tr
Lütfen bir dil seçin

“Yarın Gel Başla” Dedirtecek CV Hazırlama Rehberi

Tunca Üçer

Tecrübe, eğitim ve yeteneklerinize güveniyor olabilirsiniz ama CV’niz sıradan bir içeriğe sahipse yaratıcı bir şekilde hazırlanmış CV her an sizin önünüze geçebilir.

Peki bir işi koparıp almanız için nasıl bir CV’ye sahip olmanız gerek? Cevabı bu yazımızda!

İlk Görüşte Aşk!

Fotoğrafsız bir CV düşünülemez! Teknik bilgi ve becerilerinizin yanı sıra, prezantabl oluşunuz da işe alınma sürecinde önemli bir etkendir. Bu sebeple diğer adayların önüne geçmek için iyi göründüğünüzü düşündüğünüz fotoğrafınızın CV’nizde olması gerekiyor.

Uzun Lafın Kısası Makbuldür!

Araştırmalara göre de işe alım uzmanlarının ortalama bir CV üzerindeki dikkat süresi 6 saniye. Tüm CV’nizin incelenmesi ise ortalama 30-60 saniye sürüyor. Bu da demek oluyor ki uzun uzadıya kelimeler kullanarak sayfalarca CV hazırlamanıza gerek yok. CV’nizi olabildiğince kısa ve anlaşılır tutmalısınız.

Göründüğünüzden Daha Fazlasısınız!

CV’nizde iş geçmişinizi anlatırken daima iddialı, olumlu bir dil kullanın ve belirli işleri referans vererek başarılı olduğunuzu gösteren ipuçları ekleyin. Örneğin: ‘’Yazılım Projesi Yönetimi – Proje beklenenden 1 ay daha kısa sürede sorunsuz ve verimli bir şekilde tamamlandı’’.

Oraya bir virgül alabilir miyiz?

Dil bilgisi ve yazım yanlışları kötü bir izlenim verir. Bu hatalar, metinde kirliliğe ve ayrıca detaylara dikkat eksikliğine işaret eder. Ön yazınızı okuduktan sonra bir de sesli okuyun, bu, hataları daha kolay bir biçimde görmenizi sağlayabilir. Ayrıca bir ya da iki arkadaşınızdan da olası yanlışları tespit etmeleri için yardım alabilirsiniz.

– Hobileriniz nelerdir? – Kitap Okumak!

Kitap okumak bir hobi değil, gerekliliktir. Bu maddede sadece klasik “Hobilerim” kısımları gibi sizi komik duruma düşürecek ve gerçekle de pek örtüşmeyen tüm gereksiz bilgilerden kaçının demek istiyoruz. Gerçekten bir hobiniz varsa elbette yazın.

Özetle, eğer aylardır yaptığımız iş başvurularından bir sonuç alamıyorsak biraz da aynayı kendimize tutmamızda fayda var. Unutmayın, ilk izlenimi CV’nizle bırakırsınız, bu yüzden CV’nizi mükemmelleştirmek için çaba gösterin.

Kolay İK Yönetici Ortak

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Ücretsiz deneyin

Kurulum gerektirmeden kendi demo hesabınızı oluşturun, Kolay İK'yı tanıyın

Ücretsiz Deneyin
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun