tr
Lütfen bir dil seçin

Bordro programı nedir, ne işe yarar?

Kolay İK

İşletmenizin iş akışını elektronik yazılımlar ile destekleyebilirsiniz. Kullanacağınız bordro programı ile her ay periyodik olarak düzenlemeniz gereken bordroları çok daha hızlı ve hatasız şekilde yönetebilirsiniz.

Bordro programı ne işe yarar?

Bordro programı nedir?

Bordro programı, işletmelerin bordroya dair tüm süreçlerini dijital üzerinden çok daha hızlı ve etkin bir şekilde yönetebileceği yazılımlardır. Bordro programları, işveren ve işçinin bordro süreçleri üzerinde bir köprü niteliği taşır. Her ay düzenli olarak çalışanlar için teker teker hazırlanan bordrolar, bir bordro yazılımı vasıtası ile hazırlandığında süreç çok daha hızlı ve hatasız işleyebilir.

Bordro programı ile neler yapılır?

İşletmelerin bordro programı kullanımında amaç, bordro süreçlerini hatasız ve daha hızlı gerçekleştirmek ve personellerin üzerindeki fazla iş hacmini azaltmaktır. İş hacmi azalan personel, farklı alanlarda sorumluluk alarak iş akışına daha fazla katkıda bulunabilir.

Peki, bordro programları ne işe yarar?

  • Bordro yazılımları ile daha önce manuel giriş sağladığınız işleri dijital alana taşıyarak işlerin daha hatasız ve hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlayabilirsiniz.
  • Bordro süreci ile ilgili geriye dönük kontrol ihtiyacı en aza iner.
  • İşletme genelindeki tüm personellerin prim hak edişleri, izin günleri ve vergi kalemleri gibi tüm işlemleri aylık olarak takip etmeniz kolaylaşır.
  • Bordro oranları ve hesapları sistem tarafından hatasız olarak hesaplanabilir.
  • İşletme bünyesinde yer alan farklı birimlerin arasında takibe dayalı organizasyon yönetimi yapılabilir.
  • Personellerin işe girişleri ve işten çıkışlarını aylık olarak takip edebilirsiniz.
  • Bordro programı kullanarak tüm personellerin kişisel ve özlük bilgilerini saklayabilir, gerektiğinde sistem üzerinden tarayarak bulabilirsiniz.
  • Bordro programının size sunduğu dijital arşiv sayesinde uzun süreler boyunca tüm bordroları bu program üzerinde saklayabilir, gerektiğinde geçmişe dönük bordrolara ulaşabilirsiniz.

Neden bordro programı kullanılmalıdır?

Alanında en deneyimli ve yetkin profesyoneller bile kimi zaman hata yapabilir. Özellikle hesaplama ve kayıt gerektiren işlemlerde gözden kaçabilen küçük hatalar yapabilmeniz mümkündür. Özellikle bordro gibi farklı hesaplamaları bir arada yapmayı gerektiren, işçiden işçiye hak ediş farkları olabilen durumlarda sürekli dikkatinizi tek noktada tutarak tamamen hatasız bir şekilde işlemleri gerçekleştirmeniz çok zor olabilir.

Bordro programı kullandığınızda, sisteme tanımladığınız oranlar ve bilgiler sonrasında her ay sistemin kendisi bordroyu hazırlar. Dijital ortam üzerinde gerçekleşen işlemlerde hata olmayacağı için çıkan bordrolar da doğru ve gerçekçi olur. Bordro yazılımı kullandığınızda bu gibi işlemlere ayırdığınız vakit de çok daha azalır.

İşletmenizin personel, vardiya, ücret değerlendirme ve performans yönetim sürecini tek noktadan zahmetsizce yönetebilmek için hemen tıklayın ve Kolay İK’yı 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

İlginizi çekebilecek diğer kaynaklarımız

Sadece okumak değil, dinlemek isteyenler için Kanunlar gibi podcast serimizle karşınızdayız!

Kanunlar Gibi, çalışma hayatındaki herkesin bilmesi gereken kanunlara dair tüm detayları keyifli bir akışla anlatıyor. O halde ücret bordrosu hakkında detaylı bilgileri dinlemek için hemen oynat bakalım 👇

Bordro nedir?
E-bordro nedir, ne işe yarar?
Bordro yazılımı nasıl seçilmeli?
Bordro programı nedir, ne işe yarar?
2022 Bordro Parametreleri – Tüm Detaylar
Ayni yardım nedir, nasıl bordrolaştırılır?
Fazla mesainin bordrolaştırılması ve yasal karşılığı

Personel Yönetim Yazılımı

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Dijital Köprü ayrıcalıkları

QNB Finansbank Dijital Köprü Platformu'nun ayrıcalıklarını görmek için tıklayın

Bilgi Alın
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun