tr
Lütfen bir dil seçin

Bedelli askerlik için Kolay İK’da izin talebi nasıl oluşturulur?

Emre Doğrubakar

Yeni düzenlemeyle birlikte, bedelli askerlik uygulamasından yararlanacak asker adayları 21 gün boyunca devam edecek zorunlu temel eğitime tabi tutulacakları ve bu eğitim süresince ücretsiz izinli sayılacakları konusu kararlaştırılarak hükme bağlandı.

Öte yandan bedelli askerlik görevini yerine getirmeye hazırlanan binlerce kişi hangi izin türünü, nasıl kullanacaklarını merak ediyor. Bedelli askerlik izin süreciyle ilgili tüm detayları sizler için derledik.

Ücretsiz izin

Kamu ya da özel sektörde çalışırken bedelli askerlik kapsamında 21 gün silah altına alınacak kişiler “ücretsiz izinli” sayılırsa, bu süre içinde ücret ve maaş alamayacaklar.

Bedelli askerlik başvurusu yapan işçiler, kendilerine tebliğ edilen ve bedelli askerlik temel eğitimini yapacakları birliklerine teslim olmaları gereken tarihi içeren belgeyi işverene vererek ücretsiz izin alabilecekler. Bu kişiler döndüklerinde ise işlerine kaldıkları yerden devam edecekler.

Ücretsiz izin alanların primleri kesilecek mi?

Evet, “ücretsiz izinli” sayılanların 21 günlük süre boyunca sosyal güvenlik primleri yatırılmayacak.

Bedelli askerlik döneminde “ücretsiz izinli” sayılanlar, eksik prim günlerini tamamlamak için borçlanma yapabilirler. Borçlanma yapan kişiler, günlük en düşük 21,65 lira prim ödeyecekler. 21 gün için 454.61 lira prim ödemeleri gerekecek. Memurlar ise emeklilik kesintisine esas maaşları üzerinden prim ödeyecekler.

Hemen belirtelim, eksik günlerin primini ödemek için acele etmeye gerek yok. İhtiyaç duyduklarında, emekli oluncaya kadar herhangi bir tarihte borçlanma işlemini yapabilirler. Emekli olmak için prim günü eksiği olmayanların ileride borçlanma yapmasına hiç gerek kalmayabilir.

Ancak, “idari izinli” sayılanlar, hem ücret ve maaşlarını almaya devam edecek, hem de askerlik süresince sosyal güvenlik primleri yatırılacak. Ücret ve sosyal güvenlik primi bakımından hiçbir kayıpları olmayacak.

Kolay İK’da ücretsiz izin nasıl oluşturulur?

  • Sol menüde bulunan “Çalışanlar” sekmesine tıklayınız.
  • Çalışanlar sekmesinden ilgili çalışan üzerine tıklayarak çalışan profiline giriniz.
  • Açılan çalışan profilindeki “İzin” sekmesine tıklayınız.
  • Sağ üst köşedeki “İzin İşlemleri” butonuna tıklayarak listeden “İzin Ekle” seçeneğini seçiniz.
  • Açılan pencereden “Başlangıç Tarihi,” “Bitiş Tarihi” bilgilerini doğru bir şekilde girdikten sonra “İzin Türü” listesinden “Ücretsiz İzin” türünü seçiniz.
  • Kaydet” butonuyla işlemi tamamlayınız.

Dijital Pazarlama Yöneticisi

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Ücretsiz deneyin

Kurulum gerektirmeden kendi demo hesabınızı oluşturun, Kolay İK'yı tanıyın

Ücretsiz Deneyin
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun