Paylaşın!
İçindekiler 📝

Uluslararası İnsan Kaynakları Gününüz Kutlu Olsun

May 20, 2022

0 Dakika
Merve Aşıcı

Avrupa İnsan Yönetimi Derneği tarafından ilan edilen Uluslararası İnsan Kaynakları Günü, 2019 yılından bu yana her 20 Mayıs’ta kutlanıyor. Sektör ne olursa olsun hayati bir role sahip, kurum ve kuruluşlar için olumlu katkılarda bulunan tüm İK profesyonellerinin Uluslararası İnsan Kaynakları Günü kutlu olsun! İyi ki varsınız.

insan kaynakları günü

Pandemiye ve beraberinde getirdiği tüm olumsuzluklara rağmen iş dünyasında birçok şey olumlu bir etkiyle değişiyor, dönüşüyor. Teknolojinin getirdiği nimetler bir yana artık İK’nın gelişiminde çalışan odaklı çalışma kültürü çağının büyük bir rolü var. Bu nedenle Dünya İnsan Yönetimi Dernekleri Federasyonu (WFPMA) bu yılın temasını, çalışma hayatını iyileştirmek için değişime öncülük eden insan kaynaklarına ithafen “İK, yeni geleceği şekillendiriyor” olarak belirledi.

Yaşadığımız zorlu iki yıl, diğer birçok meslekte olduğu gibi İK için de büyük zorluklar getirdiğinin farkındayız. Pandemi, sokağa çıkma yasakları, evden veya hibrit çalışma biçimlerinin değişmesi, işe alım ve çalışan elde tutma zorlukları derken bu liste epey uzayacak; bu yüzden hiçbir İK uzmanı, kariyerinin bu bölümünü unutmayacak gibi.

Uluslararası İnsan Kaynakları Günü 2022 yılının konsepti, İK’nın bir meslek olarak tamamen çalışma hayatlarını iyileştirmedeki rolü ve geleneksel iş yapış şekillerinin ortadan kalkmasıyla ilgili. İK departmanının bütünü yansıttığı, kapsayıcı bir geleceğe öncülük ettiği ve çalışanın refahına odaklandığı bir çağa tanık oluyoruz. İK’cı için artık işler bütünüyle değişiyor, sorumlulukları farklılaşıyor. O halde gelin insan kaynaklarının yolculuğuna bir göz atalım.

İnsan kaynakları nedir?

İnsan kaynakları, şirketlerin çalışan profilini belirleyen, adaylar arasından şirkete uygun olanları seçen, onları işe alan, şirkete adaptasyonunu sağlayan; tüm bu süreçleri titizlikle takip eden, çalışanların taleplerini alan ve karşılayan departmandır.

Geçmişten bu yana…

İnsan kaynakları kavramı, insana dair diğer birçok kavram gibi Sanayi Devrimi’nin başlaması ve olgunlaşmasıyla ortaya çıktı.19. yüzyılın sonlarında insan kaynaklarına dair ilk örnek, 1890’larda NCR Corparation’ın kurduğu personel ofisleri şirketin büyümesi sonucu personelin takibinin ve personel ilişkilerinin sorumlusu departmanının ortaya çıkmasıyla kendini, dünyaya tanıttı.

İnsan kaynakları kavramının ortaya çıkışı ve yayılmasındaki tarihsel gelişiminde öncü referansı, ABD olarak kabul edilir. Ancak geçmişten günümüze ise bu kavramın tarihçesi, birçok ülkeye göre farklılıklar gösteriyor. Örneğin, Türkiye’de insan kaynakları kavramının çıkışı ve gelişimi 1923’lerde başlayarak dört döneme dayanıyor. Türkiye’nin siyasi ve ekonomik rejimleri, yaşanan krizler ve artan teknolojiyle birlikte insan kaynakları, bulunun dönemin şeklini alarak hızla gelişiyor.

Dahası var!

İnsan kaynaklarına ve tarihine dair tüm detaylı bilgileri okumak için İnsan kaynağı nedir? yazımıza mutlaka göz atın.

Çeşitlilik ve kapsayıcılık, doğru yeteneği işe alma ve elde tutma, çalışan odaklı olma, ileri teknolojileri tüm süreçlere entegre etme, yeni ve farklı senaryolara uyum sağlayabilme gücü; işte 2022 yılı trendleri ve İK’nın yeni geleceği.

Bugüne özel sizler için hazırladığımız keyifli içerikleri bir araya getirdik. Hazır mısınız?

O zaman biraz müzik 🕺

Okumalık 📚

👋
Hemen 15 gün ücretsiz deneyin

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden kullanmaya başlayın.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN