Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

Kolay İK'da performans değerlendirme yapmanın avantajları

June 20, 2024

0 Dakika
Kolay İK'da performans değerlendirme

Performans değerlendirme nedir?

Performans değerlendirme, bir çalışanın iş performansını belirli kriterlere göre ölçmek ve değerlendirmek amacıyla yapılan sistematik bir süreçtir. Bu değerlendirme, çalışanların görevlerini ne kadar etkin ve verimli bir şekilde yerine getirdiklerini analiz etmek için kullanılır. Performans değerlendirme süreci, genellikle belirli bir dönem sonunda (örneğin, yıllık veya altı aylık) gerçekleştirilir; çalışanların güçlü ve zayıf yönlerini, gelişim alanlarını belirlemek için kullanılır.

Performans değerlendirme yapmanın önemi nedir?

Performans değerlendirmeleri: 

 • Çalışanların güçlü ve zayıf yönlerini belirleyerek, onların mesleki gelişimini desteklemek için gerekli eğitim ve geliştirme programlarını belirlemeye yardımcı olur. Bu, çalışanların becerilerini artırarak daha verimli ve etkili olmalarını sağlar.
 • Yapıcı geri bildirim ve tanıma, çalışanların motivasyonunu artırır. Performanslarının takdir edilmesi, çalışanların işlerine olan bağlılıklarını ve moralini yükseltir.
 • Çalışanların kariyer yollarını planlamalarına yardımcı olur. Üstün performans gösteren çalışanlar için terfi ve diğer kariyer fırsatları belirlenebilir.
 • Bireysel hedeflerin kurumsal hedeflerle uyumlu olmasını sağlar; şirketin genel stratejisine katkıda bulunan bireysel performansı teşvik eder.
 • Yöneticiler ile çalışanlar arasında düzenli iletişimi temellendirir. Çalışanların performansları hakkında düzenli geri bildirim alması, gelişim alanlarını belirlemelerine yardımcı olur.
 • Çalışanların başarılarını tanımak ve ödüllendirmek için objektif bir temel sağlar. Böylece adil ve şeffaf bir ödüllendirme sistemi oluşturulmasına yardımcı olur.
 • Çalışanların performansıyla ilgili potansiyel sorunları erken aşamada tespit edilmesine olanak sağlayarak gerekli düzeltici önlemlerin zamanında alınır.
 • Organizasyonun genel verimliliğini ve etkinliğini artırmak için bireysel performansı iyileştirmeye odaklanır. Sonuç olarak iş süreçlerinin sürekli iyileştirilmesine katkıda bulunur.

Performans değerlendirmeleri, hem çalışanların bireysel gelişimi hem de organizasyonun genel başarısı için kritik bir araçtır. Bu süreç, çalışanların potansiyellerini en üst düzeye çıkarmalarına ve organizasyonun hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur. 

Kolay İK’da performans değerlendirme yapmanın avantajları nedir?

Farklı derecelerde değerlendirme seçenekleri, hazır değerlendirme şablonları ve akıllı çalışan hatırlatmaları ile performans değerlendirmenin kolay haliyle tanışın. Nasıl mı?

 • Kolay İK Performans Değerlendirme uygulamasıyla, tüm şirket çalışanlarını veya belirli departmanları kapsayan performans değerlendirmeleri oluşturun. 90, 180 veya 360 derece performans değerlendirme yöntemleriyle kapsamlı analizler yapın. 
 • Belirlediğiniz hedeflerle çalışan performansını ve buna bağlı olarak tüm şirketin performansını ölçün. 
 • Kolay İK'nın hazır şablonları veya özelleştirilebilir soru setleri sayesinde, çalışanların yetkinlik değerlendirmelerini hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştirin. 
 • Toplu veya bireysel performans raporlarını tek tıkla indirin ve bu raporlara erişim yetkisini siz belirleyin. Yetkinlik ortalama raporlarını inceleyerek karşılaştırmalar yapın ve gelişmesi gereken alanları hızlıca tespit edin.
 • Değerlendirme sonucunda tüm katılımcılara değerlendirme detaylarını içeren bilgilendirme e-postalarını anında gönderin. 
 • Değerlendirmelerini henüz tamamlamamış olanları sistemden takip ederek tek tıkla hatırlatmalar yapın, zaman kaybetmeyin. Ayrıca, devam eden, tamamlanan veya taslakta bekleyen süreçleri ve değerlendirme türlerini hızlıca filtreleyin. 
Performans değerlendirme süreçlerinizi dijitale taşıyın, manuel iş yükünü %74 azaltın! 

Kolay İK Performans Değerlendirme Uygulaması ile neler yapabileceğinizi keşfedin👇

Eğitim zamanı 📚

Performans değerlendirme yapmanın inceliklerini öğrenin! A’dan Z’ye Performans Değerlendirme eğitimi ile sektörünüz, çalışan sayınız ve organizasyon yapınız ne olursa olsun çalışanların performansını başarılı bir şekilde izleyebilir, ölçebilir ve olumlu yönde iyileştirebilirsiniz. 

20 ders, 2 saat video içeriği ve sayısız indirilebilir kaynakla A’dan Z’ye Performans Değerlendirme eğitimini ücretsiz izlemek için Kolay Akademi’ye hemen üye olun. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Hemen 15 gün ücretsiz deneyin

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden kullanmaya başlayın.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN