tr
Lütfen bir dil seçin

Psikopat bir yöneticiyle başa çıkmanın 7 yolu

Emre Doğrubakar

Yanlış duymadınız! En iyi yöneticiler bile zalim ve acımasız olabilir. Bazılarının aslında gerçekten psikopat olduğunu biliyor muydunuz?

Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre, her 5 şirket yöneticisinden biri, klinik psikopatik özellikler sergiliyor. (Dünya genelinde her 100 kişiden biri psikopat)

Siz de yöneticinizin psikolojik sorunları olduğunu düşünüyorsanız, işte olası kötü senaryoları azaltmak için izleyebileceğiniz 7 kolay yol:

1- Neyin üstesinden gelmeye çalıştığınızı belirleyin

Kötü bir gün mü geçiriyor, yoksa her zaman mı böyle? Acaba üst yönetimden gelen baskılarla mı uğraşıyor? Belki de siz onu çok zorluyorsunuz? Evet ortada sorunlu bir davranış var ama siz buna neyin sebep olabileceğine odaklanın. Herkesin kötü bir günü olabilir. Dolayısıyla bunun gerçekten yöneticinizin varsayılan çalışma şekli olup olmadığını veya yalnızca bir kerelik bir sorun olup olmadığını dikkatle gözlemleyin.

2- Her şeyi yazılı olarak talep edin

Yöneticiniz bir şey talep etme konusunda tam bir kaos ustasıysa, sonrasında sorun yaşamamak için mümkün olan her şeyi yazılı talep edin ya da bir yere not alın. Örneğin size sözlü talimatlar verdiyse, hızlıca bir onay mesajı gönderin. Böylece elinizde konuşulan her şeyin yazılı bir kaydı olur.

3- Derin bir nefes alın

Bir konuda yöneticinizle ters düştüğünüzde -öfkeyle yanıt vermek yerine- derin bir nefes alın ve vereceğiniz yanıtı bir saniye içinizden düşünün. Aksi takdirde aceleyle alacağınız yanlış bir karar, pişman olmanıza neden olabilir.

4- Neyin tetiklediğini bulun

Biri işe geç kaldığında, yöneticiniz sinirden küplere mi biniyor? Eğer öyleyse, işe geliş saatlerinizde daha dikkatli olmaya çalışın. Bu konuda bir e-posta mı yazmış? Yazım hatalarıyla mı dolu? Belli ki kızgınlıkla ve hızla yazmış. Onu neyin tetiklediğini anlamaya çalışın. Bir sonraki adımı tahmin edip önden önlem alın.

5- İletişim stratejilerini kullanın

Aktif dinleyici olun, söylenenleri tekrarlayarak ve gerekirse daha fazla bilgi isteyerek hareket edin. Bu, iletişimi geliştirmek için kullanılan yaygın bir tedavi yöntemidir. Birçok uyuşmazlık, insanlar dinlemedikleri veya anlamadıkları için olur.

6- Sizi raydan çıkarmasına izin vermeyin

Yapacak birçok işiniz varken, yöneticinizle yaşadığınız sorunların işinizi ve davranışlarınızı etkilemesine izin verirseniz, büyük bir çıkmazın içine düşersiniz. Sorunları kişisel olarak almamaya, işinizin kalitesini düşürmemeye çalışın.

7- Gerekiyorsa şikayet edin

Tamam, yöneticinizin davranışları konusunda endişelisiniz. Hatta artık kırılma noktasına ulaştınız. Şirketinizdeki insan kaynakları sorumlusu kim? Onunla konuşun ve yöneticinizi çekinmeden şikayet edin. Aksi takdirde yeni güne yine büyük ve rahatsız edici bir sorunla başlamak zorunda kalabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Yöneticisi

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Dijital Köprü ayrıcalıkları

QNB Finansbank Dijital Köprü Platformu'nun ayrıcalıklarını görmek için tıklayın

Bilgi Alın
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun