İnsan kaynakları uzmanı olmak için ne yapılır?

Tunca Üçer

Daha önce “İnsan kaynakları nedir?” diye sorduk, “Artık Herkes Öğrensin: İnsan Kaynakları Çalışanı Ne İş Yapar?” diye isyan ettik ve kararlısın. Bir insan kaynakları çalışanının iş görüşmesi heyecanı karşında!

İK’cı olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu!

Haftalardır bugünü bekliyordun. Sabah uyandın, aynaya baktın. Hangisini giyeceğine bir türlü karar veremediğin gömleklerinden en sade olanını seçtin ve hızlıca mutfak masasında duran kahveni yudumlayıp yola koyuldun. Hay aksi! Trafik bugün senden yana değil. Kafanda ise birbirinden alakasız sorular… Fakat hepsi için cevapların hazır:

Okulu kaçıncılıkla bitirdiniz? İkincilikle…

Yüksek lisansınızı nerede yaptınız? İstanbul Üniversitesi

Boş zamanlarınızda ne yapmaktan hoşlanırsınız? Kitap okumayı çok severim. Uzun yıllardır tenis oynuyorum.

Neyse ki trafik haline acıdı ve yolu sana bıraktı. Devasa gökdelenin girişinde kendini karınca gibi hissetmeye başladın. Halbuki bu kaçıncı iş görüşmendi… “Artık istediğim yerdeyim! Şimdi gidip bu işi halledeceğim!” diye geçirdin içinden ve kendinden emin adımlarla içeriye girdin. Danışmadaki güler yüzlü kadına ismini ve ne için geldiğini gururla söylerken, bir anda sol yanında duran ve kendi isimlerini aynı heyacanla söyleyen diğer adayları fark ettin. Sizleri bir bekleme odasına yönlendirdiler. Odaya girdiğin an belki de aynı pozisyon için görüşmeyi bekleyen 3 kişinin daha olduğunu fark ettin. Gözüne kestirdiğin ilk boş koltuğa oturup diğerleri gibi sen de beklemeye başladın. Soruları ve cevapları yeniden tekrar etmeye koyuldun. Okul, yüksek lisans, önceki iş deneyimleri, yabancı dil seviyeleri… Fakat bir anda hiç aklında olmayan bir soru işareti beliriverdi. Seni birazdan görüşmeye çağıracak olan İnsan Kaynakları (İK) uzmanı bu kadar çok adayı nasıl 1 günde dinleyecekti? Zamanı yetecek miydi? Yorulmayacak mıydı? Bütün işi, pozisyona katma değer üretecek adayı bulmak mıydı? Bir İK uzmanı olmak için ne yapmak gerekirdi? Tüm bu sorular bir anda nereden çıkıvermişti ki?…

Şimdi sakin ol ve arkana yaslan. Soruların oldukça doğal ve kendi içinde tutarlı. “İş görüşmesine geldim, İK uzmanının görev tanımını sorguluyorum. Sanırım fazla heyecan bana iyi gelmedi.” diye içinden geçirdiğini duyar gibiyiz. Her şey yolunda. Tüm sorularının cevaplarını tek tek açıklıyoruz. Sıkı dur… Aslında bu sorular uzay boşluğundan düşmedi. İK uzmanları da uzaydan gelmedi 🙂 “İnsan kaynakları nedir?” ve “İnsan kaynakları çalışanı ne yapar?” sorusunu bir gün mutlaka kendine soracaktın. Cevaplarını senin için hazırladık.

Nam-ı diğer İK nedir?

İnsan Kaynakları, işveren kurum ile kurumun çalışanları arasındaki ilişkiyi düzenleyen ve şirketlerin çalışan profilini ve çalışma stratejisini belirleyen bir departmandır. İK, ihtiyaç duyulan pozisyonu sahiplenecek insan kaynağını bulmanın yanı sıra kurum çatısı altında görev alan personelin ödüllendirilmesi, yetiştirilmesi, ücretlendirilmesi gibi işlevleri de yerine getirir.

Kurum ile çalışan arasındaki bağlılığı artırmak, çalışanda kurum aidiyetini güçlendirmek ve iç iletişim döngüsünün şeffaf bir ortamda akışını sağlamak da şirketlerdeki İK departmanlarının görevlerinden birkaçıdır. Mevcut pozisyonlar için doğru ve yeterli iş ilanının hazırlanması, başvurular arasından aranılan ve ideal adayın seçimi, seçilen adayın resmi olarak şirkete alım sürecinin ve ilgili süreç kapsamındaki tüm prosedürlerin uygulanması, yeni çalışanlara dair oryantasyon ve adaptasyon basamağındaki aşamaların tamamlanması gibi daha birçok başlık İK departmanlarının görev ve sorumluluk alanına girmektedir.

İK’cı hem olunur, hem doğulur!

Peki, İK uzmanı olmak için ne yapmak gerekir? Bu sorunun cevabını da merak ettiğine eminiz. Eğer kariyerine bir İK çalışanı olarak başlamak ya da devam etmek istiyorsan, senin de şu soruyu yanıtlaman gerekir: “Neden İK?”

İK’nın, bir şirketin en önemli birimlerinden biri olduğu yadsınamaz bir gerçek. Özellikle iletişim ağlarındaki dijital dönüşüm, kurumların en kıymetli kaynağı “insan”ı giderek değerli kılıyor. Ancak İK’nın yalnız vitrinine değil, iklimine de bakmak şart. Eğitimden söz etmek gerekirse lisans bölümünü tamamladıktan sonra, İK alanında yüksek lisans eğitimi alıp kariyerine bu alanda yön verebilirsin. Ayrıca İnsan Kaynakları Yönetim Sistemleri’ni öğrenebileceğin uzmanlık programlarına katılarak sertifika sahibi olmak da önemli. Tabi ki profesyonel ve başarılı bir İK çalışanı olmak, yalnızca eğitimle mümkün değil. Yabancı dil bilgisini hiç söylemiyoruz bile 🙂 İnsan kaynakları alanındaki gelişmeleri global düzeyde takip etmek ve stratejik hamlelerle fark yaratmak için İngilizce şart. İngilizce’nin yanına koyacağın diğer dil bilgileri ise kariyerinin her noktasında fark edilmeni ve ön plana çıkmanı kolaylaştıracaktır.

Her şeyin başı iletişim!

Evet, yanlış okumuyorsun. İK alanında başarılı olmanın diğer formülü, iletişim kaslarını güçlendirmekten geçiyor. Sabırlı, empati kurabilen, dinleme becerilerine hakim, farklılıkları fırsatlara çevirebilen ve pozitif bir yapı, olmazsa olmazlar arasında… Unutma, bir İK çalışanı, potansiyel iş adaylarının o kurumda karşılaştığı ilk kişidir. Bu sebeple İK departmanlarının kurumsal temsiliyet noktasındaki rolünü atlamamak gerekiyor. Eğer imrenilen bir İK çalışanı olmak istiyorsan, çalışanlara örnek olmak da senin sorumluluğunda. Kısacası her şey iletişimle başlar ve sende biter 🙂

Eveti sevgili İK çalışanı adayı… Bu yazıyı senin için burada noktalıyoruz. Umarız aklındaki bazı sorulara yanıt verebilmişizdir. Unutmadan; küçük bir tüyo da verelim. Eğer bir İK çalışanı olup, Kolay İK kullanırsan, tüm işlerini hızlıca halledip hayatta en değerli varlığımız olan zamanını boşa çıkarabilir, katma değeri yüksek daha farklı işlere odaklanabilir, bu anlamda fark yaratan bir çalışan olabilirsin!

Eğer bir Kolay İK hesabın yoksa hemen oluşturarak 15 gün boyunca tüm özellikleri ücretsiz deneyebilirsin. Bizden söylemesi 🙂

Kolay İK Yönetici Ortak

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Ücretsiz deneyin

Kurulum gerektirmeden kendi demo hesabınızı oluşturun, Kolay İK'yı tanıyın

Ücretsiz Deneyin
Dijital Köprü ayrıcalıkları

QNB Finansbank Dijital Köprü kampanyası ayrıcalıklarını görmek için tıklayın

Bilgi Alın