tr
Lütfen bir dil seçin

İş Değiştirdiyseniz Ek Gelir Vergisi Ödemeli misiniz?

Kolay İK

Eğer 2016 senesinde aynı anda ya da farklı zamanlarda birden fazla işyerinde çalıştıysanız, ücret gelirinizle ilgili ek vergi ödemeniz gerekebilir. Vergi sorumluluğunuz için, vergi beyan tarihleri olan 1 Mart-27 Mart 2017 kaçırmamalısınız.

Hangi koşulda ek vergi hesaplanır?

Eğer aynı yıl içerisinde birden fazla işverenden ücret aldıysanız, birden sonraki ücretlerinizin toplamı 30.000 TL’yi (2016 yılı için) geçmiyorsa hâlihazırda işveren aracılığı ile vergilenmiş olan ücretlerinizin ek bir vergi hesabı yapılmayacaktır.

Ancak, birden sonraki işverenden sonra aldığınız tutarlar 30.000 TL’yi aşarsa, ücretlerinizin tamamı beyanname hesabınıza dahil edilecektir. Burada birinci işverenin hangisi olacağını istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Tabii ki, en yüksek tutarı aldığınız işvereni birinci olarak seçmeniz diğer işverenlerden aldığınız tutarlar toplamının 30.000 TL altında kalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca tüm ücretleriniz üzerinden hesaplama yapıldığı zaman işverenlerinizin sizin adınıza ödediği vergileri, yeni hesapladığınız vergi tutarından indirebileceksiniz.

Hesaplama nasıl yapılmalı?

Ücret gelirleri üzerinden gelir vergisi hesaplanırken ilk önce SGK primi kesintileri yapılır. Bu kesintiler çıkarıldıktan sonra kalan tutar (safi tutar) üzerinden %15-%20-%27-%35 şeklinde artan oranlarda vergilendirilirsiniz.

Brüt ücretiniz 100 TL ise, %14 sigorta primi ve %1 işsizlik sigortası primi olarak toplam %15 sigorta primi kesildiği zaman, üzerinden gelir vergisi hesaplayacağınız tutar olan 85 TL’ye ulaşırsınız. Bu tutarı bordrolarınızda “Toplam Gelir Vergisi Matrahı” şeklinde görebilirsiniz. Brüt tutar üzerinden SGK primi dışında başka kesintiler de olabileceği için bordronuzdaki rakamlar üzerinden ilerlemenizi tavsiye ederim.

Örnek 1

Birinci İşverenden Alınan Ücret 45.000 TL
İkinci İşverenden Alınan Ücret 29.000 TL
Üçüncü İşverenden Alınan Ücret 3.000 TL

Bu örnekte ikinci ve üçüncü işverenden alınan ücretler tamamı 30.000 TL’yi geçtiği için (29.000 TL + 3.000 TL = 32.000 TL) birinci işveren dahil tüm ücretler (81.000 TL) beyan edilecektir.

Örnek 2

Birinci İşverenden Alınan Ücret 100.000 TL
İkinci İşverenden Alınan Ücret 20.000 TL
Üçüncü İşverenden Alınan Ücret 5.000 TL

Bu örnekte ikinci ve üçüncü işverenden alınan ücretler tamamı 30.000 TL’yi geçmediği için (20.000 TL + 5.000 TL = 25.000 TL) hâlihazırda kesinti yoluyla vergilendiği takdirde ücretlerin tamamı beyan edilmeyecektir.

Vergimi nasıl beyan ederim?

Öncelikle, ücret aldığınız tüm işverenlerden en son aldığınız maaşa dair ücret bordronuzu temin etmelisiniz. Ardından beyanname vermeniz gerekip gerekmediğini isterseniz aşağıda bulunan link üzerinden kontrol edebilirsiniz. Burada ücret gelirleri kısmına işverenlerden aldığınız tutarları yazıp “Kontrol et” düğmesine basarsanız, beyanname verme sorumluluğunuzu kontrol edebilirsiniz.

Eğer beyanname vermeniz gerekiyorsa Gelir İdaresi Başkanlığının internet üzerinde hazırladığı “Hazır Beyan Sistemi” üzerinden verginizi beyan ederek aynı zamanda ödeyebilirsiniz.

Personel Yönetim Yazılımı

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Ücretsiz deneyin

Kurulum gerektirmeden kendi demo hesabınızı oluşturun, Kolay İK'yı tanıyın

Ücretsiz Deneyin
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun