tr
Lütfen bir dil seçin

İnsan Kaynakları ve Chatbot Kullanımı

Kolay İK

SOR’UN’u tanıtabilir misiniz?

Yapay zeka ve doğal dil işleme destekli ChatBot’lar ile tüm iletişim kanallarını tek bir dijital platformda toplayarak, farklı sektörler ve departmanlar için en iyi çözüm önerilerini sunuyoruz. SOR’UN alt yapısını kullanan markalar WhatsApp, Webchat, Facebook ya da herhangi bir dijital platform üzerinden gelen soru ve talepleri Chatbot veya destek ekipleri aracılığıyla cevaplayabiliyor.

Günümüzde Chatbot’ları İK departmanının hangi fonsiyonlarında görüyoruz?

Birçok farklı sektörde ve şirket içi departmanda kullanılan Chatbot’lar, akıllı otomasyon için olgunlaşmış bir alan olan insan kaynakları (İK) departmanında da karşımıza çıkıyor. Giriş seviyesi işe alımlar, iç iletişim, e-oryantasyon, anlık geri bildirim, anket uygulamaları ve sık sorulan soruların yanıtlanması şeklindeki bilgi paylaşımları alanlarında tercih edilebilir.

Chatbot’ların işe alımdaki rolü ve avantajı nedir?

Chatbot’lar değerlendirme sürecinde insana bağlı hataları ortadan kaldırarak, değerlendirmeleri maliyetsiz ve hızlı biçimde tamamlayan akıllı asistan rolüyle karşımıza çıkar. Bu aşamada Chatbot’lar alternatif olarak değil, ön değerlendirmeyi tek başına yapabilen araçlar olarak çalışır. Böylece doğru sorular yönlendirilmiş ve bu sorulara göre belirlenmiş adayların listesini kısa zamanda oluşturulabilir. ChatBot’ların yapabildikleri bunlarla sınırlı kalmaz. Yapay zeka destekli Chatbot’lar adayların özgeçmişlerinde yer alan kelime ve cümle yapılarından adayların karakterlerine kadar bilgi verebilir.

Oryantasyon sürecinde de Chatbot’lardan faydalanabilir miyiz?

Chatbot’lardan oryantasyon süreçlerinde de faydalanılabilir. İşe yeni başlayan çalışanların ilk gün sorabileceği sorular düşünülerek hazırlanacak cevap sistemi ile, yeni çalışanın ilk günlerdeki çekingenliği giderilebilir. Böylece, deneyimli çalışanların yeni çalışanlarla ilgilenmekten kendine ait görevleri yerine getirememesi gibi sorunlardan da uzaklaşılmış olunur. ChatBot’lar yeni başlayanlara ekibin geri kalanını tanıtabilir, şirketle ilgili en önemli bilgileri aktarabilir, sık yaşanan sorunları açıklayabilir.

Kurum içi iletişimde Chatbot’lardan nasıl faydalanabiliriz?

ChatBot’lar, şirket içinde çalışanların kolayca öğrenmek isteyecekleri bazı bilgilere hızlıca yanıt verebilir. Örneğin; doğum günleri, resmî tatiller gibi zamanlara yönelik akıllı hatırlatmalar yapılabilir, izin bilgileri görüntülenebilir, o gün iş yerinde yenecek öğle yemeği menüsü, hava durumu, olası salgınlar gibi durumları bildirilebilir.

ChatBot’lar ayrıca kurum içi iletişim ile çalışanlara, kurum tarafından atanan görevleri, çalışanların kendi belirledikleri hedefleri, güncel projeleri belirli zaman aralıklarında belirterek bu bilgileri taze tutabilir. Böylece çalışanların motivasyonunu artırır ve şirket hedeflerinin gerçekleşmesine katkı sağlar.

Kurum içinde yayılan yanlış bilgiler, yapılan yanlış yönlendirmelerde çalışanları etkiliyor. Chatbot’lar buna bir çözüm getirebilir mi?

Chatbot’lar kurum içerisinde korsan bilgi yayılımının önüne geçtiği gibi önemli etkinliklerin planlanmasında da aktif rol alabilir. Eş zamanlı yürüttüğü ve ortak dille ifade ettiği çağrılarla, kurum çalışanlarını ilgili etkinliğin düzenleneceği yere ve zamana göre davet edebilir. Etkinlik sonrasında çalışanların geri bildirimlerini toplayarak sonraki etkinlikler için anlamlı girdiler oluşturabilir.

Yukarıda konuştuğumuz konular dışında, Chatbot’lar İK çalışanlarının işini farklı hangi noktalarda kolaylaştırabilir?

Anket uygulaması konusunda da çalışanlara destek olabilir. Çalışan memnuniyeti anketlerinin hazırlanması ve tüm çalışanlar tarafından belirlenen zaman diliminde doldurulması oldukça zordur. Chatbot’lar aslında oldukça zaman alan bu uygulamayı kolayca uygulayabilir, periyodik aralıklarla yenileyebilir ve böylece çalışanların rahatsız olduğu konuları ortaya koyabilir. Ayrıca, Chatbot’ların yapay zekâ yardımıyla kuruma bağlılığı düşük olan çalışanları tespit edebilir. Hatta insan kaynaklarına dair diğer veriler ile beraber yaptığı değerlendirme sonucunda, yakın zamanda işten ayrılması muhtemel çalışanları bile bulabilir.

Personel Yönetim Yazılımı

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Dijital Köprü ayrıcalıkları

QNB Finansbank Dijital Köprü Platformu'nun ayrıcalıklarını görmek için tıklayın

Bilgi Alın
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun