Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

Yemek kartlarının SGK primi istisnası değişikliği

December 6, 2022

0 Dakika

Bilindiği üzere, çalışanlara ödenen yemek paralarının gelir vergisi matrahına dahil edilmesi ile ilgili yakın zamanda bir takım yasal değişiklikler yapılmıştı. Ancak, söz konusu düzenlemelerde yemek parası yardımlarının SGK primini ilgilendiren kısma yer verilmemişti.

Yemek kartlarının SGK primi istisnası değişikliği

Konu özelinde, SGK'nın 2 Aralık 2022 tarih ve 2022/22 sayılı genelgesi ile bazı önemli yenilikler getirildi. Bu kapsamda, daha önce "ayni yardım" kabul edilerek tamamı SGK matrahı dışında bırakılan yemek kartı ödemelerinin artık sadece günlük 51 TL'ye kadar olan tutarı SGK priminden istisna olabilecek.

Böylelikle, nakit veya yemek kartı ile yapılan yemek yardımı ödemelerinin SGK ve Gelir Vergisi istisnaları bakımından bir farkı kalmamış oldu. Esasında, anılan değişikliğin SGK'nın ayni yardımların prime dahil edilmemesi genel kuralına aykırı olduğu yönünde görüşler olsa da; şu anki güncel uygulama çerçevesinde, günlük 51 TL'yi aşan yemek kartı yardım miktarları SGK primine dahil edilecektir.

Şirketlerin yemek kartı kullanması zorunlu mu?

Yemek kartı uygulamalarını kullanmak istemeyen şirketler, yemek ücretlerini çalışan maaşlarına ilave edebilecek. Maaşlara eklenen bu yemek ücreti ise vergi istisnası kapsamında değerlendirilecek. Vergi istisnası tutarı ise yeni SGK genelgesi ile 51 TL olarak belirlendi.

"2023 yol ve yemek istisna tutarları" yazımıza tıklayarak 2023 güncel yemek tutarları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Hemen 15 gün ücretsiz deneyin

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden kullanmaya başlayın.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN