tr
Lütfen bir dil seçin

Puantaj ve Puantaj Cetveli nedir?

Tunca Üçer
Puantaj nedir?

Puantaj, bir işletmede çalışanların saat ya da gün bazında çalışma sürelerinin kayıt altında tutulması ve raporlanmasıdır.

Farklı sektörlerde farklı şekillerde kullanılan puantaj, temel olarak mesainin saat üzerinden hesaplanmasıdır. Maaş hesaplanmasında ve ödemelerin yapılmasında önemli bir yere sahiptir. Çoğu zaman belli bir hiyerarşi içerisindeki kontrol mekanizmaları tarafından takip edilen puantaj, bazı durumlarda PDKS (Personel Devam Kontrol Sistemi) gibi sistemlerle de entegre çalışabilir.

Puantaj cetveli nedir?

Puantaj cetveli bir çalışanın mesaisi içerisinde kaç saat çalıştığının tutulduğu tablodur. Bu cetvel kağıt kalem ile herhangi bir kağıt ya da defter üzerinde tutulabileceği gibi, Excel vb. programlar üzerinde de tutulabilir. Biz ise Kolay İK’da hem şirket yöneticilerinin hem de çalışanların görebilecekleri bir online puantaj cetveli geliştirmek için çalışıyoruz. Böylece puantaj, yöneticiler tarafından herhangi bir yere bağlı kalmaksızın online, anlık ve düzenli olarak takip edilebilirken, çalışanlar da bulundukları herhangi bir yerden puantajı görüntüleyebilirler.

Online puantaj tutmak çalışan ve yöneticiler arasında ortaya çıkabilecek her türlü anlaşmazlığın önüne geçiyor. Çünkü Kolay İK’da puantaja herhangi bir cihaza, deftere ya da mekana bağlı kalmaksızın erişebilirsiniz.

Puantaj cetvelini nasıl kullanabilirim?

Puantaj cetvelini; aylık çalışma saatlerini hesaplamak, fazla mesaileri takip etmek, çalışma saatlerini ve verimliliği kontrol altında tutmak için kullanabilirsiniz. Kolay İK’da puantajı anlık olarak görüntüleyebilir, detaylı raporları istediğiniz zaman bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Kolay İK’da puantaj nasıl çalışıyor detaylı bilgi için Puantaj nedir? Kolay İK’da puantaj nasıl tutulur? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kolay İK Yönetici Ortak

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Dijital Köprü ayrıcalıkları

QNB Finansbank Dijital Köprü Platformu'nun ayrıcalıklarını görmek için tıklayın

Bilgi Alın
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun