tr
Lütfen bir dil seçin

Turnover rate nedir, nasıl hesaplanır?

Emre Doğrubakar

İK ekipleri tarafından ölçülen verilerden en önemlisi turnover rate‘tir. Turnover rate, şirketteki çalışanların işten ayrılma oranını ifade eder. Türkçe’de ise çalışan sirkülasyon oranı diyebiliriz.

Turnover hesaplarken baz metriğinizin, kendi isteğiyle işten ayrılanlar ve işveren tarafından işten çıkarılanları ​​içermesi gerekiyor. Her ikisi için de turnover’ı ayrı ayrı hesaplayabilirsiniz.

Örneğin iş başvurusunda, bir şirketin kültürünü veya sağlığını ölçmek için turnover oranı kullanılabilir.

Yöneticiler için, çalışan değiştirmek pahalı bir opsiyondur. Bir giriş seviyesi çalışanın değiştirilmesi, şirkete çalışanın maaşının yüzde 50’si kadar zarara mal olabiliyor. Uzmanlaşmış veya teknik çalışanlar için bu rakam çok daha yüksek: yüzde 400!

Şirketin turnover oranı nasıl hesaplanır?

Şirketinizin turnover oranını hesaplamak için, düşündüğünüz zaman dilimi aralığındaki (Genellikle 1 yıl baz alınır) istem dışı ve gönüllü işten ayrılmaların sayısını çıkarın. Daha sonra, bu tutarı aynı belirlediğiniz zaman dilimi aralığındaki ortalama çalışan sayısına bölün. Son olarak, bir yüzdeye varmak için de bu sayıyı 100 ile çarpın.

Peki ya ortalama çalışan sayısını nasıl hesaplayacaksınız? Neyse ki, bu hesaplama nispeten daha basit. Geçtiğiniz yılı hesaplayacağınızı düşünürsek, geçen yılın 12 ayının her biri için çalışan sayısını çıkarın, çıkan tüm sayıları toplayın ve 12’ye bölün.

Turnover rate hesaplama yöntemi

Peki ya attrition oranı denen başka bir benzer metriği duymuş muydunuz? Attrition ve turnover, ikisi de çalışanların işten ayrılmalarını baz alır, fakat kilit bir açıdan farklılık gösterirler.

Attrition oranı nedir? 

Attrition, bir çalışanın şirketten ayrıldığı, fakat o pozisyona yeni birini almaya gerek duyulmadığı ve o pozisyonun ortadan kalkması durumuna denir. Turnover ise sadece çalışanların değişebildiği pozisyonlara uygulanır.


Turnover oranları sektörlere göre farklılık gösterir. Kimi sektörlerde %15 gibi düşük oranlarda seyrederken bazı sektörlerde bu oran %100’e ulaşıyor. %100 turnover oranı demek, tüm personelin değişmesi anlamına geliyor. Örneğin, satış departmanları belli bir kotaya sahip oldukları için, şirketlerdeki en yüksek turnover oranına sahiptir.

Turnover, nüanslı bir metriktir. Dolayısıyla şirketinizin turnover oranının makul düzeyde olup olmadığını belirlemeden önce, bulunduğunuz sektörü ve pozisyonların turnover ortalamalarını dikkate almalısınız.

Diğer ik metrikleri için e-kitabımızı ücretsiz indirin.

Dijital Pazarlama Yöneticisi

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Dijital Köprü ayrıcalıkları

QNB Finansbank Dijital Köprü Platformu'nun ayrıcalıklarını görmek için tıklayın

Bilgi Alın
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun