Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

e-Bordro nedir? e-Bordro nasıl alınır?

June 28, 2022

0 Dakika

Çalışanların tüm ücret bilgilerinin yer aldığı ücret bordrolarını doğru ve eksiksiz bir şekilde düzenlemek oldukça önemli. Bordroları düzenlemenin artık kolay bir yolu var. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından kamu çalışanlarına yönelik hazırladığı e-bordro artık devrede. Peki e-bordro nedir ve e-bordro nasıl alınır? En çok merak edilen soruları yanıtlayalım.

e-Bordro nedir ve nasıl kullanılır?

Bordro nedir?

Bordro en basit tanımıyla işverenin iş karşılığında işçiye yaptığı ödemeyi, tüm vergi ve kesintileriyle birlikte gösteren ve işçi çalıştığı sürece periyodik olarak düzenlenen belgedir. Çalışanlara ödenen tüm ücret dökümlerinin olduğu bu belge, şirketin insan kaynakları uzmanları veya muhasebe çalışanları tarafından eksiksiz olarak hazırlanır. Çalışanların aylık kazancının kanıtı olarak sunulduğundan, resmi evrak niteliği taşır. Bu nedenle bordronun hatasız olarak hazırlanması için kanunlar ve yasalar kapsamında bordronun ne olduğu ve nasıl hazırlanması konusunda kalın çerçeveler belirlenmiştir.

e-Bordro nedir?

Elektronik ortamda maaş sorgulamalarının yapıldığı ve kamu personelinin yararlanabildiği bordro görüntüleme hizmetinin genel adıdır. Elektronik bordronuzda aldığınız tüm ücrete dair tüm parametreleri ve detayları inceleyebilirsiniz.

e-Bordro nasıl alınır?

Bordrolarınızı elektronik almak için yapmanız gerekenler oldukça basit. Tüm bordrolarınızı elektronik olarak almanız için e-Devlet sistemini kullanmanız yeterli. Adımlar ise şu şekilde; e-Devlet sistemine TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapın > Hizmetler bölümüne gelin > Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti’ne tıklayın. Size ait e-bordronuzu saniyeler içerisinde görüntüleyebilir, indirme seçeneğinden online olarak anında indirebilirsiniz.

e-Bordro ne işe yarar?

E-bordro, Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan e-Bordro sistemiyle kamu çalışanları maaş bilgilerini, çalışma saatlerini, fazla günlerini ve mesailerini kolaylıkla internet üzerinden takip edilebilmesidir. Elektronik bordro, fiziki bordrosunu her ay alamayan çalışanlar için oldukça kolay ve yararlı bir sistemdir.

e-Bordro kaç bölümden oluşuyor?

e-Bordro sistemi ile kamu çalışanlarına 5 bölümde hizmet veriliyor: 4C banka değişikliği, 4C bir aylık maaş tercihi, SGK tescil ve hizmet dökümü, aile yardımı bildirimi sorgulama ve 4C tescil kaydı sorgulama.

Bordro ne zaman yayınlanır?

Her ay düzenli olarak oluşturulan bordrolarınız, maaş ödemelerinden önce hazırlanır. Ancak e-bordrolarınız, her ayın 15. gününden itibaren yayınlanmaya başlar. Şayet bu tarihler arasında e-Devlet üzerinde bordronuzu görüntüleyemiyorsanız şirketinizin İK departmanına durumu bildirmelisiniz.

e-Bordro sistemini kimler kullanabilir?

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı kanuna tabi 4/D bendi kapsamındaki memur ve kadro karşılığı sözleşmeli olarak çalışanlar, ücret bordrolarını “İşçi e-Bordro” uygulamasında görüntüleyebiliyor. Özel sektörde çalışanlar ise bordrolarını alabilmek için eski yöntemdeki gibi kurumun insan kaynakları birimine başvuru yapmak zorunda.

Genel ve özel bütçeli kurumlarda çalışan ve maaşları, KBS üzerinden hesaplanan maaş bordroları her ayın 14’ü sabahından itibaren e-bordro uygulaması üzerinden alınır. Önceki aylara ait maaş bordrosu için ise e-bordro uygulaması üzerinden bordrolarını alabilir. Ancak askeri personel ile belediye, il özel idaresi, KİT’lerde çalışan personelin maaşları sistem üzerinden hesaplanmamakta olup, bu kurumlarda çalışan personel, ücret bordrolarını e-bordro sistemi üzerinden çekemez.

e-bordro sorgulaması nasıl yapılır?

e-Bordro için gerekli olan tek şey, e-devlet şifresi ve TC Kimlik Numarası. e-Devlet şifresi olmayanlar, PTT’lerden ücreti karşılığı temin edebiliyor. e-Devlet sistemi üzerinden “Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti”ni tıklayarak e-bordroyu görüntülenebiliyor. 

Bordrolarınızı kolayca hazırlayın, hata payını sıfıra indirin

Kolay İK Bordro ve Teşvik Danışmanlığı hizmetiyle beyanname, BES, SGK, emeklilik, teşvik, mevzuat gibi tüm süreçleriniz için danışmanlık hizmetlerimizden yararlanın. Alanında uzman ekiplerimiz tarafından hazırlanmış bordrolarınız ile iş yükünü ve hata payını azaltın. Hemen ücretsiz randevu oluşturmak için tıklayın.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Hemen 15 gün ücretsiz deneyin

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden kullanmaya başlayın.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN