tr
Lütfen bir dil seçin

2021 Yol ve Yemek İstisna Tutarları

Kolay İK

Yol ve yemek yardımı istisnaları, 2021 yılı ile birlikte güncellendi. Yol ve yemek yardımına dair tüm vergi muafiyetlerini ve istisnaları gelin hep birlikte inceleyelim.

2021 yol ve yemek tutarları nedir?

2021 yemek ücreti ne kadar oldu?

Yemek ücreti, pek çok işveren tarafından işçiye, iş yerinde geçen süre boyunca ihtiyaç duyduğu besin değerini karşılaması için ödenen tutardır. İş Kanunu kapsamında herhangi bir zorunluluk bulunmamasına karşın işverenlerin pek çoğu işçilerin verimini yüksek tutmak için en temel ihtiyaçlarını gidermektedir. Bir iş yerinde yemek ücretinin ödenip ödenmeyeceği iş sözleşmesi ile belirlenir.

Her sene asgari ücretin güncellenmesiyle birlikte pek çok tutar da yeniden düzenlenir. Bunlardan biri de yemek yardımıdır. 2021 yemek yardımı bir önceki seneye göre 2 TL zamlanarak 25 TL oldu. Böylece, yeni yemek istisnası vergi hariç 25 TL iken KDV dahil 25,25 TL’ye yükseldi. Yani, yeni yıl ile birlikte işverenin işçi başına ödeyeceği 25 TL’lik yemek tutarında SGK ve gelir vergisinde işverene kolaylık sağlanmaya başlandı.

Çeşitlerine göre yemek yardımı istisnaları

Bir işletmede uygulanabilecek 3 çeşit yemek yardımı şekli vardır. Bunlar;

  1. Nakit para yardımı,
  2. Yemekhane hizmeti,
  3. Yemek kartı ya da yemek kuponu şeklindedir.

Nakit yemek ücreti

İşveren, aylık yemek ücretini işçiye nakit olarak ödemeyi tercih ediyorsa bu ücret gelir vergisine tabi olur. SGK’ya göre ise iş günü olarak günlük asgari ücretin %6’sı tutarında prime esas kazanç (brüt ücret) matrahından istisna olur. Yani, belirlenen yemek ücreti üzerinden SGK kesintisi yapılmaz.

Yemekhane yardımı

Yemekhane yardımı iş yeri bünyesinde ya da iş yerinin dışında bir mekanda olabilir. İşveren böyle bir yardımda bulunuyorsa bu para yardımı değil, ayni yardım niteliği taşır. Bu sebeple, uygulama üzerinden SGK primi kesilmez. Gelir vergisinden de istisna olan bu yardım, işçi bordrosuna hiç yansımadan işverene ait masraf olarak muhasebeleştirilir.

Yemek kartı ya da yemek kuponu ile yapılan yemek yardımı

Yemek kartı ya da kuponu, işçiye nakit para olarak değil, aracı bir nesne yardımıyla kullanabilecekleri şekilde ödendiği için ‘ayni yardım’ niteliği taşır. Bu durumda, tutarın önemi yoktur. Yardım tutarına ait SGK primi hesaplanmaz ve bu tutar brüt ücrete dahil edilmez. Gelir vergisi olarak ise o yılın güncel istisna tutarı üzerinden değerlendirilerek vergiden muaf tutulur. 2021’de 25 TL olan bu tutar üzerinden gelir vergisi ödenmez. Ancak, işveren 25 TL’nin üzerinde bir yemek ücreti ödüyor ise bu tutarı aşan kısım için gelir vergisi ödenir.

2021 yemek yardımı tablosu

Ödeme TipiÖdeme ŞekliİstisnaTutar
Nakdi yemek yardımıYemek parasıGünlük SGK istisnası7,16 TL
Yemek kartı ya da kuponuKart/kupon (ayni yardım)Gelir vergisi muafiyetiSGK muafiyetiBordroya yansımazMuaf
Yemekhane yardımıAyni yardımSGK muafiyetiBordroya yansımaz25 TL(KDV dahil 25,25 TL)

2021 yol ücreti ne kadar oldu?

Yol ücreti, işveren tarafından karşılanan ve işçinin işe gidiş ve işten dönüş masrafını karşılayan bir yardımdır. İşçiye aylık olarak ödenen yol ücreti, o işçinin evi ile iş yeri arasındaki mesafeye göre değişir.

İş Kanunu, yemek ücretinde olduğu gibi yol ücretinde de işvereni zorunlu tutmaz. İşverenin yol ücreti ödeyip ödemeyeceği iş sözleşmesi ile belirlenir.

Çeşitlerine göre yol yardımı istisnaları

İşverenin sağladığı yol yardımı her iş yerinde aynı olmak zorunda değildir. Genelde 3 çeşit yol yardımı olabilir. Bunlar;

  1. Nakit yol ücreti
  2. Toplu ulaşım kart bedeli
  3. Servis yardımı şeklindedir.

Nakit yol yardımı

Nakit olarak yapılan bir yardım işçinin ücretine dahil edilir. Bu sebeple, nakdi yol yardımı yapıldığında işçinin bordrosuna yansır ve SGK kesintisi de yapılır. Böylece hiçbir istisna uygulanmaz.

Toplu ulaşım kartına yapılan yardım

İşçiye kart ya da bilet olarak yapılan yardım, ayni yardım demektir. İşçiye ayni yardım yaptığınız takdirde yapılan yardıma SGK kesintisi uygulanmaz. Yapılan yardım işçinin brüt ücretine de dahil edilmez.

Toplu ulaşım kartına yapılan yardım için yapılan yeni düzenleme ile birlikte iş gününü baz alarak gelir vergisi istisnası uygulanabilir. 2021 itibarıyla toplu taşıma kartlarına yardım yüklendiğinde yapılacak vergi istisnası tutarı ise 13 TL’dir.

Servis yardımı

Servis yardımı da ayni yardımlar arasında yer alır. Bu yüzden, servis hizmetinde SGK kesintisi ve gelir vergisi ödemesi yapılmaz. Servis için ödenen tutar işverenin masrafı olarak muhasebeleştirilir ve işçi bordrolarına yansımaz.

2021 yol yardımı tablosu
Ödeme tipiÖdeme şekliİstisnaTutar
Nakdi yol yardımıYol parasıSGK istisnasıİstisna yok
Toplu taşıma kartıUlaşım kartı ile ödeme(Ayni yardım)SGK muafiyetiGelir vergisi istisnası13 TL (Gelir vergisi istisnası – günlük)
ServisAyni yardımSGK muafiyetiGelir vergisi muafiyetiBordroya yansımazİşveren masrafı olarak muhasebeleştirilir

İşletmenize ait tüm ücret değerlendirme, personel, vardiya ve performans süreçlerini aynı noktadan yönetmek için hemen tıklayın ve Kolay İK’yı 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

İlginizi çekebilecek diğer konular

Yol ücreti nasıl hesaplanır?
Yemek ücreti nasıl hesaplanır?
2022 Yol ve Yemek İstisna Tutarları

Personel Yönetim Yazılımı

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Dijital Köprü ayrıcalıkları

QNB Finansbank Dijital Köprü Platformu'nun ayrıcalıklarını görmek için tıklayın

Bilgi Alın
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun