Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

Çalışmayan kadınlar nasıl emekli olabilir?

October 8, 2018

0 Dakika

Ülkemizde bulunan yaklaşık 12 milyon civarındaki çalışmayan yetişkin kadın isteğe bağlı olarak primini kendisi ödeyerek sigortalı olup emeklilik şansı elde edecek.

Çalışmayan kadınlar nasıl emekli olabilir?

Çalışmadan emekli olmanın şartları neler?

Çalışmayan kadınların sigorta primlerini kendilerinin ödeyebilmesi için yerine getirilmesi gereken ilk koşul yaş sınırı. Bunun için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Bunun yanında ikinci koşul ise herhangi bir işte çalışmıyor olmak. Ancak çalışmayan bir kadının kendi sigorta primini yatırabilmesi için kendi emek ve imkanlarıyla halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, nakış, avlu, örtü, çarşaf, çorap, turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, ip ve urgan vb. gibi eşyaların üretimini yapıyor olması koşulu aranmakta. Yani sadece ev işleriyle uğraşan kadınlar sigorta primini yatırıp emeklilik şansı elde edemiyor. Bununla birlikte ticari, tarımsal ya da mesleki faaliyetlerde bulunan ve bu faaliyetlerden dolayı gelir vergisine tabi olan kadınlar da bu kapsama girmiyor.

Nasıl başvuru yapılır?

Çalışmayan kadınların isteğe bağlı sigorta primi ödemesi için yapmaları gereken şey öncelikle vergi dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olmadıklarına dair yazı almaları. Ardından “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi”ni doldurup kimlik fotokopileri ile SGK’ya başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru yapıldıktan sonra takip eden ilk günden itibaren sigortalılık başlamış oluyor.

Ne kadar ödemek gerekiyor?

Ödenecek tutar başvuru sahibinin belirlediği aylık kazanç tutarı üzerinden hesaplanıyor. Buna göre vergiden muaf olarak evde çalışan kadınların kazançlarının %32 oranında sigorta primi ödemesi gerekiyor. Ödenecek primin %20’sini malullük ve ölüm sigortası, %12’sini ise Genel Sağlık Sigortası primi oluşturuyor. Bu oranlara göre 2022 yılı içindeki en düşük prim tutarı 1.760 olarak ortaya çıkıyor.

Sağlık hizmeti almak mümkün mü?

İsteğe bağlı sigorta primi ödeyen kadınlar tıpkı çalışanlar gibi sağlık hizmetinden de faydalanabiliyor. Bununla birlikte 5 yıl (1800 gün) prim öderse ölüm halinde geride kalanlara ölüm aylığı da bağlanıyor.

Kapsamı ve emeklilik şartı nedir?

İsteğe bağlı sigorta primi ödeyerek sigortalı olan kadınlar BağKur kapsamına giriyor. Üstelik çalışan bir BağKur’lu kadına göre daha düşük tutarda sigorta primi ödeyerek emekli olma şansına sahip oluyor. İsteğe bağlı sigorta primi ödeyerek sigortalı olan kadınlar 9000 gün prim ve 58 yaş şartını sağlamaları durumunda emekli olabiliyor. Bununla birlikte emekli olmadan önceki son 3 buçuk yıl içinde bir iş yerinde ücretli olarak çalışan kadınlar 7200 gün şartını yerine getirmesi halinde emekli olabiliyor.

Kaynakça:

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN
//