tr
Lütfen bir dil seçin

Ölüm izni nedir, kaç gündür ve kimlere verilir?

Kolay İK
Ölüm izni nedir, kaç gündür ve kimlere verilir?

Ölüm izni çalışanların sahip olduğu önemli haklardan birisidir. Kimsenin bu izni kullanmasına gerek kalmamasını ummakla beraber çalışanların bu hakla ilgili bilgi sahibi olabilmesi için ölüm izninin ne olduğunu, kaç gün için, kimlere verildiğini bu yazımızda derledik. Ayrıca ölüm izni dışındaki izinler hakkında bilgi sahibi olmak için izin yönetimiyle ilgili tüm detayların yer aldığı “İzin Yönetimi El Kitabı” isimli e-kitabımıza da göz atabilirsiniz.

Ölüm İzni Nedir?

Gerek bir kamu personelinin gerekse bir özel sektör çalışanının belirli dereceden bir yakınının vefat etmesi durumunda belirli bir süre zarfında çalışmaması için verilen izne ölüm izni denilir.

Ölüm izni, birçok şirketin sahip olduğu bir politikadır, böylece çalışanlar sevdiklerinin cenaze işlemleriyle ilgilenebilir ya da cenazesine katılabilir. Ayrıca bu izinle çalışanların işle ilgili sorumluluklara tekrar odaklanmadan önce yakınlarını kaybetmenin acısıyla başa çıkmak için az da olsa zamanı olur. Gerektiğinde tüm tam zamanlı çalışanların bu haktan yararlanabilmesi gerekir.

Ölüm İzni Kaç Gün?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104/B maddesine göre memurlar için ölüm izninin süresi 7 gündür. Özel sektör çalışanları için ise 4857 sayılı İş Kanunu’ndaki ek madde 2’de yapılan düzenlemeyle 3 gün ölüm izni verilir. Görüldüğü üzere memurlara tanınan ölüm izni hakkı özel sektör çalışanlarına tanınandan daha fazladır. Fakat istenildiği zaman mazeret izni kullanılarak ölüm izninin süresi uzatılabilir.

Ölüm İzni Kimlere Verilir?

Ölüm izni hangi yakınları kapsar, hangi akrabalara verilir? -Yukarıda belirtilen kanunlar çerçevesinde- bir memurun eşi, çocuğu, kendisinin annesi ve babası, eşinin anne ve babası, kardeşi vefat ettiğinde verilir. Özel sektör çalışanlarının ise anne ve babası, kardeşi, eşi ya da çocuğu öldüğünde verilir. İzin süresinde olduğu gibi burada da özel sektör çalışanlarından farklı olarak memurlara eşlerinin anne ve babası öldüğünde de izin alma hakkı tanınmıştır. Şunu da belirtmek gerekir ki bu yakınlık derecesinde olmayan birinin ölmesi durumunda çalışanlar bu izinden faydalanamaz. Onun yerine başka izin türlerini kullanarak izin alabilirler.

Ölüm İzni Ne Zaman Kullanılır?

Ölüm izni çalışanın yakını vefat ettiği gün başlar. Bu izin çalışan yakınının yoğun bakımda olduğu durumlarda kullanılamadığı gibi, iznin daha sonra kullanılması ya da ertelenmesi de söz konusu değildir.

Bu izin resmi tatillere, hafta sonuna, resmi veya dini bayramlara denk gelirse izin süresinde herhangi bir uzama olmaz. Yani o günler de izin günlerinden sayılır. Çünkü ilgili kanunlarda “iş günü” olarak değil “gün” olarak belirtilmiştir.

Ölüm İzninde Maaş ve Yıllık İzin

Ölüm izninde olan bir çalışanın maaşından herhangi bir kesinti yapılmaz. Yani bir nevi ücretli izinde sayılır.

Ölüm izni yıllık izinden farklı bir haktır. Dolayısıyla ölüm izninde olan bir çalışanın izinde olduğu süre yıllık izninden düşülmez. 

İzinleri Kolayca Takip Edin ve Raporlayın

Kolay İK ile izinleri online sistem üzerinden yönetin; Kolay İK Personel uygulaması, her çalışanın kendine ait hesabıyla uygulama üzerinden mesailerini takip edip izin talebi oluşturabilmesine ve çalışanların izin taleplerinin görüntülenip değerlendirilebilmesine olanak sağlar. Üstelik tüm bunları istediğiniz cihazdan hızlı bir şekilde yapmanızı sağlayan Kolay İK’nın farkını deneyimlemek için şimdi ücretsiz denemeye başlayın!

Personel Yönetim Yazılımı

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Ücretsiz deneyin

Kurulum gerektirmeden kendi demo hesabınızı oluşturun, Kolay İK'yı tanıyın

Ücretsiz Deneyin
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun