Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

Askerlik yardımı nedir?

December 18, 2020

0 Dakika

Askerlik görevini yerine getirmek durumunda olanlar, bakmakla yükümlü oldukları kişiler için endişe duymasın diye asker yakınlarına askerlik yardımı adı altında ödeme yardımı devlet tarafından yapılır. Bu yardım ile asker yakınlarının, askerlik süresince mağdur edilmemesi amaçlanır.

askerlik yardımı nedir

Askerlik yardımı nedir?

Askerlik yardımı, “Muhtaç Ailelere Yardım Programı” kapsamında, devlet tarafından yapılan bir yardım türüdür. Askerlik yardımı ile askere giden kişinin çocuklarına ve eşine ya da anne ve babasına maddi yardım yapılır. Yardımdan faydalanabilmek için gerekli şartları sağlıyor olmanız gerekir.

Yardıma ihtiyacı olan asker aileleri, 2022 itibarıyla askerlik yardımı ile aylık 275 TL olup iki ayda bir 550 TL maaş yardımı alır. Bu maaş ödeneği, askerlerin bakmakla yükümlü olduğu birinci derece yakınları için yapılır. Sadece er ve erbaşlar adına yapılan bu ödenek, askeri okul mezunlarına ve askeri okul mezunlarının ailelerine verilmez.

Askerlik yardımından kimler faydalanabilir?

Askerlik yardımından faydalanabilmeniz için geçici dönem askerlik yapan er ve erbaşların;

 • Eşi,
 • 18 yaşından küçük olan çocukları,
 • Annesi,
 • Babası olmanız gerekir.

Askerin resmi nikâhlı eşi var ise anne ve baba bu yardımdan faydalanamaz.

Askerlik yardımı başvuru şartları nelerdir?

 • Asker ailesi yardım parasından faydalanabilmeniz için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir.
 • Asker olan yakınınız er ya da erbaş olmalıdır. Kıdemli askerler yardım parasından faydalanamaz.
 • Asker yakını olmanız halinde yardım parası alabilmeniz için muhtaçlık şartlarını sağlıyor olmanız gerekir. Muhtaçlık belgeniz varsa, herhangi bir mal varlığına sahip değilseniz, asker yakınınızın sağlık güvencesi dışında hiçbir güvenceniz yoksa asker ailesi devlet desteği kapsamında askerlik yardımı alabilirsiniz.
 • Askerlerin 18 yaşın altında çocukları varsa 2020 yılı itibarıyla her çocuk için 150 TL ek ödeme devlet tarafından sağlanır.
 • Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımından (SED) faydalanmanız halinde askerlik yardımı alabilmeniz mümkün olmaz.

Eğer maddi durumunuz iyi ise asker yakınınız olsa dahi askerlik yardımı kapsamında değerlendirilmeniz mümkün olmaz. Askerlik yardımı alabilmeniz için kişi başına düşen aylık gelirin, asgari ücretin üçte birinden daha az olması şarttır. Muhtaçlık sınırında değerlendirilmediğiniz halde, diğer şartları sağlıyor olsanız da askerlik yardımından faydalanamazsınız.

Eğer çocuğunuz asker ise sizin askerlik yardımından faydalanabilmeniz için, asker olan çocuğunuzun evli olmaması gerekir. Resmi nikâhlı olan askerin askerlik yardımı hakkından kişinin eşi ve çocukları faydalanabilir.

Askerlik yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Asker ailesi yardım parası başvurusunu farklı kurumlar aracılığı ile yapabilmeniz mümkündür. Bu kurumlar;

 • İkamet ettiğiniz il ya da ilçeye bağlı bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
 • Valilik,
 • Kaymakamlıklardır.

Vali ve kaymakamlıklara giderek askerlik yardımı başvurusu yapabilmeniz için dilekçe vermeniz gerekir. Tüm kurumlara başvuru esnasında Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgenizi göstermeniz gerekir. Başvurduğunuz kuruma ait yetkili kişiye askerlik yardım başvurusu yapacağınızı belirttikten sonra kimlik belgenizi teslim etmenizi talep edebilirler. Eğer öncesinde gelir testi yaptırmadıysanız başvuru esnasında sizden gelir testi formu doldurmanız da talep edilebilir. Gerekli formlar doldurulduktan sonra başvuru talebiniz alınır.

Askerlik yardımı başvuru sorgulaması nasıl yapılır?

Asker ailesi yardımına ilişkin başvurunuzu sorgulamak için T.C. İçişleri Bakanlığı sorgulama sayfasını kullanabilirsiniz. T.C. İçişleri Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlüğü sorgulama sayfasına ulaştıktan sonra sorgulamanızı yapmak için sizden istenen T.C. kimlik numarası, doğrulama kodu gibi bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girerek söz konusu sayfaya ulaşabilirsiniz.

Sorgulama sayfasında başvuru durumunuzu görüntüleyebilirsiniz. Askerlik yardımı ödemelerinin onaylanıp onaylanmadığı bilgisine bu sayfa aracılığı ile erişmeniz mümkündür. Eğer başvurunuz kabul edilmediyse sorgulama sayfası boş kalır.

Asker yardımı ödemeleri nasıl yapılır?

Askerlik yardımı ödeme tarihi bilgisini maaş sorgulama sayfanızda görebilirsiniz. Yardım ödemelerini PTT üzerinden alabilirsiniz. PTT'ye ait şubeler, bankamatikler ve internet şubesi yolu ile paranızı kullanabilmeniz mümkün olur.

Askerlik yardımı ödemeleri her aile için aynı tarihte olmadığı için tarih bilginizi sorulama sayfasından öğrenebilir ya da ayrıntılı bilgi için başvurunuzu yaptığınız valilik, kaymakamlık ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN
//