Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

2023 yıllık ücretli izin koşulları

December 23, 2022

0 Dakika

2023 yıllık ücretli izin süreleri ve asgari ücreti belirlendi bununla birlikte 2023 yıllık iznin cezai yaptırımları da güncellenecek. Çalışanlar, işverenler ve İK’cıların her sene sıklıkla kontrol ettiği yıllık izne dair güncel bilgileri derledik.

2023 yıllık ücretli izin koşulları

Yıllık ücretli izin, ilk işe başlanan günden itibaren aynı şirkette en az 1 sene boyunca çalışan personele verilen izin türüdür. İş yerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir. Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez. 1 yıl ile 5 yıl arasında çalışan personele 14 gün, 5 yıldan fazla 15 yıldan az çalışan personele 20 gün, 15 yıl ve daha fazla çalışan personele 26 günden az izin verilemez.

İşveren, iş yerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izinlerini gösterir izin kayıt belgesi tutmak zorundadır.

İş Kanununa göre, 18 yaşından küçük ve 50 yaşından büyük olan çalışanlar özel olarak korunmaktadır. Bu çalışanlara verilecek yıllık izin süreleri yirmi günden az olamayacak şekilde düzenlenir. Bu düzenleme asgari sınırı belirlediğinden, iş yerindeki kıdemi 15 yılın üzerinde olan 50 yaşın üzerindeki çalışanların yıllık ücretli izin süresi 26 gündür. Yıllık ücretli izin yönetmeliğine göre belirlenen en güncel veriler aşağıdaki gibidir:

Yıllık ücretli izin süreleri 2023

2023 yılında da 4857 Sayılı Kanun’un 55. maddesine göre belirlenen işçinin izin süresi iş yerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde sayılarak en az bir yıl çalışmış işçiler için:

  • Bir yıldan 5 yıla kadar 14 gün
  • 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlara 20 gün
  • 15 yıl ve daha fazla olanlara 26 günden az izin verilemez şeklinde belirlendi.

2023 Yıllık izin hükümlerine aykırı davranmanın idari para cezası

Yıllık ücretli izinlere ilişkin işverenlere kesilecek idari para cezası tutarı her yıl İş Kanununa göre belirlenir. Yıllık ücretli izinleri yasaya aykırı olarak bölen, yıllık izin ücretlerini yasaya aykırı bir şekilde eksik ödeyen, iş sözleşmesinin sona ermesi sonucu kullanılmayan izinlerin ücretini ödemeyen ve izin yönetmeliğine aykırı bir şekilde davranan işverenlere idari para cezası kesilir.

2023 yılı yıllık ücretli izine aykırı davranmanın idari para cezaları da yenilenecek. 4857 sayılı kanuna göre, yıllık izinlere aykırı davranılması durumunda işverenlere verilen idari para cezalarının açıklanmasını beklerken 2022 cezalarına bir göz atalım.

2022 yılı 4857 sayılı kanuna göre uygulanacak idari para cezaları
Ceza Tutarı (TL)
Yıllık ücretli izni anayasaya aykırı bölmek 755,00TL
İzin ücretini yasaya aykırı şekilde ödemek veya eksik ödemek 755,00TL
Sözleşmesi fesh edilen işçiye yıllık izin ücreti ödememek 755,00TL
Yıllık izin yönetmeliğinin esas usullerine aykırı olarak izni kullandırmamak veya eksik kullandırmak 755,00TL

Yıllık izin süresi ile ilgili merak edilenler

Yıllık ücretli izin süresine hafta sonu dahil midir?

Çalışanın iş sözleşmesinde cumartesi ya da pazar “hafta tatili” olarak belirlenmişse, çalışanların izin haklarında bugün, hafta tatili olarak geçer. Yıllık izin süresinde ise hafta sonuna gelen günler, izin haklarından düşülmez, yıllık izin gününden sayılmaz.

Yıllık ücretli izin zaman aşımı süresi nedir?

Yıllık ücretli izinde, tarafların anlaşması halinde belirlenen bir bölümü 10 günden az olmamak kaydı ile en fazla üçe bölünerek kullandırılır. Bunun sebebi ise, Yargıtay’ın yerleşmiş içtihadına göre kullanılmış sayıldığından aksi düşünüldüğünde sebepsiz zenginleşme nedeni olarak belirtilmiştir.

Kolay İK ile izin yönetimi süreçlerinizi kolaylaştırın

Kolay İK ile yıllık izin başta olmak üzere tüm izin süreçlerinizi tek bir platform üzerinden takip edin. Kolay İK’yı 15 gün ücretsiz denemek için hemen randevu talebi oluşturun, yasal cezalar ile uğraşmayın.

Kaynakça

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Start using it immediately,
move your business into the future
Privileges de Bridge Digital

Click to see the privileges of QNB Finansbank Digital Bridge Platform

GET INFORMATIE
Get to know Easy HR in 15 minutes

Determine when you are available and we will tell you about Easy HR practices

CREATE AN APPOINTMENT

Start using it now for free, make it easier

Try the personnel management software now for free for 15 days, with no setup and no credit card required.
TRY IT FOR FREE
//