tr
Lütfen bir dil seçin

Puantaj nedir? Kolay İK’da puantaj nasıl tutulur?

Tunca Üçer

Puantaj, bir işletmede çalışanların saat ya da gün bazında çalışma sürelerinin kayıt altında tutulması ve raporlanmasıdır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte eskiden deftere elle yazarak takip ettiğimiz puantaj sürecini artık personel giriş kartı, parmak izi okuma, retina okuma gibi çeşitli elektronik sistemlerle ya da kullandığımız personel yönetimi yazılımlarıyla otomatik olarak yapıp raporlayabiliyoruz. Puantaj defterini eksik ya da yanlış doldurmaktan kaynaklı fazla/eksik mesai hesaplama sorunlarını ve bunların negatif finansal sonuçlarını da bu şekilde azaltmak mümkün. Özellikle vardiyalı çalışma sistemine sahip şirketlerde puantaj takibini doğru yapmak maaş hesaplarken hayati önem taşıyor.

Ancak puantajı doğru yapmak tek başına yeterli değil; çalışanların çalışma takvimlerini ve izin takiplerini doğru yaparak bunları puantaj tablolarıyla eşleştirmek de gerekiyor. İzin tarihlerinin ve çalışma takvimlerinin tutulduğu Excel gibi dosyalarla puantaj raporlarını eşleştirmek, çalışan sayısı arttıkça operasyonel olarak zorlaşabiliyor.

Kolay İK’da Puantaj Nasıl Çalışıyor?

Kolay İK’nın çalışma takvimi özelliği, çalışanlara, departmanlara ya da şubelere özel çalışma takvimleri hazırlamanızı sağlıyor. İzin yönetimi süreçlerinde şirketiniz ve yasalarca belirlenen izinleri sisteme girmek ve onay aşamalarını belirlemek çok kolay. Çalışma takvimi sayesinde kolayca takip edebildiğiniz fazla mesaileri, dilerseniz izin yönetimi ekranında kolayca ek izin olarak tanımlamanız da mümkün.

Çalışma ve izin takvimlerini belirledikten sonra “Uygulamalar” menüsünde bulunan “Puantaj” özelliğiyle, her çalışanın toplam çalışma gününü ve saatlerini detaylıca görebilirsiniz. Dilediğiniz ay ve yıla ait puantaj tablolarını oluşturmak için de listeden ilgili ay ve yılı seçmeniz yeterli!

Sonrasında puantaj tablosu Kolay İK tarafından oluşturuluyor.

Kolay İK’da puantaj özelliğini nasıl kullanabilirim?

Puantaj özelliğini kullanmak için sol sekmede yere alan “Uygulamalar” bölümüne girmeniz yeterli. Personel yönetim süreçlerinizi kolaylaştıracak birçok uygulamanın yanında “Puantaj” uygulamasını da bu sekmede bulabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken “Puantaj”a tıklamak ve istediğiniz ay için puantaj tablosu oluşturmak.

Peki sonra?

Puantaj, tüm diğerleri gibi sürekli geliştireceğimiz bir özellik. Kendi firmanızdaki puantaj uygulamalarını ya da geliştirilmesi gerektiğini düşündüğünüz özellikleri bize her zaman yazabilirsiniz!

Puantaj yönetimi için destek içeriklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kolay İK Yönetici Ortak

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Ücretsiz deneyin

Kurulum gerektirmeden kendi demo hesabınızı oluşturun, Kolay İK'yı tanıyın

Ücretsiz Deneyin
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun