Ücretsiz izin formu
Ad,Soyad
E-posta
Şirket Adı
Unvan
Talebiniz alındı. Teşekkürler!
Yıllık izin formu
Ad,Soyad
E-posta
Şirket Adı
Unvan
Talebiniz alındı. Teşekkürler!
Saatlik izin formu
Ad,Soyad
E-posta
Şirket Adı
Unvan
Talebiniz alındı. Teşekkürler!

İzin formunu
ücretsiz indirin

Aradığınız izin türüne uygun formatı seçin, ücretsiz izin formunu Word dosyası halinde hemen indirin.

ÜCRETSİZ İNDİRİN
ücretsiz form

Aradığınız izin türüne uygun formu seçin

Farklı ölçek ve sektörden 2.000 + şirketin tercihi

Farklı ölçek ve sektörden 2.000 + şirketin tercihi

İzin talep etmenin
daha kolay bir yolu var!

Personel Yönetimi yazılımı Kolay İK ile izin süreçlerinizi tek ekran üzerinden zaman ve evrak kaybetmeden kolayca yönetin.

Çalışanlar ister mobilden ister masaüstünden hızlıca izin talep etsin, İK ve yetkili kişiler ise uygulama üzerinden talepleri kolayca onaylasın! Şimdi randevu talebi oluşturarak Kolay İK’yı 15 gün boyunca ücretsiz deneyin, personel yönetimi süreçlerinizi dijitalleştirin.

ÜCRETSİZ DEMO TALEP EDİN
Yetkinlik Değerlendirme

Sıkça Sorulan Sorular

İzin formu ne demek?

İzin formu, bir çalışanın belirli bir süre için işinden izin alma talebini yetkili birime ilettiği ve bu izni yasal olarak belgelemek amacıyla kullanılan bir formdur. İşverenler izin formlarını saklamakla yükümlüdür. İzin türüne, süresine, tarihlerine ve diğer ilgili detaylara göre içerik değişebilir.

İzin formuna ne yazılır?

İzin formunda, çalışanın adı, izin türü (örneğin, yıllık izin, hastalık izni, mazeret izni vb.), izin başlangıç ve bitiş tarihleri, iletişim bilgileri gibi temel bilgiler yer alır. Şirket kurallarına bağlı olarak talep edilen izin için dilekçe, rapor veya başka ek belgeler istenebilir. 

İzin formu nasıl doldurulur?

İzin formu genellikle iş yerinin insan kaynakları veya yönetim birimi tarafından sağlanır. Çalışan, bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmalıdır. İzin talebinin özel bir nedeni varsa, bu sebep ayrıntılı bir şekilde formda belirtilmelidir. 

İzin formunda yer alması gereken bilgiler

İzin formuna yazılacak bilgiler izin türüne göre değişiklik gösterebilir. Ancak iznin türünden bağımsız olarak yer alması gereken temel bilgiler;

  • Adı soyadı
  • TC kimlik numarası
  • Talep edilen izin türü
  • İzin nedeni
  • Talep edilen izin süresi
  • İzin başlangıç ve bitiş tarihi
  • Göreve başlayacağı tarih
  • İzni kullanan personelin imzası
  • Şirket yetkilisi imzası

İzin formunun imzalatılması zorunlu mudur?

Evet. İzne ayrılacak kişi ve izni onaylayan şirket yetkilisinin formda imzalarının bulunması yasal zorunluluktur. 

4857 sayılı Kanunun 56/6. maddesi uyarınca, işverenler, istihdam ettikleri işçilerin izin durumlarını gösteren izin kayıt defteri veya buna denk bir belge tutmakla yükümlüdür. İşçilerin izin durumlarını belgeleme sorumluluğu ve ispat yükü işverene aittir.

Yıllık izin almak için dilekçe yazmalı mıyım?

Yıllık izin talep etmek için iş yerinin politikalarına göre hareket etmenizi öneririz. Birçok durumda, işverenler önceden belirlenmiş bir izin formu kullanımını tercih edebilir. Yasal olarak yıllık izin formunuzu veya dilekçenizi işverene en az 1 ay önceden bildirmeniz gerektiğini unutmayın. 

Ücretli ve ücretsiz izin arasındaki farklar nelerdir?

Ücretli izin: Ücretli izin türleri çalışana yasalar tarafından tanınmış bir haktır. Çalışana bu hak kapsamında aldığı izinler için normal maaş ödenmeye devam eder.

Ücretsiz izin: İşveren ve çalışanların anlaşması ile belirlenen süre içinde, iş sözleşmesinin askıda olduğu bir izin uygulamasıdır. Çalışanın aldığı izin aldığı süre zarfında işveren tarafından maaş ödenmez. 

Kolay İK’nın Performans Değerlendirme modülünü severek kullanıyoruz. Kolay kullanımı ve pratik özelliklerinin yanı sıra sürece başlarken müşteri destek ekibinin doğru yönlendirmeleri sayesinde sisteme hızlıca adapte olduk.

Müge Tuğcu
Penti Kıdemli Çalışan Mutluluğu ve Kurumsal Dönüşüm Müdürü
Sektör: Perakende
Çalışan sayısı: 2.000 +