Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

2023 gelir vergisi dilimleri – Vergi oranları

December 30, 2022

0 Dakika
2023 gelir vergisi dilimleri – Vergi oranları

Her yıl olduğu gibi 2023 yılı için de gelir vergisi dilimlerinde değişiklikler gerçekleşiyor. Ücretliler için uygulanacak gelir vergisi dilimlerinin 2023 yılı hesaplaması için aşağıda bir tablo oluşturduk. Bu tabloya göre 2023 yılı gelir vergisi dilimlerini kolayca hesaplayabilirsiniz.

Gelir vergisi iki farklı şekilde uygulanıyor:

  1. Ücretliler için uygulanacak gelir vergisi
  2. Ücret dışı gelirler için uygulanacak gelir vergisi

2023 gelir vergisi dilimleri ne kadar?

Vergi dilimi, çalışanlar tarafından elde edinilen ücret üzerinden alınan gelir vergisi oranını belirleyen ve elde edinilen gelir toplamının yüzde kaç üzerinden vergiye tabi tutulacağını gösteren artan oranlı vergi tarifeleridir.

2023 gelir vergisi dilimleri

2023 yılında asgari ücretli çalışanlardan gelir ve damga vergisi alınmayacak.

Resmi olmayan açıklamalara göre, belirlenen değerleme oranında 2023 gelir vergisi dilimleri ve oranları aşağıdaki gibidir:

Gelir Dilimi Vergi Oranı
70.000TL 15%
150.000TL 20%
550.000TL 27%
1.900.00 TL 35%
1.900.00 TL’nin üzeri 40%

Vergimi nasıl beyan ederim?

Öncelikle, ücret aldığınız tüm işverenlerden en son aldığınız maaşa dair ücret bordronuzu temin etmelisiniz. Ardından beyanname vermeniz gerekip gerekmediğini aşağıdaki bağlantı üzerinden kontrol edebilirsiniz. Burada ücret gelirleri kısmına işverenlerden aldığınız tutarları yazıp, “Kontrol et” düğmesine tıkladıktan sonra, beyanname verme sorumluluğunuzu kontrol edebilirsiniz.

Eğer beyanname vermeniz gerekiyorsa Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet üzerinde hazırladığı “Hazır Beyan Sistemi” üzerinden verginizi beyan ederek aynı zamanda ödeyebilirsiniz.

Personel yönetim yazılımı ile insan kaynakları süreçlerinizi kolaylaştırmak için Kolay İK’yı şimdi 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN
//