tr
Lütfen bir dil seçin

Perakende Sektöründe İK’yı Dijitalleştirmek

Gizem Küçükcan

Perakende sektörünün dinamik ve karmaşık yapısı, insan kaynakları uygulamalarında birçok zorluğu da beraberinde getiriyor. Onboarding süreçleri, vardiya yönetimi, harcama yönetimi ve performans değerlendirme… Tüm bu uygulamaların perakende sektöründe etkin ve doğru bir şekilde gerçekleşmesinin tek yolu; dijitalleşmek! Öyleyse sizler için derlediğimiz perakende sektöründe insan kaynaklarının rolünü, yaşadığı zorlukları ve dijitalleşmenin önemine göz atalım.

Perakende Sektöründe İK’yı Dijitalleştirmek
Perakende Sektöründe İK’yı Dijitalleştirmek

Perakende, müşterilere çeşitli yerlerden farklı mal ve hizmetleri sunan önemli ticari bir sektördür. Süpermarketler, büyük ve zincir mağazalar, indirimli satış yapan mağazalardan online satışa kadar ürünü tüketiciyle buluşturan çeşitli ticari faaliyetleri kapsar. Özellikle son yıllarda e-ticaret kavramının ortaya çıkışıyla birlikte de tüm bu süreçlere dahil olan lojistik aksiyonları da içinde barındırır.

Bir hayal edin, ürünün tüketiciyle buluşmasına katkı sağlayan ne çok çalışan var değil mi? Resmin bütününe baktığımızda, perakende sektöründe hizmet veren bir şirketin insan kaynaklarındaki yükünü görmemek imkansız. Farklı şehirlerde hatta bir şehrin farklı konumundaki mağazalarında bile aynı kültüre ait çalışan profiline sahip olmak ve bu çeşitlilikte onlara ulaşabilmek oldukça zor. İşte bu noktada, İK profesyonellerinin rolü ve dijitalleşmenin önemi son derece değerli. 

Perakende sektöründe insan kaynaklarının rolü

Tüm dünyada ve Türkiye’de perakende sektörü, ekonominin kilit noktalarından biri. Hızla büyüyen şirketler, mağaza portföyünü genişletiyor ve ciddi oranda istihdam sağlıyor. Bu noktada işe alım ve onboarding uygulamaları hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Özellikle kampanya dönemlerinde işe alım sirkülasyonlarının fazla oluşu sebebiyle de onboarding süreci doğru işlemlenmeden bitebiliyor. Şirketler, çalışanın işe alımından itibaren ne kadar aktif bir onboarding süreci gerçekleştirirse çalışanların şirketin kültürü, vizyonu ve ürünleri tanıması daha anlaşılır hale geliyor.

Onboarding süreçlerinden sonra İK’cıların operasyonel yüklerinden biri ise; vardiya yönetimi. Primler ve hesaplamalar için çalışanların hangi günler, hangi saatler arasında çalıştığının tablosunu oluşturmak, denetimini yapmak ve bu excel tablolarını raporlamak gerekir. İnsan kaynaklarının vardiya sürecini  300-500 kişilik bir şirket çalışanı üzerinden yönettiğini düşündüğümüzde işgücünün ne kadar fazla olduğunu görmek kaçınılmaz.

İK’nın dijitalleşmesi ne gibi yararlar sağlıyor?

Teknolojinin perakende sektöründe aktif olarak kullanılması, operasyonların yürütme şekillerinde büyük bir değişim yarattı. Dijitalleşme, insan kaynakları çıktılarında daha iyi çalışma kültürü ve yüksek verimlilik sağlıyor. Özellikle çeşitli çalışan profiline sahip perakende sektöründe, çalışana ulaşmanın ve aynı dili kullanmanın basit yolu, kolay bir ik yazılımı kullanmakla sağlanabilir. 

Dijitalleşme, belge arşivi için kağıt israfından kurtulmak, operasyonel kazaların önüne geçmek, zamandan tasarruf etmek ve işlerin doğru yapılması gibi avantajları barındırıyor. Çalışan bilgilerinin güncel tutulması, sürdürülebilir projeler yürütmek, çalışan bağlılığını ölçmek ve performans değerlendirme yapmak; tüm bu katma değerli işler onca yoğun iş gücünün olduğu bir ortamda bulut yazılımı kullanarak mümkün olabilir. Dijital dünyada var olmak; çalışanların neler beklediğini ölçümlemek, problemlerin hızlı bir şekilde çözülmesini sağlamak ve güçlü çalışan memnuniyeti için harika bir olanak sağlıyor. Böylelikle şirketler turnover problemlerini ortadan kaldırarak yüksek verimli bir iş gücü elde etmiş oluyor.

Perakende sektöründe insan kaynaklarının dijitalleşmesi üzerine yayınladığımız webinarımıza göz atın.

Kolay İK ile perakende sektöründe dijitalleşme deneyimini yaşayın

Perakende sektörünün hızlı ve dinamik dünyasına Kolay İK ile entegre olun. Tüm onboarding süreçlerinizi etkin bir şekilde gerçekleştirebilir, personel yönetimiyle zamandan tasarruf edebilirsiniz. Hiçbir kurulum işlemi gerektirmeden Kolay İK’yı ücretsiz denemek için tıklayın.

Kaynakça

Content Specialist

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Dijital Köprü ayrıcalıkları

QNB Finansbank Dijital Köprü Platformu'nun ayrıcalıklarını görmek için tıklayın

Bilgi Alın
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun