Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

Personel özlük işleri uzmanı nedir?

February 2, 2022

0 Dakika

Şirketlerin departmanlarında adını sıklıkla duyduğumuz ancak görevlerini tam olarak kavrayamadığımız, personel özlük işleri uzmanı nedir, görevleri nelerdir bu yazımızda detaylı olarak inceleyeceğiz.

personel özlük işleri uzmanı görevleri nedir

Şirketlerin personel- işçi özlük dosyaları oluşturmaları, güncellemeleri ve saklamalarının zorunluluğu tartışılmaz bir gerçek. Yasalar gereğince, belirli durum ve koşullar doğrultusunda hazırlanan özlük dosyası özellikle çok çalışanlı şirketler için zorluk yaratıyor.

Özlük süreçlerini manuel yollardan yöneten şirketler ve İK departmanları için bu durum, son derece stresli ve zaman kaybettirici bir iş haline geliyor. Bu nedenle şirketlerde bir özlük işleri uzmanı, memuru, personeli vb. unvanlarda çalışan profesyonellerin bulunması, özlük yönetimi süreçleri için önem arz ediyor.

Peki personel özlük işleri uzmanı nedir, ne iş yapar?

İşçi özlük işleri uzmanı, çalışanın işe giriş ve çıkış işlemlerini yöneten, özlük belgelerini derleyen ve tutan, tüm özlük süreçlerinden sorumlu, İK ve muhasebe uzmanlarıyla uyumlu olarak çalışan kişidir.

Personel özlük işleri uzmanı;

  • Çalışanların işe giriş ve çıkış işlemlerini kurum politikaları ve yasal mevzuatlara uygun olarak gerçekleştirir
  • Çalışanın niteliği ve durum koşullarına göre özlük dosyası evraklarını toplar, düzenler ve takip eder
  • İşe giriş ve çıkış uygulamalarından olan SGK işlemlerini eksiksiz halleder
  • Çalışanın iş sözleşmesini düzenler
  • Çalışanın işe girmesiyle günlük Personel Devam Kontrol Sistemi(PDKS)’ni sürekli olarak takip eder ve konuyla ilgili her türlü işlemleri gerçekleştirir
  • Kanunlar kapsamında çalışanın yıllık izin planlarını oluşturur ve takip eder
  • Resmi kurum ve kuruluşlarla gereken yazışmaları yapar
  • Vize, rapor, ek ödemeler ve haklar ile ilgili süreçleri mevzuatlara uygun olarak yürütür
  • Tüm bunları yaparken muhasebe ve insan kaynakları uzmanlarıyla koordineli bir şekilde çalışmaya devam eder.

Personel özlük işleri uzmanının yetkinlikleri nelerdir?

Özlük işleri uzmanı, her departmanda olduğu gibi insan odaklı çalışan, anlayışlı ve güler yüzlü olmalıdır. Problemler karşısında çözüm ulaştırabilen, organizasyon ve işbirliği yeteneğine, iletişimi kuvvetli olan personel özlük işleri uzmanın en temel olarak bilmesi gereken şey; yasalar ve SGK mevzuatlarıdır.  

İşletme, İktisat, Çalışma Ekonomisi gibi bölümlerden mezun olan personel özlük işleri uzmanları, eğitim hayatlarının üstüne İş Kanunu ve SGK mevzuatı bilgilerini de eklemelidir. Bu yasal işlemleri bilmeyen personel özlük işleri uzmanı, özlük dosyası evraklarından her türlü süreci kapsayan birçok prosedürün yanlış uygulanmasına neden olacak, gelecek idari cezalar karşısında zorlanacaktır.

Kolay İK ile özlük yönetiminizi kolaylaştırın

Personel özlük işleri uzmanı ve İK profesyonelleri, Kolay İK ile özlük yönetimi süreçlerini, online olarak yönetebilirsiniz. Kolay İK kullanarak, özlük dosyalarınızı tek bir platform üzerinde bulundurabilir, eksik bilgilerinizi kolayca tanımlayabilir ve çalışanlarınıza hatırlatmalarda bulunabilirsiniz. Kolay İK ile özlük yönetimi süreçlerinizi dijitalleştirin, tüm İK uygulamalarınızı kolaylaştırın. Şimdi Kolay İK’yı ücretsiz deneyebilirsiniz.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN
//