tr
Lütfen bir dil seçin

Çalışanlar için gelir vergisi nedir?

Fahri Taşdemir

Gelir vergisi en genel tanımıyla gerçek kişilerin elde ettiği gelirlerden alınan vergidir. Gelir ise kişinin bir yıl içerisinde ticaret, mal ya da gayrimenkul satışı, gayrimenkul veya menkul varlıkların getirisi, ücretli çalışma vb. karşılığında elde ettiği maddi kazançtır.

Ücretli çalışanlar için gelir vergisi ne anlama gelir?

Gelir vergisi resmi bir geliri olan her vatandaşın ödediği bir vergidir. İster kendi işinin sahibi olsun, ister gayrimenkul satışı yapsın, ister bir fabrikada işçi olsun. Bir şekilde yıl içerisinde resmi olarak bir kazanç elde eden herkes kazancı üzerinden gelir vergisi ödemekle yükümlüdür. Ancak gelir vergisi ücretli çalışanlar için ayrı bir öneme sahiptir. Zira maaşlı bir çalışan iseniz ve maaşınızı brüt maaş üzerinden alıyorsanız yıl sonuna doğru elinize geçen net maaş tutarının gittikçe düşmesi yıllık toplam kazancınıza göre ödeyeceğiniz gelir vergisi oranlarının artmasındandır.

Daha açık bir ifade ile anlatmak gerekirse; bir çalışan yıl içerisindeki kazancına göre aylık geliri üzerinden gelir vergisi öder. Ancak gelir vergisi oranı ülkemizde sabit değildir. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması gerektiğini savunan ülkemiz vergi sisteminde gelir vergisi oranları için 4 farklı vergi dilimi mevcuttur. Çalışan, yıl içerisindeki kazancına göre bu vergi dilimlerinden birine girer ve ödeyeceği gelir vergisinin oranı da içinde bulunduğu vergi dilimine göre belirlenir.

Gelir vergisi oranı hangi kazanca göre belirlenir?

Gelir vergisi çalışanın bordrosunda kümülatif gelir vergisi matrahı başlığı altında gösterilen tutar üzerinden kesilir. Bu tutar çalışanın brüt maaşı değildir. Gelir vergisine esas çalışan geliri, brüt maaş üzerinden SGK işçi payının ve işsizlik sigortası fonu işçi payının düşülmesi sonucunda kalan tutar olan ve kümülatif gelir vergisi matrahı olarak adlandırılan toplam kazançtır. Yani gelir vergisi bir çalışanın yıl içerisindeki kazancından SGK ve işsizlik sigortası payları düşüldükten sonra geriye kalan kazancına göre belirlenmektedir.

Gelir vergisi oranları nelerdir?

2018 yılı için gelir vergisi oranları şu şekildedir:

Gelir dilimi Vergi oranı
14.800 TL’ye kadar %15
34.000 TL’nin 14.800 TL’si için 2.220 TL, fazlası %20
120.000 TL’nin 34.000 TL’si için 6.060 TL, fazlası %27
120.000 TL’den fazlasının 120.000 TL’si için 29.280 TL, fazlası %35

Kaynak

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu

Resmi Gazete ilgili madde

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Ücretsiz deneyin

Kurulum gerektirmeden kendi demo hesabınızı oluşturun, Kolay İK'yı tanıyın

Ücretsiz Deneyin
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun