Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

Çalışan memnuniyet ve bağlılık puanı nedir? – İK Metrikleri #4

January 21, 2022

0 Dakika
çalışan memnuniyer ve bağlılık oranı nedir
Çalışan memnuniyet ve bağlılık puanı nedir? – İK Metrikleri #4

Çalışan memnuniyet ve bağlılık puanı nedir?

Çalışan memnuniyet ve bağlılık puanı veya diğer adıyla eNPS, işverenlerin kuruluşlarında çalışan memnuniyetini ve bağlılığını ölçmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir puanlama sistemidir.

NPS (müşteri memnuniyet puanı) gibi, çalışan memnuniyet ve bağlılık puanı (eNPS) da iki soruluk bir anketten oluşur.

  • İlk soru, çalışanlardan, kurumu çalışacak bir yer olarak önerme olasılıklarını sıfırdan ona kadar bir ölçekte derecelendirmelerini ister.
  • İkincisi, yaptıkları derecelendirmeyi neden seçtiklerini soran açık uçlu bir sorudur.

İlk soruya verilen yanıtları kullanarak, ilk olarak derecelendirmeleri üç kategoriye ayırarak bir puan oluşturabilirsiniz. Derecelendirmeleri dokuz veya on olan destekleyiciler, yedi veya sekiz nötrler, altı veya altı derecelendirme puanı verenler ise tavsiye etmeyenler olarak kategorilendirilebilir.

  • Destekleyiciler, son derece memnun olan ve kuruluşunuzu çalışılacak bir yer olarak önerme olasılığı yüksek olan çalışanlardır.
  • Nötrler, memnun olacak kadar tatmin olan çalışanlardır ancak kuruluşa tam olarak bağlı değildirler.
  • Tavsiye etmeyenler, kuruluşunuzu tavsiye etme olasılığı düşük olanlardır ve bu da bir çalışan memnuniyetsizliği problemi olduğuna işaret edebilir.

Çalışan memnuniyet ve bağlılık puanı nasıl hesaplanır?

Tavsiye etmeyenlerin yüzdesi daha sonra destekçilerin yüzdesinden çıkarılır ve son sayı kuruluşun çalışan memnuniyet ve bağlılık puanını temsil eder.

Etkili bir eNPS anketi elde etmek için, çalışanların dürüst geri bildirimde bulunmalarını sağlamak gerekir. Bu yüzden çalışanlarınızın anonimliğini sağlamadığınıza emin olmalısınız.

Çalışan memnuniyet ve bağlılık puanı neden bu kadar önemli?

Kuruluşlar, çalışanlarının nasıl hissettiğini ve çalışan deneyiminden nelerin olumsuz etkilenebileceğini anlamak için anket sonuçlarını kullanabilir.

Destekleyenlerin ve tavsiye etmeyenlerin kullandığı maaş, iş yaşam dengesi veya liderlik gibi anahtar kelimeleri izlemek, ister belirli bir departmanda isterse bir bütün olarak kuruluşta olsun, iyileştirme alanlarının belirlenmesine yardımcı olabilir. Bu anketi doğru kullanmak ve izlemek isteyen bir kuruluş, güncel kalmak ve zaman içindeki eğilimleri izlemek için çalışanlara düzenli olarak (aylık, üç aylık, yıllık veya başka bir şekilde) eNPS anketleri düzenler.

Çalışan memnuniyet ve bağlılık puanını efektif kullanın

Doğru çözümü bulun

Sonuçlar her zaman anonim olması gerekse de, doğru eNPS çözümünün kullanılması, anket bulgularının filtrelenerek departman, konum ve demografi gibi farklılıkların ortaya çıkarılmasına yardımcı olabilir.

Şeffaf olun

Çalışanlarınızla iyiyi de kötüyü de paylaşın. Anket sonuçlarını çalışanlarınızla paylaşmak ve sonraki adımlar için önerilerini istemek, onların kendilerini güvende hissetmelerine ve iyileştirme sürecine dahil olmalarına yardımcı olur.

Harekete geçin

Deneyimin eksik noktalarını tespit ettikten sonra, bu eksikleri kapatmak için harekete geçin. Çünkü çalışan bağlılığı söz konusu olduğunda, bir kuruluş olarak yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri, geri bildirim istemek ve ardından bu geri bildirimin sonuçlarına göre harekete geçmemektir. Çalışanlarınızın kuruluşa ve sürece güvenmemesine neden olur ve gelecekteki anketlere katılma olasılıklarını düşürür.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Hemen 15 gün ücretsiz deneyin

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden kullanmaya başlayın.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN