tr
Lütfen bir dil seçin

Çalışanlar bedelli askerlikten nasıl yararlanacak?

Kolay İK

“Ha geldi, ha gelecek” derken bedelli askerlik tasarısı hazırlandı. Birçok çalışanı ilgilendiren bedelli askerlik konusunda işçiyi ve işvereni ilgilendiren konuları derledik.

Bir önceki bedelli askerlik düzenlemesi için yaklaşık 1 milyon 200 bin kişi başvuruda bulunmuştu, yeni çıkan bedelli askerlik düzenlemesi ise 1 milyon 324 bin civarında kişiyi ilgilendiriyor. Peki ya bedelli askerlik düzenlemesi sonrasında 21 günlük temel askerlik eğitimi zorunluluğu çalışanları nasıl etkileyecek? Tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Hangi yaş aralığını kapsıyor?

Bu düzenlemeden 1 Ocak 1994 tarihi de dahil, bu tarihten önce doğanlar yararlanabilecek.

Ücret ne kadar?

Gerekli şartları sağlayanlar 15 bin lira ödeyerek, 21 günlük askerlik sonrası askerliklerini yapmış sayılacaktır.

Çalıştığım yerden bedelli askerlik için 21 gün izin alabilir miyim?

İşverenler isterlerse işçilerine ücretli izin vererek askerlik görevini yapmalarını sağlayabilir. Bunu da işçilerin yıllık izin sürelerine mahsup edebilir. İşveren ücretli izin vermese bile işçiler iş akitlerini feshetmeden askere gidebilirler. Bu süre içinde iş sözleşmeleri askıya alınır. 21 gün ücret alamazlar. Özetle; ücretsiz izin alarak 21 günlük askerlik yapmak mümkün.

İçeride birikmiş izinlerim var. Bedelli askerlik için tek seferde 2 gün izin kullanabilir miyim?

Bedelli askerlik için sahip olunan yıllık izin günleri kullanılabilir.

21 günlük sürede sosyal güvenlik primleri yatırılacak mı?

Askerlik sırasında iş sözleşmesi feshedilenlerin sosyal güvenlik primleri yatırılmaz. Emeklilik süresi yakın olan işçiler 21 gün için prim borçlanması yaparak, eksik günlerini tamamlayabilirler.

Kıdem tazminatı alabilir miyim?

İşçiler askere giderken iş akitlerini kendileri feshederse bu durumda kıdem tazminatı alabilirler. Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için en az bir yıl çalışmış olmaları gerekir.

Askerlik sonrası yeniden işe dönebilir miyim?

İşçiler iş akitlerini feshetmeden askere gidebilirler, döndüklerinde de işlerine dönebilirler. Eğer iş akdi feshedebilirse, askerlik dönüşü çalışan işe döndüğünde ilk olarak uygun kadro var mı yok mu ona bakılacak. Eğer uygun kadro varsa, işveren askere giden personelini almak zorunda. Eğer, askere giden kişinin yerine biri alınmışsa, uygun kadro açılana kadar beklemek durumunda.

İşe geri alınmazsam yasal haklarım neler?

İşe döndünüz, uygun kadro olduğu halde işveren sizi işe almadı. O halde yargı yoluna gidebilirsiniz. Bu durum ispat edildiği taktirde işveren, personelin aldığı ücret kadar 3 aylık bir ceza kesilebilir.

Memurlar ve sözleşmeliler bedelli askerlikten nasıl yararlanacaklar?

Memurların askerlik hizmetini yapmasında herhangi bir engel bulunmuyor. Çalıştıkları idareden izin alarak askere gidebilecekler.

Yurt dışında yaşayanlar bedelli askerlikten yararlanabiliyor mu?

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının, bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanmak için 2 bin avro ödemeleri ve uzaktan eğitim almaları gerekir.

Personel Yönetim Yazılımı

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Ücretsiz deneyin

Kurulum gerektirmeden kendi demo hesabınızı oluşturun, Kolay İK'yı tanıyın

Ücretsiz Deneyin
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun