tr
Lütfen bir dil seçin

Personel özlük işleri uzmanı nedir?

Gizem Küçükcan

Şirketlerin departmanlarında adını sıklıkla duyduğumuz ancak görevlerini tam olarak kavrayamadığımız, personel özlük işleri uzmanı nedir, görevleri nelerdir bu yazımızda detaylı olarak inceleyeceğiz.

Personel özlük işleri uzmanı nedir?
Personel özlük işleri uzmanı nedir?

Şirketlerin personel- işçi özlük dosyaları oluşturmaları, güncellemeleri ve saklamalarının zorunluluğu tartışılmaz bir gerçek. Yasalar gereğince, belirli durum ve koşullar doğrultusunda hazırlanan özlük dosyası özellikle çok çalışanlı şirketler için zorluk yaratıyor.

Özlük süreçlerini manuel yollardan yöneten şirketler ve İK departmanları için bu durum, son derece stresli ve zaman kaybettirici bir iş haline geliyor. Bu nedenle şirketlerde bir özlük işleri uzmanı, memuru, personeli vb. unvanlarda çalışan profesyonellerin bulunması, özlük yönetimi süreçleri için önem arz ediyor.

Peki personel özlük işleri uzmanı ne demek?

İşçi özlük işleri uzmanı, çalışanın işe giriş ve çıkış işlemlerini yöneten, özlük belgelerini derleyen ve tutan, tüm özlük süreçlerinden sorumlu, İK ve muhasebe uzmanlarıyla uyumlu olarak çalışan kişidir.

Personel özlük işleri uzmanı nedir, ne iş yapar?

  • Çalışanların işe giriş ve çıkış işlemlerini kurum politikaları ve yasal mevzuatlara uygun olarak gerçekleştirir
  • Çalışanın niteliği ve durum koşullarına göre özlük dosyası evraklarını toplar, düzenler ve takip eder
  • İşe giriş ve çıkış uygulamalarından olan SGK işlemlerini eksiksiz halleder
  • Çalışanın iş sözleşmesini düzenler 
  • Çalışanın işe girmesiyle günlük Personel Devam Kontrol Sistemi(PDKS)’ni sürekli olarak takip eder ve konuyla ilgili her türlü işlemleri gerçekleştirir
  • Kanunlar kapsamında çalışanın yıllık izin planlarını oluşturur ve takip eder
  • Resmi kurum ve kuruluşlarla gereken yazışmaları yapar
  • Vize, rapor, ek ödemeler ve haklar ile ilgili süreçleri mevzuatlara uygun olarak yürütür
  • Tüm bunları yaparken muhasebe ve insan kaynakları uzmanlarıyla koordineli bir şekilde çalışmaya devam eder.

Personel özlük işleri uzmanının yetkinlikleri nelerdir?

Özlük işleri uzmanı, her departmanda olduğu gibi insan odaklı çalışan, anlayışlı ve güler yüzlü olmalıdır. Problemler karşısında çözüm ulaştırabilen, organizasyon ve işbirliği yeteneğine, iletişimi kuvvetli olan personel özlük işleri uzmanın en temel olarak bilmesi gereken şey; yasalar ve SGK mevzuatlarıdır.  

İşletme, İktisat, Çalışma Ekonomisi gibi bölümlerden mezun olan personel özlük işleri uzmanları, eğitim hayatlarının üstüne İş Kanunu ve SGK mevzuatı bilgilerini de eklemelidir. Bu yasal işlemleri bilmeyen personel özlük işleri uzmanı, özlük dosyası evraklarından her türlü süreci kapsayan birçok prosedürün yanlış uygulanmasına neden olacak, gelecek idari cezalar karşısında zorlanacaktır.

Kolay İK ile özlük yönetiminizi kolaylaştırın 💫

Personel özlük işleri uzmanı ve İK profesyonelleri, Kolay İK ile özlük yönetimi süreçlerini tek bir platform üzerinden hızlıca yönetebilirler. Kolay İK kullanarak, özlük dosyalarınızı tek bir platform üzerinde tutabilir, eksik bilgilerinizi kolayca tamamlayabilirsiniz. Kolay İK ile özlük yönetimi süreçlerinizi dijitalleştirmek için linke tıklayarak randevu talebi oluşturun.

İlginizi çekebilecek diğer kaynaklarımız

Sadece okumak değil, dinlemek isteyenler için Kanunlar gibi podcast serimizle karşınızdayız! Kanunlar gibi, çalışma hayatındaki herkesin bilmesi gereken kanunlara dair tüm detayları keyifli bir akışla anlatıyor. O halde iş sözleşmeleri ve özlük dosyaları hakkında detaylı bilgileri dinlemek için hemen tıklayın. 👇

Content Specialist

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Dijital Köprü ayrıcalıkları

QNB Finansbank Dijital Köprü Platformu'nun ayrıcalıklarını görmek için tıklayın

Bilgi Alın
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun