Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

Puantaj tablosu nasıl hazırlanır? Puantaj tablosu nedir?

April 3, 2023

0 Dakika

Bordroların temeli puantajı gelin daha detaylı inceleyelim. Puantaj tablosu nedir, içerisinde hangi bilgiler yer almalı ve neden manuel puantaj yapmamanız gerektiğine dair tüm detayları bu yazımızda sizler için derledik.

Puantaj tablosu nasıl oluşturulur?

Puantaj nedir?

Puantaj, bir iş yerinde çalışanların günlük çalışma sürelerini ve mesai saatlerini kaydeden bir kayıt sistemidir. Puantaj, çalışanların çalışma sürelerinin doğru bir şekilde kaydedilmesi ve buna göre doğru miktarda ödeme almalarını sağlamak amacıyla kullanılır. Puantaj, ayrıca çalışanların izin haklarının doğru bir şekilde kullanımını ve çalışma koşullarını da izlemek için tercih edilen bir yöntemdir. Puantaj kayıtlarını şirket yapınıza göre tutmak için puantaj defteri, puantaj cetveli veya puantaja özel hazır yazılımlar tercih edebilirsiniz.

Puantaj tablosu nedir?

Puantaj tablosu tüm bu bahsettiğimiz verileri günlük veya aylık olarak tuttuğunuz tabloya verilen addır. Tablo içerisinde ayın günleri, çalışanın ad soyad bilgileri, mesaiye giriş-çıkış saatleri, resmi ve özel izinleri, isteğe göre görevi, çalıştığı ekibin adı ve TC kimlik numarası yer alır. 

Puantaj tablosu ve cetveli arasındaki fark

Kafa karışıklığına neden olan puantaj tablosu ve puantaj cetveli çalışanların günlük veya aylık çalışma sürelerini ve mesai saatlerini kaydeden kayıt sistemleridir. Aralarındaki tek fark birinin fiziksel diğerininse dijital ortamda tutulmasıdır.

Puantaj tablosunda olması gerekenler

Puantaj tablosunda yer alması gereken bilgiler, tablonun amacına ve içeriğine göre değişebilir. Ancak, genel olarak puantaj tablosunda aşağıdaki bilgiler yer alır:

 • Çalışanın adı ve soyadı
 • Çalışma tarihi (Ay/Gün)
 • Giriş saati (Mesaiye başlama saati)
 • Çıkış saati (Mesaiden çıkış saati)
 • Mola saatleri 
 • Resmi ve özel izin günleri

Örnek aylık Excel tablosu

Aşağıda 3 personel için örnek olarak oluşturulmuş Excel puantaj tablosunu inceleyebilirsiniz.

Örnek puantaj tablosu

Puantaj tablosunu manuel tutmanın zorlukları

Puantaj hem işvereni hem de çalışanı koruyan bir sistemdir. Böyle detaylı ve çıktıların önemli olduğu her konuda olduğu gibi puantajda da hata payı minimuma indirilmelidir. Takdir edersiniz ki manuel olarak bu sistemin takibini yapmak hata payını artırır ve iş yükü sebebiyle oldukça zaman alır. Manuel olarak puantaj takibininde;

 • Özellikle büyüyen bir şirkette çalışan sayısının çok olması gün geçtikçe girmeniz gereken daha çok veri anlamına gelir.
 • Hibrit, uzaktan veya esnek gibi farklı çalışma saatlerine sahip bir şirketseniz tek bir tablo altında verileri toplamak ve takip etmek zorlaşır.
 • Şirket içerisindeki organizasyon şemanızda ne kadar çok ekip veya departman varsa hepsine özel çalışma koşulları olacağı için manuel olarak verileri girmek karışıklığa ve zaman kaybına neden olur. 

Tüm bu farklılıkların takibi manuel olarak yapılırsa gözden kaçan detaylar yanlış bordrolamalardan, eksik izin hesaplamalarına kadar birçok probleme neden olabilir. Puantaj kayıtları oluşturulurken dikkat edilmesi gerekenleri derlediğimiz yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

hazır puantaj tablosu nasıl hazırlanır?

Bordro hazırlarken puantajın önemi

Puantaj kayıtları bordro hazırlarken çok önemlidir. Çünkü temiz veri, bordronun temelidir! Bu nedenle, bordro hazırlarken çalışanların çalışma sürelerinin doğru bir şekilde kaydedilmesi ve bordroya yansıtılması gerekir.

Puantaj tablosu oluşturmak için kullanabileceğiniz araçlar nelerdir?

Puantaj tablosu oluşturmanın elbette birçok yolu var! Ancak burada önemli olan doğru bir zaman yönetimi için puantaj kayıtlarını nasıl dolduracağınız. Yukarıda manuel olarak puantaj tablosu oluşturmanın zorluklarından bahsetmiştik. Bordroların temeli olan puantaj kayıtları için kullanabileceğiniz araçlar aşağıdaki gibidir;

 • Excel veya Google Sheets gibi yarı teknolojik çözümler
 • Puantaj yazılımları
 • PDKS
 • İnsan kaynakları ve personel yönetimi yazılımları
 • Kağıt ve evrakla yürütülen manuel çözümler

Puantaj kayıtlarınızı kolayca doldurun

İşe giriş-çıkış saatlerinden çalışan izinlerine kadar her ayrıntıyı otomatik olarak puantaj cetvelinize yansıtan Kolay İK Zaman Yönetimi modülü ile zaman yönetimini kolaylaştırın. Kolay İK Puantaj çözümünün uyuşmazlık uyarı sistemi ve İş Kanunu'na uygun yapısı sayesinde bordro öncesi puantaj kontrolünde hata payını sıfıra indirin. İşletmenizin vardiya, personel, ücret değerlendirme ve performans süreçlerini kolayca yönetmek, zamandan tasarruf etmek ve hatasız bordrolar oluşturmak için hemen randevu alın, Kolay İK’yı 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Hemen 15 gün ücretsiz deneyin

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden kullanmaya başlayın.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN