tr
Lütfen bir dil seçin

PDKS cihazları nelerdir? Nasıl çalışır?

Kolay İK
PDKS cihazları nelerdir? Nasıl çalışır?

Personel takibi işletmeler için zorunlu olduğu kadar zaman alan bir konudur. Bu yüzden pek çok işletme artık PDKS programı kullanarak zamandan ve masraftan tasarruf ederken personel takibini de en etkin şekilde yapabilir. PDKS cihazlarının nelerden oluştuğunu ve nasıl çalıştığını birlikte incelemeye ne dersiniz?

PDKS cihazları nelerdir?

Personel Devam Kontrol Sistemi’nin kısaltması olan PDKS, genellikle ticari işletmelerin tercih ettiği sistemlerdir. İşçinin giriş ve çıkışlarının otomatik olarak kayıt altına alınmasını ve puantajın oluşmasını sağlayan PDKS, belirli cihazlara bağlı olarak çalışır.

PDKS cihazları farklı çeşitlerden oluşur. Bunlar;

 • Kart okuyucu cihazlar (turnike gibi),
 • Parmak izi okuyucu,
 • Yüz tanıma cihazları,
 • Şifreli kapı sistemleridir.

İşletmeler bu sistemlerden kendilerine en uygun olanı kullanarak her personelin giriş ve çıkışını kolayca takip edebilir. Kullanıcılar bu cihazların yardımı ile her gün kendilerini tanıtarak giriş ve çıkışı sağlayabilir.

PDKS cihazları nasıl çalışır?

PDKS, işletme bünyesinde bulunan çalışanların günlük çalışma sürelerinin belirlenmesini sağlar. Böylece ay içinde toplam kaç saat çalıştığı ve buna bağlı olarak da maaşı hesaplanabilir. PDKS cihazlarını kullanarak neleri tespit edebileceğinize bir bakalım:

 • Eksik çalışma,
 • Fazla mesai,
 • Raporlu olma,
 • İzinli olma durumlarını her ay düzenli şekilde takip etmeniz PDKS cihazları ile mümkün.

PDKS cihazı ve yazılımı birlikte çalışır. Tercih edilen PDKS programı, kuruma ait sistem ile entegre bir şekilde çalışır. Personeller teker teker bu sisteme tanıtılarak giriş ve çıkışların tümünün kişi kişi raporlanması sağlanır.

PDKS cihazları arasındaki tek fark tanıtma yöntemidir. En çok kullanılan yöntemlerden biri kart okutma yöntemidir. İş yeri girişinde yer alan turnikeden geçebilmek için cihaza kartınızı okutarak giriş yapabilirsiniz. Kart okutma sisteminde yaşanabilen sıkıntılardan bazıları personellerin kartı unutması halinde iş yerine girerken sıkıntı yaşamalarıdır. Ayrıca kartlı sistemlerde personellerin birbirinin kartını kullanmaları gibi durumlar söz konusu olabildiğinden bu, işçinin giriş çıkış bilgisinin yanlış raporlanmasına sebep olur.

Parmak izi ve yüz tanıma yöntemlerinde ise herhangi bir ek okuyucuya ihtiyacınız olmaz. Önceden tanımlanan yüzünüz ya da parmağınız ile her giriş ve çıkışta cihaza kendinizi tanıtarak geçiş yapabilirsiniz. Bu yöntem en güvenilir yöntemlerden olsa da özellikle yüz tanımlama cihazları ışığın yönü gibi kontrolü zor olan durumlardan etkilenerek personelin yüzünü tanımakta kimi zaman zorlanabilir. Bu yüzden, PDKS cihazlarının konumu çok önemlidir. Parmak izi okuyucu kullanırken ise personelin elinin temiz olması, parmak izinin deforme olmaması gibi unsurlara dikkat etmek gerekebilir. Çünkü bu gibi durumlar parmak izinin okunmasını zorlaştırabilir.

Arşiv odası gibi özel bir alana girebilmek için kullanılan bir diğer yöntem ise şifre ile giriştir. Kapının yanında bulunan tuşlu alana gerekli şifreyi tuşlayarak kapının açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem iş yerine giriş ve çıkış için pek tercih edilen bir yöntem değildir. Çünkü diğerlerine göre daha az pratiktir.

PDKS cihazlarını kullanmanın avantajları nelerdir?

PDKS yazılımı kullanmanız orta ve büyük ölçekli işletmeler başta olmak üzere tüm kurumlarda kolaylığı beraberinde getirir. Peki PDKS programı hangi kolaylıkları sağlar?

 • Takip sistemlerinde teknolojiden faydalanmak, zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Normal şartlarda, tüm çalışanları teker teker takip etmeniz gerekirken PDKS programı kullanarak her personelin otomatik olarak kaydını tutmanıza ve buna fazladan mesai harcamanıza gerek kalmaz.
 • Takip sistemlerini tercih ederek rutin masraflarınızı azaltabilirsiniz. Her ay düzenli olarak kağıt üzerinde takibini gerçekleştirdiğiniz puantaj gibi konuları dijital alana taşıyarak kağıt, mürekkep gibi masrafları azaltmanız mümkün.
 • PDKS kullanırken kayıtlar otomatik olarak sisteme işlendiği için yanlışlık yapma ihtimali de bulunmaz. Ayrıca, işçilerin birbirinin yerine imza atması ya da kayırma gibi durumlar ortadan kalkar. Daha gerçekçi veriler elde edebilirsiniz.
 • PDKS cihazları, özel alanların güvenliğini artırmak amacı ile kullanılabilir. Şirketin arşiv odası ya da depo gibi alanların girişinde kullanacağınız PDKS cihazları ile güvenliği artırabilirsiniz.

PDKS ile vardiya takibi hakkında daha ayrıntılı bir okuma için “PDKS ile vardiya nasıl takip edilir?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.İşletmenizin vardiya, personel, ücret değerlendirme ve performans süreçlerini kolayca yönetmek ve zamandan tasarruf etmek için hemen tıklayın; Kolay İK’yı 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

Personel Yönetim Yazılımı

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Ücretsiz deneyin

Kurulum gerektirmeden kendi demo hesabınızı oluşturun, Kolay İK'yı tanıyın

Ücretsiz Deneyin
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun