Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

Bordro yazılımı nasıl seçilmeli?

January 11, 2021

0 Dakika
bordro yazılımı nasıl seçilmeli

Personel yoğunluğu fazla olan tüm işletmeler için bordro süreçleri büyük iş yüküne sebep olabilir. Teknolojinin hızla gelişimi ve sektörlerin mümkün olduğunca dijital mecraları tercih etmeleri, temel iş akışlarının da belirli yazılımlar ile yapılmasına vesile olur. İK bordro yazılımları da bunlardan bir tanesidir.

İnsan kaynakları programına dair genel bir bakış

İnsan kaynakları programı kullanarak fiziki ortamda gerçekleştirebileceğiniz uzun ve zaman alan tüm işlemleri çok daha kısa zamanda ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle her personel için ayrı ayrı oluşturmanız gereken bordro belgelerini, bordro programı sayesinde önceden girdiğiniz verilerle çok daha kolay bir şekilde elde etmeniz mümkün hale gelir.

İnsan kaynaklarına dair hazırlanan dijital programlar ile birlikte işletmelerin dijital dönüşümleri hız kazanır. Çünkü işletmeler tüm fazla iş yükünü bu yazılımlar sayesinde üzerinden atarak çok daha verimli bir iş akışı elde etmeyi amaçlar.

Tüm insan kaynaklarıyla ilgili programlar, işletmeler arasında farklılık gösterebilir. Bu programlar, her işletmenin kendi iş akışı ve yönetimine göre farklı dizayna ve kullanıma sahip olabilir. Bu sebeple, insan kaynakları yazılımlarını kalıp halinde düşünmek yanlıştır.

İnsan kaynakları kendi içinde pek çok dala ayrılır. Bu sebeple, insan kaynakları yazılımlarının da kendi içinde barındırdığı tüm alt bölümler ile ilgili ihtiyaçları karşılayabilmesi önem taşır. Ayrı ayrı kullanılan yazılımlar arasında entegrasyon özelliğinin oluşu ise tercih sebeplerinden biridir. Mesela, PDKS sistemi ile bordro programını birbirine entegre edebilmeniz sizi bordro hazırlama sürecinde rahatlatan bir unsur haline gelir.

Bordro ve özlük işleri birimi, insan kaynaklarının kendi içinde ayrıldığı önemli bölümlerden bir tanesidir. Personelin tüm özlük hakları ve ücret hesapları ile ilgilenen bu bölüm personelleri için bordro yazılımı kullanmak, hata yapma olasılığını azalttığı gibi zamandan ve maliyetten de tasarruf sağlar.

Bordro programı kullanmanın avantajları nelerdir?

Bordro programı kullanmanın elle hazırlanan bordrolara göre avantajlı yanları vardır. Bu avantajların neler olduğunu gelin birlikte inceleyelim:

  • Her personel için ayrı ayrı bordro hazırlandığını düşünürseniz kağıt bordroların geniş bir arşive ihtiyaç duyacağını fark edebilirsiniz. Bordro programı ile belgelerinizi dijital alan üzerinde muhafaza etmeniz ve gerektiğinde geçmişe dönük bordrolara ulaşabilmeniz mümkün olur.
  • Kullandığınız yazılıma göre veri güvenliği elde edebilirsiniz. Özellikle güvenilir bir bordro yazılımı tercih ettiğinizde, size sağlayacağı yüksek veri güvenliği sayesinde işletmenize ait tüm özel bilgiler koruma altında olur.
  • Bordro oluşum sürecinde kullandığınız diğer yazılımlar ile entegrasyon gibi özellikler ile işiniz çok daha kolaylaşır.
  • Bordro programı kullandığınızda destek hizmetlerinden faydalanabilir, soru ve sorunlarınıza çok kısa sürede cevap bulabilirsiniz.
  • Bulut tabanlı bir bordro yazılımı kullanıyorsanız dilediğiniz her yerde ve her cihazdan kolayca bordro oluşturabilir, raporlayabilir ve paylaşabilirsiniz.
  • Girdiğinizi veriler sonucu tek tıkla bordro oluşturabilir, gerektiğinde çıktısını alıp personele iletebilirsiniz.

Bordro programı seçerken nelere dikkat edilir?

Dijitalleşmenin her geçen gün biraz daha yaygınlaştığı bu dönemde bordro programlarının sayısı da artış gösterir. Bu yüzden, piyasada birbirinden farklı pek çok bordro yazılımı bulmanız mümkün. Burada dikkat edeceğiniz birkaç unsur ile seçtiğiniz yazılımla sorun yaşama ihtimaliniz en aza iner. Peki, nedir bu unsurlar?

  • Dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri işletmenizin ihtiyaçlarıdır. Bordro programı kullanmayı neden tercih ettiğinizi analiz ederek ihtiyaçlarınıza en uygun olan yazılımı çok daha kolay bulabilirsiniz.
  • Bordro programı tercih ederken bir diğer önemli unsur ise veri güvenliğidir. Güvenilir bir markanın yazılımını kullanmaya özen gösterin. Çünkü işletmenize ait pek çok özel bilgiyi bu yazılımlar üzerinde kullanmanız gerekir. İşletmeniz dışında kimsenin izniniz olmadan bilgilerinize erişemeyeceği bir uygulamayı tercih edin.
  • İşletmelerin pek çoğu esnek bir çalışma prensibi geliştirmektedir. Evden çalışma sisteminin gittikçe yaygınlaştığı bu dönemde bordro yazılımı gibi tüm kurumsal yazılımların işletme dışında da kullanılabilmesi çok önemlidir. Bu sebeple, bulut tabanlı yazılımları tercih etmeniz uygulamada size çok yarar sağlar. İster iş yerinde, ister evde çalışın; bulut tabanlı yazılımlar sayesinde dilediğiniz ortamda, istediğiniz cihazdan bordro uygulamasına giriş yapabilir, takip ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN
//