamaları ve ödeme günleri ise değişiklik gösterebilir. Bu nedenle puantaj usulü çalışanlar, günlük puantaj sistemine girilen mesai kayıtlarına göre ücretini alır. Sonuç olarak günlük puantaj üzerinden çalışana ödeme günü geldiğinde yalnızca puantaj cetvelinde yer alan çalışma günlerine göre bir ücret verilir; sabit bir maaş dönemi bulunmaz.

Puantaj cetveli nedir?

Puantaj cetveli bir çalışanın mesaisi içerisinde kaç saat çalıştığının tutulduğu tablodur. Bu cetvel kağıt kalem ile herhangi bir kağıt ya da defter üzerinde tutulabileceği gibi, Excel vb. programlar üzerinde de tutulabilir. Aylık veya günlük verileri bulunduran tutulan puantaj cetveli, çalışanın işe gelip gelmediği günleri, raporlu olduğu, geç geldiği veya fazla mesaiye kaldığı tüm gün ve saatlerin yazılı olduğu bir sistemdir.

Puantaj cetveli nasıl oluşturulur?

Puantaj cetvelini; aylık çalışma saatlerini hesaplamak, fazla mesaileri takip etmek, çalışma saatlerini ve verimliliği kontrol altında tutmak için kullanabilirsiniz. Çalışan bordrolarının doğru bir şekilde hazırlamanız, oluşturduğunuz puantaj cetvelinden geçer. Bu nedenle puantaj cetvelini oluşturulurken bilgilerin eksiksiz olarak girildiğinden emin olmalısınız.

Puantaj cetvelini aylık oluştururken, o ayın her gününü yazmalı; hafta ve resmi tatil günlerini önceden belirlemelisiniz. Aya ait tüm detayları oluşturduğunuz puantaj cetveline, çalışanların bilgilerini de ekleyerek devamsızlık yaptığı günlerini yazacağınız alanların olduğuna da dikkat etmelisiniz.

Puantaj cetveli takibi nasıl yapılır?

Çalışanın mesaisine dair bilgilerin olduğu puantaj cetveli takibi birçok yöntemle yapılabilir. Puantaj cetveli takibi, iş yerinin hangi ölçekte ve sektörde olduğuyla ilişkili olabilir. Çalışan sayısı az olan şirketlerde personel puantaj cetveli takibi; kalem-kağıt kullanarak manuel yollarla, matbu çalışma takvimine işlenerek veya bir ajandaya not edilerek yapılabilir. Orta ve büyük ölçekli şirketlerde ise bu takip, Excel gibi dijital tablolar aracılığıyla veya PDKS gibi yöntemlerle kontrol altında tutulur.

Sektör ve ölçek ne olursa olsun yapılan puantaj takibi, ücret ve zaman yönetimi gibi uygulamalarda belirleyici bir unsurdur. Bu nedenle bu tür uygulamaların eksiksiz ve doğru bir şekilde yönetilmesi için dijital çözümleri kullanmak hata yapmanızı engelleyecektir.  Örneğin, çok çalışanlı şirketlerde hazırlanan geleneksel puantaj cetveli, zaman kaybı yaratırken, cetvel üzerinde eksik/yanlış yapılan bir işlem sonucu maaş ödemelerinde de problemler ortaya çıkarabilir. Bu nedenle puantaj cetveli oluştururken modern yöntemler kullanarak İK süreçlerinizdeki operasyonel yükleri en aza indirebilirsiniz.

Kolay İK’da personel puantaj cetveli 

Hem şirket yöneticilerinin hem de çalışanların görebilecekleri online bir puantaj cetveli için Kolay İK ekibi olarak durmadan çalışıyoruz. Geliştirmekte olduğumuz puantaj cetveli sayesinde, çalışanların işe giriş-çıkış saatlerini, devamsızlık günlerini, fazla mesailerini vb. tüm bilgileri tek bir yerden, anlık ve düzenli olarak takip edebilirsiniz.

Kolay ve kullanıcı dostu arayüzü ile yetkili kişiler herhangi bir yere bağlı kalmaksızın puantaj cetvelini takip edebilirken, çalışanlar da kişisel hesapları üzerinden puantajlarını görüntüleyebilecekler. Böylelikle herhangi bir cihaza, deftere yada mekana bağlı kalmaksızın puantaja anında erişim sayesinde, çalışan ve yöneticiler arasında ortaya çıkabilecek her türlü anlaşmazlığın da önüne geçilmiş olacak.

Mola ve çalışma zamanlarını şirket politikalarınızla uyumlu hale getirdiğiniz puantaj cetvelini, anında raporlanabilir özelliğiyle güvenli bir şekilde indirebilirsiniz. Böylelikle hata payınızı en aza indirerek maaş dönemlerinde bordrolama süreçlerinizi doğru ve etkin bir şekilde yönetebilirsiniz. İşletmenizin izin ve mesai, performans, ücret değerlendirme, vardiya gibi tüm personel süreçlerini dilediğiniz her yerden kolayca takip edebilmek için Kolay İK'yı 15 gün ücretsiz deneyin.

Puantaj hakkında daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

İnsan kaynakları eğitim platformu olan Kolay Akademi’ye ücretsiz kaydolarak "İK'yı sıfırdan yönetmek ve dijitalleştimek" eğitimine hemen başlayın.

Farklı seviyelerde eğitimler, podcast, blog ve e-kitap gibi destekleyici kaynaklar, öğrendiklerinizi pekiştirmeniz için deneme testleri ve bitirme sertifikaları Kolay Akademi’de sizleri bekliyor.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Start using it immediately,
move your business into the future
Privileges de Bridge Digital

Click to see the privileges of QNB Finansbank Digital Bridge Platform

GET INFORMATIE
Get to know Easy HR in 15 minutes

Determine when you are available and we will tell you about Easy HR practices

CREATE AN APPOINTMENT

Start using it now for free, make it easier

Try the personnel management software now for free for 15 days, with no setup and no credit card required.
TRY IT FOR FREE
//