tr
Lütfen bir dil seçin

2022 İş Sağlığı ve Güvenliği İdari Para Cezaları

Gizem Küçükcan
2022 İSG İdari Para Cezaları

2022 yılı İş Sağlığı ve Güvenliği İdari Para Cezaları tutarı belli oldu. 6331 sayılı İSG Kanunu’na göre İSG idari para cezaları tutarları her yıl, T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı resmi sitesinden güncellenmektedir.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu işçinin sağlıklı bir çalışma ortamını yaratmak ve güvenliğini korumak adına düzenlenen bir kanundur. Kanun hükmünce belirlenen kurullara uyulmaması sonucu cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Her yıl belirlenen parametrelerle güncellenen idari para cezalarının tutarları;

  • 10’dan çalışanı olan iş yerleri
  • 10-49 çalışanı olan iş yerleri
  • 50+ çalışanı olan iş yerleri kapsamında az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli oranları altında belirlenmiştir.

6631 sayılı kanunun 4. maddesine göre; “İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili tedbir almamak, organizasyonu yapmamak, gerekli araç ve gereçleri sağlamamak, sağlık ve güvenlik tedbirlerini değişen şartlara uygun hale getirmemek ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapmamak” eyleminin cezası en düşük 6.966 TL iken en yüksek 20.898 TL olarak belirlenmiştir.

6331 sayılı Kanunun İş Sağlığı ve Güvenliği idari para cezalarının güncellenmiş 2022 yılı rakamları detaylı tablosuna ulaşabilirsiniz:

İşletmenize ait tüm ücret değerlendirme, personel, vardiya ve performans süreçlerini aynı noktadan yönetmek için hemen tıklayın ve Kolay İK’yı 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

Content Specialist

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Dijital Köprü ayrıcalıkları

QNB Finansbank Dijital Köprü Platformu'nun ayrıcalıklarını görmek için tıklayın

Bilgi Alın
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun