tr
Lütfen bir dil seçin

Engelli çocuğu olan çalışan ebeveynlerin hakları

Ahmet Tufan Bat

Ülkemizde ebeveynlerin çalışma hakları, belirli İş kanunları ve yasalarla güvence altındadır. Kadın ve erkek çalışan haklarından sonra engelli çocuğu olan çalışan ebeveynlerin hakları ve tüm detaylı bilgileri sizler için derledik. Anneler için emeklilik hakları, gelir vergisi indirimi ve dahası için yazımızı okumaya devam edin.

engelli çocuğu olan çalışanların hakları

Mazeret izni

6645 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 35. Maddesi ile 4857 Sayılı İş Kanuna eklenen maddeye göre; “İşçilerin en az yüzde 70 oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, 1 yıl içinde toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar ücretli izin verilir.”

Refakat izni

Çalışanın bakmakla yükümlü olduğu(anne, baba, eş, çocuklar ve kardeşler) kişilerden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının oluşması sonucu alınan sağlık kurulu raporuyla(bu raporda hayati öneme haizdir ibari geçmek zorunludur) çalışan hakları korunarak üç aya kadar izin alabilir. Bu izin, ağır engelli çocukların bakımında kullanılacağı gibi sağlık kurulu kararı çıktığı gün başlar.

Anneler için erken emeklilik imkanı

5510 sayılı Kanuna göre, başkasının bakımına muhtaç ağır engelli çocuğu olan ve (4/a), (4/b) veya (4/c) sigortalısı olan yahut isteğe bağlı sigorta primi yatıran kadınların emeklilik hakkı hesaplamaları yapılırken 1 Ekim 2008 sonrası çalışılan her 4 yıla 1 yıl prim süresi eklenirken, yaştan da 1 yıl düşülmektedir.  

Gelir vergisi indirimi

Ücretli çalışan engelli kişiler ile bunların bakmakla yükümlü olduğu engelli kişiler, serbest meslek sahibi engelli kişiler ile bunların bakmakla yükümlü olduğu engelli kişiler; basit usulde vergilendirilenlerden, tüccar ve ücretli durumuna girmeksizin, imalat, tamirat ve küçük sanat işleri ile uğraşan (ilk madde ve yardımcı malzeme müşteriye ait olarak faaliyet gösteren terzi, tamirci, marangoz gibi) engelliler, gelir vergisi indiriminden yararlanabilir. 

2022 yılı için tespit edilen engelli vergi indirimleri şu şekildedir:

  • 1. derece engelliler için 2.000 TRY
  • 2. derece engelliler için 1.170 TRY
  • 3. derece engelliler için 500 TRY

Memurlar için nöbet muafiyeti ve izin hakkı

Kamu kuruluşlarında çalışan engelli çocuğu olan memur anne ve babalara nöbet ve fazla mesai muafiyeti bulunmaktadır. Hatta konuyla ilgili Sendikal Gelişmeler Doğrultusunda Alınacak Önlemler konulu Başbakanlık Genelgesinin 3. Maddesi, “Kamu çalışanlarının kanunen bakmakla yükümlü olduğu engelli aile bireyinin bakıma muhtaç olduğunun ilgili mevzuatına göre alınmış geçerli engelli sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi kaydıyla bu durumdaki personele; engelli aile ferdinin günlük bakımı için izin kullanımında gerekli kolaylık sağlanacak ve personel mesai saatleri dışındaki nöbet görevinden ve gece vardiyasından muaf tutulacaktır.’’ ifadelerine yer verilmiştir.

Engelli bir çocuğun evlat edinilmesi durumunda sahip olunan haklar

Türk Medeni Kanununa göre evlat edinen aileler veli sıfatı taşır. Bu nedenle, engelli bir çocuğun evlat edinilmesi durumunda kazanılan haklar, öz anne babanın var olan haklarıyla aynıdır. Ağır engelli olan bir çocuğu evlat edinen kadın çalışan, erken emeklilik hakkından yararlanmak üzere SGK’ya başvuru yapabilir.

İlginizi çekebilecek diğer kaynaklarımız

İş kanununa göre erkek çalışanların hakları
İş kanununa göre kadın çalışanların hakları
Personel izin yönetimi süreçlerinizi kolaylaştırın! 
2022 Gelir Vergisi Matrahı Hesaplama
Gelir Vergisi Dilimleri 2022 – Vergi Oranları

Yepyeni bir proje ile tanışın! 🤩

Birçok izin türünün hem işverenlerin hem de çalışanların kafasını oldukça karıştırdığını biliyoruz. İzin türlerinin tüm detaylarına tek bir yerden ulaşabilmeniz için izinturleri.com‘u yayına aldık. Artık aklınıza takılan tüm izin türlerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Kolay İK ile izinleri yönetmek artık çok kolay!

Personel izin yönetimlerinizi kolaylaştırmanın bir yolu var! İzin yönetim süreçlerinizi nasıl otomatikleştirebilirsiniz, personel izin yönetimi programı kullanmanın faydaları neler? Hemen şimdi Kolay İK’yı 15 gün ücretsiz deneyin, personel yönetimi süreçlerinizi dijitalleştirin.

Ücret ve Özlük işleri Uzmanı

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Dijital Köprü ayrıcalıkları

QNB Finansbank Dijital Köprü Platformu'nun ayrıcalıklarını görmek için tıklayın

Bilgi Alın
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun