tr
Lütfen bir dil seçin

Kolay İK’da BES Otomatik Katılım Yönetimi

Tunca Üçer

Bireysel Emeklilik Otomatik Katılım Sistemi, 1 Nisan 2017’den itibaren 250 çalışan üzeri şirketlere zorunlu oluyor. Kademeli olarak zorunlu hale gelen Otomatik Katılım Sistemi konusunda kullanıcılarımızın kafası biraz karışık.

Bu konuda kafa karışıklığını giderebilmek için iki çalışmamız var. Birincisi emeklilik şirketleri ile yaptığımız görüşmeler sonunda edindiğimiz bilgileri sizinle paylaşıyoruz (20 Soruda BES Otomatik Katılım yazımıza bir göz atmanızı öneririz), ikinci olarak da otomatik katılımın zorunlu hale geldiği şirketlerin BES Otomatik Katılımı yönetmeleri için bir arayüz tasarladık.

Kolay İK’da BES Otomatik Katılım için neler yapabilirsiniz?

1. Kimler içeride?

Bir süre sonra karışıklığa yol açması muhtemel konulardan biri de kimin BES Otomatik Katılım (OKS)’a dahil olup, olmadığı. Bilindiği gibi çalışanlar 2 aylık süreden sonra Otomatik Katılım’dan ayrılabiliyorlar. Kolay İK üzerinden kimler içeride, kimler ayrılmış takip edebilirsiniz.

2. Otomatik Katılım dışında kalan olmasın

Otomatik katılım firmanız için zorunlu olduktan sonra sizinle çalışmaya başlayan herkes sisteme dahil olmalı. Kolay İK’da çalışan girişi yaptığınızda çalışanınız Otomatik Katılım Sistemine de dahil olur.

3. Katılım payları gözden kaçmasın

Bir çalışan eğer katılım payını değiştirirse hemen haberiniz olsun. Artış ya da azalmalar gözden kaçmasın, Kolay İK üzerinden anlık olarak takip edebilirsiniz.

4. Ödemeleri sakın unutmayın

Hem Otomatik Katılım hem de SGK ile sorun yaşamamanız için Kolay İK hem maaş günlerini hem de katkı payı ödeme günlerini size hatırlatır. Böylece ödemeleri unutmaz, yaptırımlardan uzak durursunuz.

5. Sık sık raporlayın

Dilediğiniz zaman Otomatik Katılım Sistemi ile ilgili raporlar oluşturabilir, bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Sisteme dahil olanları, sistemden çıkanları, değişen katılım paylarını raporlar, gözden kaçırmazsınız.

Tüm bunların yanında Kolay İK olarak Otomatik Katılım Sistemi’ne geçiş süresince tüm kullanıcılarımıza destek veriyoruz. OKS ile ilgili tüm sorularınız için 0 212 951 06 61 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Eğer Kolay İK’da bir hesabınız yoksa buradan hemen ücretsiz oluşturabilirsiniz.

Bu içerikler göz atmayı unutmayın:

20 Soruda BES Otomatik Katılım

Kolay İK’da BES Otomatik Katılım Destek İçerikleri

BES Otomatik Katılım Sistemi de Kolay İK’da

Kolay İK Yönetici Ortak

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Ücretsiz deneyin

Kurulum gerektirmeden kendi demo hesabınızı oluşturun, Kolay İK'yı tanıyın

Ücretsiz Deneyin
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun