tr
Lütfen bir dil seçin

Performans değerlendirme dereceleri

Melis Oktay

Performans değerlendirme yaparken ilk karar vermeniz gereken konulardan biri kimin kimi değerlendireceği konusudur. Bu noktada çalışanın sadece yöneticisi tarafından değerlendirildiği 90 derece, çalışanın yöneticisi ile birbirlerini karşılıklı değerlendirdikleri 180 derece veya çalışanın; kendisi, üstü, astı ve takım arkadaşları tarafından tüm hatlarıyla değerlendirildiği 360 derece performans değerlendirme yapısı oluşturmayı seçebilirsiniz.

İnceleyeceğimiz performans değerlendirme dereceleri:

  • 90 derece performans değerlendirme
  • 180 derece performans değerlendirme
  • 270 derece performans değerlendirme
  • 360 derece performans değerlendirme
Performans değerlendirme dereceleri
Performans değerlendirme dereceleri

Performans yönetimi ile ilgili araştırmalarınızı kolaylaştırmak isteriz! Performans değerlendirme süreçlerini detaylıca incelediğimiz ve bilmeniz gereken her şeyi derlediğimiz e-kitaplarımız Performans Değerlendirme 101 ve Performans Değerlendirme 102‘yi ücretsiz bir şekilde indirmeyi unutmayın. Bu kısa bilgilendirmeden sonra gelin aşağıda sıraladığımız performans değerlendirme derecelerine daha yakından bakalım.

90 derece performans değerlendirme

90 dereceye dayalı performans değerlendirme, geleneksel yetkinlik bazlı bir değerlendirme yöntemidir. Bu yöntemde, 90 derece üstü (yöneticiyi) simgeler ve üstün astını değerlendirmesini kapsar. Bir diğer deyişle, çalışanı, direkt bağlı olduğu yöneticisi değerlendirir. Değerlendirme sürecinde, çalışanın yapması gereken aktif bir rol yoktur.

Değerlendirici rolündeki ilk yöneticinin, çalışanın işi nasıl yaptığını ve çalışanla olan yoğun iletişimi dolayısıyla yapabileceklerini ve yapamayacaklarını en iyi bilen, çalışanın gelişime açık yönlerini belirleme konusunda çalışanla ilgili tecrübesi kaynaklı en uygun kişi olmasıdır.

AvantajlarıDezavantajları ⛔️
Yöneticilerin tek taraflı geri bildirimleri sayesinde çalışanların güçlü ve zayıf yönleri belirlenebilir.Yalnızca tek taraflı geri bildirimlerin kullanılması nedeniyle objektif bir değerlendirme söz konusu değildir.
Yöneticilerin geri bildirimleri çalışanların gelişim fırsatları hakkında değerli fikirler verebilir.Yöneticilerin ön yargıları veya kişisel ilişkileri değerlendirmeyi etkileyebilir.
Çalışanların geri bildirimleri göz ardı edilirse, çalışanlar kendilerini yetersiz ve değersiz hissedebilir bu da iş yerinde motivasyon kaybına yol açabilir.
90 derece performans değerlendirme – kolayik.com

90 derece performans değerlendirmeyi daha detaylı incelediğimiz yazımızı okumak için tıklayın.

180 derece performans değerlendirme

180 derece performans değerlendirmede iki değerlendirici kategorisinde yer almaktadır. En sık görülen şekli, çalışanın kendisini değerlendirmesi ve yöneticisi tarafından değerlendirilmesidir. Çalışanların kendilerini değerlendirdikleri “öz değerleme” yönteminde, çalışanlar kendi performans algılarını değerlendirme sonuçlarına yansıtırlar. Bu sayede yönetici, çalışanın kendi performans algısı ile gerçekleşen arasındaki farkı görebilme ve çalışanına gösterebilme imkanına sahip olur.

Değerlendirici kategorileri belirlendikten sonra karar verilmesi gereken bir diğer nokta, değerlendirici kategorilerinin değerlendirmedeki ağırlıklarıdır. Örneğin; çalışanın temel yetkinlik becerilerini ölçmek için yaptığınız 180 derece bir değerlendirmede, yöneticinin değerlendirme ağırlığı %80 olurken çalışanın %20 olabilir. Hatırlatalım ki, şirket kültürü, vizyon, misyon ve hedeflerine bağlı olarak kategori ağırlıklarını eşit pay eden şirketler de bulunur.

Avantajları Dezavantajları ⛔️
Hem yöneticilerin hem de çalışanların geri bildirimleri alındığı için daha kapsamlı bir değerlendirme sağlar.Çift taraflı yani çalışanların geri bildirimleri hakkında açık bir geri bildirim mekanizması yoksa, bazı çalışanlar değerlendirme sürecinin doğruluğunu sorgulayabilir.
Çalışanlar, kendilerine yönelik geri bildirimleri alarak kendilerini daha iyi anlayabilir ve geliştirebilir.Çalışanların, yöneticilerinin geri bildirimleri hakkında endişeleri olabilir ve bu nedenle geri bildirimlerin doğruluğuna veya objektifliğine inanmayabilir.
Çift taraflı geri bildirimler sayesinde yöneticiler de gelişim fırsatlarını ve varsa eksik yönlerini değerlendirir.Yöneticiler, çalışanların geri bildirimlerini kullanmak konusunda isteksiz olabilir veya bazı geri bildirimleri göz ardı edebilir.
180 derece performans değerlendirme – kolayik.com

180 derece performans değerlendirmeyi daha detaylı incelediğimiz yazımızı okumak için tıklayın.

270 derece performans değerlendirme

270 derece performans değerlendirme, bir çalışanın performansının yöneticisi, alt kademe yöneticisi ve iş arkadaşları tarafından değerlendirildiği bir performans değerlendirme yöntemidir. Bu yöntemde, çalışanın performansı hakkında geri bildirim veren kişiler, yönetici, alt kademe yöneticisi ve iş arkadaşlarıdır.

Yöneticiler, çalışanların performanslarını yönetmekle görevli olduğundan, çalışanların performansını değerlendirmede anahtar rol oynarlar. Ancak, alt kademe yöneticileri de genellikle çalışanların günlük faaliyetleri ve performansları hakkında daha fazla bilgiye sahip oldukları için, değerlendirme sürecine dahil edilirler. İş arkadaşları da, çalışanların iş yükü ve iş sonuçları hakkında önemli bir perspektife sahip oldukları için değerlendirmede yer alırlar.

270 derece performans değerlendirme, çalışanların performansını daha kapsamlı bir şekilde değerlendirmek ve performans yönetimi sürecinde daha objektif bir yaklaşım sağlamak için kullanılır. Ancak, geri bildirimleri toplamak ve değerlendirmek için daha fazla zaman ve kaynak gerektirdiği için, 90 veya 180 derece performans değerlendirme yöntemleri kadar yaygın değildir.

Avantajları Dezavantajları ⛔️
Çalışanların, yöneticilerin ve diğer iş arkadaşlarının geri bildirimleri alındığı için çok kapsamlı bir değerlendirme sağlar.Geri bildirimleri toplamak ve değerlendirmek zaman ve kaynak gerektirebilir.
Çalışanlar, kendilerine yönelik geri bildirimleri alarak kendilerini daha iyi anlayabilir ve geliştirebilir yani kendilerini geliştirme fırsatları hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olurlar.Bazı çalışanlar, geri bildirim verme sürecinde kendilerini doğru bir şekilde ifade edemeyebilir veya bazı konularda sessiz kalabilir.
Çok taraflı geri bildirimler sayesinde yöneticiler, çalışanların geri bildirimlerini kullanarak daha objektif bir değerlendirme yapabilir.Bazı işletmeler, çok taraflı geri bildirimleri toplamak için uygun bir altyapıya sahip olmayabilir.
270 derece performans değerlendirme – kolayik.com

360 derece performans değerlendirme

360 derece performans değerlendirme en basit tanımıyla, çalışanın üstü, astı, eş değeri, müşterileri ve tedarikçileri gibi, çalışan ile ilişki içinde olan tüm unsurlar tarafından değerlendirilmesine olanak sağlayan performans değerlendirme yöntemidir. 360 derece performans değerlendirme yönteminde değerlendirilecek kişi dört farklı kişi tarafından değerlendirilir. Değerlendirmeyi yapacak olan her bir kişi 90 dereceye karşılık gelir ve çalışanın 360 derecelik bir açıyla yani her açıdan değerlendirildiğini ifade eder.

360 derece performans değerlendirme ile çalışanların yeterli ve eksik yönleri objektif olarak belirlenir, bunun sonucunda çalışana gereken eğitim ve destek verilir, terfi ya da işten çıkarma süreci uygulanır.

Avantajları Dezavantajları ⛔️
Çalışanların, yöneticilerin, iş arkadaşlarının ve müşterilerin geri bildirimleri alındığı için çok kapsamlı bir değerlendirme sağlar.Geri bildirimleri toplamak ve değerlendirmek zaman ve kaynak gerektirebilir.
Çalışanlar, kendilerine yönelik geri bildirimleri alarak kendilerini daha iyi anlayabilir ve geliştirebilir.Çok sayıda geri bildirim alındığı için, yöneticilerin tüm geri bildirimleri değerlendirmesi ve yorumlaması manuel yöntemlerle zor olabilir.
Çok taraflı geri bildirimler sayesinde yöneticiler, çalışanların geri bildirimlerini kullanarak daha objektif bir değerlendirme yapabilir.Bazı işletmeler, çok taraflı geri bildirimleri toplamak için uygun bir altyapıya sahip olmayabilir.
Yöneticiler, çalışanların performansını objektif bir şekilde ölçebildiği için, performans yönetim sürecinde daha adil bir yaklaşım sağlar.Bazı çalışanlar, geri bildirim sürecini yanlış bir şekilde kullanarak diğer çalışanlar hakkında negatif geri bildirimler verebilir veya geri bildirimleri farklı amaçlarla kullanabilir.
360 derece performans değerlendirme – kolayik.com
360 derece performans değerlendirme

Performans değerlendirme hakkında daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

İnsan kaynakları eğitim platformu olan Kolay Akademi’ye ücretsiz kaydolarak A’dan Z’ye performans değerlendirme eğitimine hemen başlayın.

Farklı seviyelerde eğitimler, podcast, blog ve e-kitap gibi destekleyici kaynaklar, öğrendiklerinizi pekiştirmeniz için deneme testleri ve bitirme sertifikaları Kolay Akademi’de sizleri bekliyor.

Kariyer yolunda Kolay Akademi yanında!

Kolay İK ile performans değerlendirme sürecini kolaylaştırın!

Personel yönetiminin yanı sıra performans yönetimi adına size en pratik, en uygun ve en kullanışlı çözümü sunan Kolay İK’yı randevu talebi oluşturarak 15 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebilir, işinizle alakalı birçok süreci devrim niteliğinde değişikliklerle daha kolay ve daha hızlı bir şekilde yürütebilirsiniz.

Content Specialist

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Dijital Köprü ayrıcalıkları

QNB Finansbank Dijital Köprü Platformu'nun ayrıcalıklarını görmek için tıklayın

Bilgi Alın
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun