Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

2021 yol ve yemek istisna tutarları

February 3, 2021

0 Dakika
2021 Yol ve Yemek İstisna Tutarları

Yol ve yemek yardımı istisnaları, 2021 yılı ile birlikte güncellendi. Yol ve yemek yardımına dair tüm vergi muafiyetlerini ve istisnaları gelin hep birlikte inceleyelim.

2021 yemek ücreti ne kadar oldu?

Yemek ücreti, pek çok işveren tarafından işçiye, iş yerinde geçen süre boyunca ihtiyaç duyduğu besin değerini karşılaması için ödenen tutardır. İş Kanunu kapsamında herhangi bir zorunluluk bulunmamasına karşın işverenlerin pek çoğu işçilerin verimini yüksek tutmak için en temel ihtiyaçlarını gidermektedir. Bir iş yerinde yemek ücretinin ödenip ödenmeyeceği iş sözleşmesi ile belirlenir.

Her sene asgari ücretin güncellenmesiyle birlikte pek çok tutar da yeniden düzenlenir. Bunlardan biri de yemek yardımıdır. 2021 yemek yardımı bir önceki seneye göre 2 TL zamlanarak 25 TL oldu. Böylece, yeni yemek istisnası vergi hariç 25 TL iken KDV dahil 25,25 TL’ye yükseldi. Yani, yeni yıl ile birlikte işverenin işçi başına ödeyeceği 25 TL’lik yemek tutarında SGK ve gelir vergisinde işverene kolaylık sağlanmaya başlandı.

Çeşitlerine göre yemek yardımı istisnaları

Bir işletmede uygulanabilecek 3 çeşit yemek yardımı şekli vardır. Bunlar;

  1. Nakit para yardımı,
  2. Yemekhane hizmeti,
  3. Yemek kartı ya da yemek kuponu şeklindedir.

Peki bu uygulamalar arasındaki farklar neler?

Nakit yemek ücreti:

İşveren, aylık yemek ücretini işçiye nakit olarak ödemeyi tercih ediyorsa bu ücret gelir vergisine tabi olur. SGK’ya göre ise iş günü olarak günlük asgari ücretin %6’sı tutarında prime esas kazanç (brüt ücret) matrahından istisna olur. Yani, belirlenen yemek ücreti üzerinden SGK kesintisi yapılmaz.

Yemekhane yardımı:

Yemekhane yardımı iş yeri bünyesinde ya da iş yerinin dışında bir mekanda olabilir. İşveren böyle bir yardımda bulunuyorsa bu para yardımı değil, ayni yardım niteliği taşır. Bu sebeple, uygulama üzerinden SGK primi kesilmez. Gelir vergisinden de istisna olan bu yardım, işçi bordrosuna hiç yansımadan işverene ait masraf olarak muhasebeleştirilir.

Yemek kartı ya da yemek kuponu ile yapılan yemek yardımı:

Yemek kartı ya da kuponu, işçiye nakit para olarak değil, aracı bir nesne yardımıyla kullanabilecekleri şekilde ödendiği için ‘ayni yardım’ niteliği taşır. Bu durumda, tutarın önemi yoktur. Yardım tutarına ait SGK primi hesaplanmaz ve bu tutar brüt ücrete dahil edilmez. Gelir vergisi olarak ise o yılın güncel istisna tutarı üzerinden değerlendirilerek vergiden muaf tutulur. 2021’de 25 TL olan bu tutar üzerinden gelir vergisi ödenmez. Ancak, işveren 25 TL’nin üzerinde bir yemek ücreti ödüyor ise bu tutarı aşan kısım için gelir vergisi ödenir.

2021 yemek yardımı tablosu

Ödeme Tipi Ödeme Şekli İstisna Tutar
Nakdi yemek yardımı Yemek parası Günlük SGK istisnası 7,16TL
Yemek kartı ya da kuponu Kart/kupon (ayni yardım) Gelir vergisi muafiyeti SGK muafiyeti Bordroya yansımaz Muaf
Yemekhane yardımı Ayni yardım SGK muafiyetiBordroya yansımaz 25 TL(KDV dahil 25,25 TL)

Yemek yardımı hakkında detaylı bir okuma yapmak istiyorsanız “Yemek ücreti nasıl hesaplanır?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2021 yol ücreti ne kadar oldu?

Yol ücreti, işveren tarafından karşılanan ve işçinin işe gidiş ve işten dönüş masrafını karşılayan bir yardımdır. İşçiye aylık olarak ödenen yol ücreti, o işçinin evi ile iş yeri arasındaki mesafeye göre değişir.

İş Kanunu, yemek ücretinde olduğu gibi yol ücretinde de işvereni zorunlu tutmaz. İşverenin yol ücreti ödeyip ödemeyeceği iş sözleşmesi ile belirlenir.

Çeşitlerine göre yol yardımı istisnaları

İşverenin sağladığı yol yardımı her iş yerinde aynı olmak zorunda değildir. Genelde 3 çeşit yol yardımı olabilir. Bunlar;

  1. Nakit yol ücreti
  2. Toplu ulaşım kart bedeli
  3. Servis yardımı şeklindedir.

Peki yol ücreti çeşitleri arasında ne gibi farklar bulunur?

Nakit yol yardımı:

Nakit olarak yapılan bir yardım işçinin ücretine dahil edilir. Bu sebeple, nakdi yol yardımı yapıldığında işçinin bordrosuna yansır ve SGK kesintisi de yapılır. Böylece hiçbir istisna uygulanmaz.

Toplu ulaşım kartına yapılan yardım:

İşçiye kart ya da bilet olarak yapılan yardım, ayni yardım demektir. İşçiye ayni yardım yaptığınız takdirde yapılan yardıma SGK kesintisi uygulanmaz. Yapılan yardım işçinin brüt ücretine de dahil edilmez.

Toplu ulaşım kartına yapılan yardım için yapılan yeni düzenleme ile birlikte iş gününü baz alarak gelir vergisi istisnası uygulanabilir. 2021 itibarıyla toplu taşıma kartlarına yardım yüklendiğinde yapılacak vergi istisnası tutarı ise 13 TL’dir.

Servis yardımı:

Servis yardımı da ayni yardımlar arasında yer alır. Bu yüzden, servis hizmetinde SGK kesintisi ve gelir vergisi ödemesi yapılmaz. Servis için ödenen tutar işverenin masrafı olarak muhasebeleştirilir ve işçi bordrolarına yansımaz.

2021 yol yardımı tablosu      
Ödeme tipi Ödeme şekli İstisna Tutar
Nakdi yol yardımı Yol parası SGK istisnası İstisna yok
Toplu taşıma kartı Ulaşım kartı ile ödeme(Ayni yardım) SGK muafiyetiGelir vergisi istisnası 13 TL (Gelir vergisi istisnası – günlük)
Servis Ayni yardım SGK muafiyetiGelir vergisi muafiyetiBordroya yansımaz İşveren masrafı olarak muhasebeleştirilir

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Start using it immediately,
move your business into the future
Privileges de Bridge Digital

Click to see the privileges of QNB Finansbank Digital Bridge Platform

GET INFORMATIE
Get to know Easy HR in 15 minutes

Determine when you are available and we will tell you about Easy HR practices

CREATE AN APPOINTMENT

Start using it now for free, make it easier

Try the personnel management software now for free for 15 days, with no setup and no credit card required.
TRY IT FOR FREE
//