Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

e-Bordro nedir, ne işe yarar?

January 28, 2021

0 Dakika

Çalışanların tüm ücret bilgilerinin yer aldığı ücret bordrolarını doğru ve eksiksiz bir şekilde düzenlemek oldukça önemli. Bordroları düzenlemenin artık kolay bir yolu var. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından kamu çalışanlarına yönelik hazırladığı e-bordro artık devrede. Peki e-bordro nedir, bu hizmetten kimler yararlanabilir, inceleyelim.

e-Bordro nedir?

Elektronik ortamda maaş sorgulamalarının yapıldığı ve kamu personelinin yararlanabildiği bordro görüntüleme hizmetinin genel adıdır.

e-Bordro ne işe yarar?

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan e-Bordro sistemiyle kamu çalışanları maaş bilgilerini, çalışma saatlerini, fazla günlerini ve mesailerini kolaylıkla internet üzerinden takip edebiliyor.

e-Bordro kaç bölümden oluşuyor?

e-Bordro sistemi ile kamu çalışanlarına 5 bölümde hizmet veriliyor: 4C banka değişikliği, 4C bir aylık maaş tercihi, SGK tescil ve hizmet dökümü, aile yardımı bildirimi sorgulama ve 4C tescil kaydı sorgulama.

e-Bordro sistemini kimler kullanabilir?

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı kanuna tabi 4/D bendi kapsamındaki memur ve kadro karşılığı sözleşmeli olarak çalışanlar, ücret bordrolarını “İşçi e-Bordro” uygulamasında görüntüleyebiliyor. Özel sektörde çalışanlar ise bordrolarını alabilmek için eski yöntemdeki gibi kurumun insan kaynakları birimine başvuru yapmak zorunda.

Genel ve özel bütçeli kurumlarda çalışan ve maaşları, KBS üzerinden hesaplanan maaş bordroları her ayın 14’ü sabahından itibaren e-bordro uygulaması üzerinden alınır. Önceki aylara ait maaş bordrosu için ise e-bordro uygulaması üzerinden bordrolarını alabilir. Ancak askeri personel ile belediye, il özel idaresi, KİT’lerde çalışan personelin maaşları sistem üzerinden hesaplanmamakta olup, bu kurumlarda çalışan personel, ücret bordrolarını e-bordro sistemi üzerinden çekemez.

Peki ya e-bordro nasıl kullanılır? Okumak için yazımızı ziyaret edin.

e-Bordro hesabı nasıl açılır?

e-Bordro için gerekli olan tek şey, e-devlet şifresi ve TC Kimlik Numarası. e-Devlet şifresi olmayanlar, PTT’lerden ücreti karşılığı temin edebiliyor. e-Devlet sistemi üzerinden “Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti”ni tıklayarak e-bordroyu görüntülenebiliyor.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Hemen 15 gün ücretsiz deneyin

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden kullanmaya başlayın.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN