Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

İzin formu nasıl doldurulur? Yıllık izin formu örneği

June 1, 2021

0 Dakika
İzin formu nasıl doldurulur? İzin formu örneği

Bu yazımızda izin zamanı yaklaştığında insan kaynakları uzmanlarının ve çalışanlarının en büyük uğraşılarıdan biri olan; izin formu ve detaylarını derledik. Yıllık izin formu hakkında bilmeniz gerekenler için yazımızı okumaya devam edin.

İzin formu nedir?

İzin formu, çalışanların izin durumlarını gösteren, işveren tarafından tutulması zorunlu olan bir belgedir.

İzin formu içerisinde izin talebinde bulunan personelin adı soyadı, imzası, izne ayrılacağı ve izinden döneceği tarih, izni onaylayan şirket yetkilisinin imzası gibi daha birçok bilgi yer almaktadır.

“İşveren; çalıştırdığı işçilerin izin durumlarını gösteren, örneği bu Yönetmeliğe ekli yıllık izin kayıt belgesini tutmak zorundadır. İşveren, her işçinin yıllık izin durumunu aynı esaslara göre düzenleyeceği izin defteri veya kartoteks sistemiyle de takip edebilir.” - 03 Mart 2004 Tarihli Resmi Gazete'nin 25391 sayılı yönetmeliğinin dördüncü bölümü, Madde 20

İzin formu çeşitleri

İzin formları izinlerin içeriğine göre çeşitlendirilir. Ücretsiz izin, ücretli izin, yıllık izin, mazeret izinleri gibi tüm izinler için izin formu oluşturabilirsiniz. Eğer her izin için ayrı bir izin formunuz yoksa, içeriğinde hangi türe dair bir izin alacaksanız bununla ilgili bir ibareniz mutlaka yer almalı. İzin formu hazırlarken yapmanız gerekenler ise çok basit. Aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurun ve izin zamanından önce yetkilinize onaylatın.

İş izin formu hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

İş izin formu oluşturulurken aşağıdaki gibi özet bilgilerin yer almasına dikkat etmeniz yeterlidir:

  • Adı soyadı
  • TC kimlik numarası
  • İzin türü
  • İzin süresi
  • İzin başlangıç tarihi
  • İzin bitiş tarihi
  • Göreve başlayacağı tarih
  • İzni kullanan personelin imzası
  • Şirket yetkilisi imzası

İzin formu imzalatılması zorunlu mudur?

Evet, izne ayrılacak kişi ve izni onaylayan şirket yetkilisinin izin formunda imzalarının bulunması yasal zorunluluktur.

Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinin 7. Maddesinde izni talep etme usulünün nasıl olması gerektiği açıklanmıştır. Bahsedilen maddeye göre, işçi izin isteğini en az 1 ay önceden işverene bildirmelidir. Yıllık ücretli izin yönetmeliğinin 8. maddesinde; işverenin işçinin izin kullanma tarihi ile bağlı olmadığı, işçinin talebi ve iş durumu dikkate alınarak izin döneminin belirleneceği ifade edilmiştir. - 4857 sayılı İş Kanununun 60. maddesi

İzin formu örnekleri

Kolay İK olarak sizin için hazırladığımız ücretli ve ücretsiz izin formu örneğini anında indirin ve dilediğiniz gibi kullanın.

İzin talebinin değerlendirilmesi ve onaylanması

İşçinin yazılı olarak bildirdiği izin talebi işveren, işveren vekili ya da varsa ilgili izin kurulu tarafından değerlendirilir. İzin istenen tarih iş yoğunluğu, olası çakışan izinler ve varsa diğer çalışanların kullanacağı izinler sebebiyle oluşan izin yoğunluğuna bağlı olarak yaşanacak iş gücü kaybının boyutu gibi detaylar göz önünde bulundurularak uygun bulunduğu ölçüde onaylanarak işçiye bildirilir. Aynı tarihlere rastlayan izinlerde çalışanlar arası kıdem ve bir önceki yılda kullanılmış izinlerin tarihleri göz önünde bulundurularak hangi çalışana öncelik verileceği belirlenir.

Yıllık izin formu nasıl doldurulur?

Yıllık izin talep formunu doldurmak için öncelikle çalışanın o iş yerinde en az 1 yıldır çalışıyor olması gereklidir. Çalışma süreniz karşılığında hak ettiğiniz süre kadar yıllık izin talep edebilir ve formda bu detayları doldurabilirsiniz. Yıllık izin talebiniz için formu doldurup en az 1 ay önceden doldurup ilgili kişiye iletmelisiniz. İzin süresi, türü ve yukarıda bahsettiğimiz tüm bilgilerin izin formunda olduğuna dikkat etmeyi unutmayın.

Aradığınız tüm izinler için!

İzinlerle ilgili izinturleri.com gibi bir site olduğunu biliyor muydunuz? Ücretli, ücretsiz ve özel olmak üzere 3 ana başlıkta tüm izinlerin güncel açıklamasını, türünü, şartlarını ve o izin türü hakkında en çok merak edilen detayları bu web sitesinde bulabilirsiniz.

Personel izin yönetiminizi kolaylaştırmanın bir yolu var

Kolay İK izin ve mesai yönetimiyle tüm çalışanların izinleri kolayca yönetin. Her çalışan kendi hesabından izinlerini talep etsin siz de online sistem üzerinden tüm süreci rahat bir şekilde yönetin ve anında raporlayın. Böylece kağıt ve evrak işleriyle uğraşmadan zamandan ve maliyetten kazanın. Hemen şimdi Kolay İK’yı 15 gün ücretsiz deneyin, personel yönetimi süreçlerinizi dijitalleştirin.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Hemen 15 gün ücretsiz deneyin

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden kullanmaya başlayın.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN