tr
Lütfen bir dil seçin

Kolay İK Markasının Yolculuğu

Kolay İK

Hiçbir şey bir önceki günkü gibi kalamaz. Kolay İK’da takım olarak buna inanıyoruz ve her gün ileriye doğru bir adım atmak için daha çok çalışıyoruz. Bugün de yenilenen bir marka vebundan doğan yepyeni bir markanın haberini size vermenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Kolay İK’nın yenilenen logosu ve kurumsal kimliğinin hikayesini kısaca paylaşmak istiyorum. (Uzun ve detaylı halini ise Fırat’ın hazırladığı Launching a Global Brand — Kolay yazısından okuyabilirsiniz)

Yeni Logo, Yeni Renkler ve Daha Fazlası

Kolay İK’nın yenilenen logosu

Kolay İK, Efecan’ın bir fikri ile yolculuğuna başladı: İnsan kaynakları gibi şirket faaliyetinin merkezinde duran bir operasyon bu kadar kağıda dayalı, teknolojiden uzak ve hantal olamaz. Bu amaçla insan kaynaklarına teknoloji ve mühendislik dokunuşu getiren Kolay İK’yı herkes Webrazzi’de yer alan bir haberle ve bu görselle duydu:

Temmuz 2014’te yukarıdaki görünüme sahip yenilikçi bir yazılım olan Kolay İK’nın panelini bugün 1300’den fazla şirketten 110.000’den fazla çalışanı haftada en az 2 kere ziyaret ediyor, blogunu 100.000’lerce kişi okuyor ve 10.000’lerce çalışan ve insan kaynakları profesyoneli Kolay İK’nın işi ve hayatı kolaylaştıran içeriklerini e-posta ile alıyor.

Bu büyüme ise bize çok büyük bir sorumluluk yüklüyor. Kolay İK her geçen gün;

  • Daha kullanışlı
  • Daha renkli ve şık
  • Daha çok ve yenilikçi teknoloji kullanan
  • Daha fazla kolaylaştırıcı

olmak zorunda. Bu yüzden 2019’a yepyeni planlar ve yazılımımıza eklediğimiz onlarca heyecan verici özelliğin yanında görünümümüzü de yenileyerek girmek istedik.

Yeni Markaya Giden Süreç

Neden?

Kolay İK bir startup, doğası gereği sürekli ve ölçeklenen şekilde büyümeyi hedefliyor. Hem takımımız büyüyor, hem ürün yelpazemiz hem de pazarımız genişliyor. Kaçınılmaz olarak hem teknoloji hem insan kaynakları hem de pazarlama alanında sürekli arayışlar, yeni denemeler peşindeyiz. Tüm bunlar yaşanırken de bizi daha iyi ifade edebilen, temsil ettiğimiz değerleri gösteren, yenilenmiş bir kurumsal kimlik ile devam etmek istedik.

Teknoloji odaklı bir ürün

Kolay İK, bir insan kaynakları ya da personel yönetim firması değil, doğrudan danışmanlık hizmeti vermiyor. Genç, yenilikçi ve dinamik bir teknoloji şirketi olarak daha verimli bir iş yönetimi için son teknolojiyi kullanan, küresel muadilleri ile rekabet edebilecek kadar gelişkin ve mühendislik bakış açısı ile geliştirilmiş bir yazılım sunuyor.

Ölçeklenebilen bir marka

Başlangıçta birkaç özellik ile yola çıkan bu yazılım artık internete bağlı bir tarayıcısı olan her cihazda kullanılan, iOS ve Android cihazlarda çalışan mobil uygulamaları olan, her geçen gün de yenileri eklenen onlarca farklı özelliği içeriyor.

Global vizyon

Kolay İK şu an dil desteği ve özelleştirilebilir altyapısı sayesinde Türkiye dışında da farklı dillerde ve ülkelerde kullanılıyor. Kolay İK’nın altyapısı ile desteklediği vizyonu ise bundan çok daha fazlası. Şu an Türkiye’de globalde faaliyet gösteren yazılımların hepsi ile rekabet edebilen bir yazılım neden çok daha fazla pazarda faaliyet göstermesin ki?

Takımımızın her bireyinde yer alan bu vizyonu markamızın da yansıtmasını istedik. Yeni kurumsal kimlik çalışması başlatmamızın altında yatan motivasyonlar bunlardı.

Nasıl hazırlandık?

İlk adımımız çok basitti: Bizimle bu vizyonu paylaşan bir takım ile bir araya gelmeliydik. Yalnızca markamızı yenilemek için bir brief vererek kenara çekilmek değil, bu takım ile omuz omuza vererek uzun sürecek bir çalışma yapmak için yola çıktık. Neyse ki arayışımız çok uzun sürmeden Creathive Studio ile bir araya geldik.

Demin kısaca özetlemeye çalıştığımız vizyonumuzu anlatan toplantılardan sonra aşağıda da örneklerini göreceğiniz 100’lerce logo üzerine çalışmaya başladık.

Uzun süren “Nasıl bir logo” tartışmalarından bir kesit

Hem Kolay İK hem de Creathive ekibinin tamamının odaklanması ile bu süreci yaklaşık 40 günde bitirdik. 57 sayfadan oluşan mükemmel bir marka ve kimlik rehberi ile artık tüm mecralarda ve pazarlarda görünür olmaya hazırız!

Bu logo o logo değil mi?

Tasarım ajanslarının ve yaratıcı sektörün olmazsa olmazı ortaya çıkan yaratıcı ürünün sorgulanabilirliği. Özellikle logo ve kurumsal kimlik gibi herkesin erişebildiği ve görünürlüğü yüksek “ürün”lerde bu tartışma da fazlaca gündeme geliyor.

Yüzlerce, evet yüzlerce taslak…

Tabii ki bu süreçte biz de çokça bu konuyu tartıştık. Bugün herkese açtığımız bir ikon, bir simge, bir logo; küçük bir parça olmakla birlikte uzun soluklu ve çok daha büyük bir dönüşümün ilk adımı. İnternette yüzlercesini bulabileceğiniz “Bu logo aslında o logo değil mi?” tartışmaları ve araştırmaları için logomuzun markasız halini aşağıda bulabilirsiniz.

Bizi neler bekliyor?

Bu daha başlangıç. Bu bir dönüşüm ve geleceğe atılan dev bir adım. Kolay İK, Türkiye’de (ve belki de başka ülkelerde) birlikte geliştiği 100’lerce insan kaynakları profesyoneli ve 10.000’lerce çalışan ile büyümeye devam edecek. Bunu da yepyeni bir renk yelpazesi ve marka ile yapacak.

Aşağıdaki gibi ürünler üzerine çalışmak ve bu ürünleri üretmek bizi çok heyecanlandırsa da asıl odağımızı bozmadan insan kaynakları profesyonellerinin hayatlarını kolaylaştırmaya, en değerli kaynak olan insanı geliştirmeye ve bu gelişime emek veren insan kaynakları departmanlarını çok daha iyi yerlere getirmek için çalışmaya devam edeceğiz.

Lütfen hem ürünlerimiz hem de bu değişim hakkında yorumlarınızı esirgemeyin.

Kolay İK’nın son ürünü: Kolay T-Shirt

Personel Yönetim Yazılımı

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Dijital Köprü ayrıcalıkları

QNB Finansbank Dijital Köprü Platformu'nun ayrıcalıklarını görmek için tıklayın

Bilgi Alın
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun