Paylaşın!
İçerik Başlıkları 📝

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) nedir? Ne kadardır?

November 14, 2021

0 Dakika

Asgari geçim indirimi, çalışan gelirinde önemli bir kalem. Peki Asgari Geçim İndirimi tam olarak nedir? Kim tarafından karşılanır ve çalışana nasıl yansır?

agi nedir ne kadardır?

AGİ (Asgari Geçim İndirimi) nedir?

Asgari geçim indirimi (AGİ) devletin, bir işçinin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için uyguladığı gelir vergisi indirimidir. Diğer bir tanımla AGİ on altı yaşını doldurmuş her çalışanın kazanılan gelirinin bir kısmının vergiden muhaf tutulmasıdır. AGİ hesaplanırken çalışanın medeni durumu, varsa eşin çalışma durumu, çocuk sayısı ve çocukların yaşları dikkate alınır. Bu indirim her sene yeniden hesaplanarak yayınlanın. AGİ işçinin yasal hakkıdır. İşverenin işçiye AGİ vermemesi söz konusu olamaz. Bununla birlikte her işçinin hak ettiği AGİ miktarının doğru hesaplanması için Aile Durum Bildirim Formu’nu doldurması ve bu formun özlük dosyasında bulunması gerekir. Bu formda bulunan bilgiler çalışanın sorumluluğundadır. Yani çalışanın verdiği bilgiler doğru kabul edilir. Herhangi bir yanlış beyanın ortaya çıkması durumunda sorumluluk çalışana ait olacaktır. Ayrıca çalışanın ailevi durumundaki değişiklik, örneğin boşanma, çocuk sahibi olma gibi durumlarda da yine bu formun güncellenmesi için çalışanın işverene başvurması gerekecektir.

AGİ’yle ilgili bir diğer detay da, çalışanın çalıştığı günler için yani hak ettiği ücret üzerinden hesaplanmasıdır. Şayet işçi ay içerisinde ücretsiz izin kullanmış, ya da eksik çalışmışsa AGİ ödemesi de buna göre yapılmalıdır.

AGİ kimler için verilir?

AGİ çalışanın yıllık brüt maaşı esas alınarak medeni haline, varsa eşinin çalışma durumuna, çocuk sayısına ve çocukların yaşına göre değişiklik gösterir. Çalışanın alacağı AGİ miktarı;

  • İşçinin kendisi için %50,
  • Çalışmayan ya da kayıtlı herhangi bir geliri olmayan eşi için %10,
  • İlk iki çocuğun her biri için %7,5,
  • Diğer çocukların her biri için %5 şeklinde hesaplanır.


Burada çocuklardan kasıt;

  • İşçiyle birlikte oturan,
  • İşçinin bakmakla yükümlü olduğu (işçinin nafaka verdiği, evlatlık aldığı, anne ya da babasını kaybetmiş torunlardan işçiyle beraber yaşayanlar dahil olmak üzere),
  • 18 yaşını doldurmamış ya da eğitimi devam eden 25 yaşını doldurmamış olan çocuklardır.

AGİ kalktı mı?

Evet 2022 yılı itibarıyla asgari ücret ve asgari ücretin üzerinde maaş alanlara Asgari Geçim İndirimi (AGİ) artık ödenmeyecek. Bu durumun 2023 yılında da devam edeceği belirtildi.

Kimler AGİ alabilir?

2022 yılından itibaren asgari ücrete kadar olan maaş ödemelerinden gelir vergisi kesilmeyeceği için AGİ uygulaması herkes için kaldırıldı.

2021 AGİ tutarı ne kadardır?

Her yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından asgari ücret tutarının belirlenmesiyle güncellenen AGİ tutarının 2021 yılı için geçerli olan son tutarı:

İşçinin Medeni Durumu ve Çocuk Sayısı Asgari Geçim İndirimi Tutarı
Bekar işçi 268,31TL
İşçi evli ve eşi çalışmıyor 321,98TL
İşçi evli, eşi çalışmıyor ve 1 çocuklu 362,22TL
İşçi evli, eşi çalışmıyor ve 2 çocuklu 402,47TL
İşçi evli, eşi çalışmıyor, 3 ve üzeri çocuklu 456,12TL
İşçi evli, eşi çalışıyor 268,31TL
İşçi evli, eşi çalışıyor ve 1 çocuklu 308,55TL
İşçi evli, eşi çalışıyor ve 2 çocuklu 348,80TL
İşçi evli, eşi çalışıyor ve 3 çocuklu 402,47TL
İşçi evli, eşi çalışıyor ve 4 çocuklu 429,30TL
İşçi evli, eşi çalışıyor ve 5 çocuklu 456,12TL

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

👋
Hemen 15 gün ücretsiz deneyin

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden kullanmaya başlayın.

ÜCRETSİZ DENEYİN
Hemen ücretsiz kullanmaya
başlayın, işinizi kolaylaştırın

Hiçbir kurulum ve kredi kartı gerektirmeden, personel yönetim yazılımını hemen 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

ÜCRETSİZ DENEYİN