İKütüphane - İnsan Kaynakları Kütüphanesi

Performans Değerlendirme
Özlük Yönetimi
Bordrolama
3 dakika

2018 asgari ücreti belli oldu

Her yıl sonunda hem işçilerin hem de işverenlerin merakla beklemeye koyulduğu asgari ücret tutarındaki değişiklik sonunda belli oldu. Yine bir çok tartışmayı beraberinde getiren 2018 yılı asgari ücret tutarı ne işçiyi, ne işvereni ne de hükümeti memnun etmiş gibi gözüküyor.

Devamı...

12 dakika

İş sözleşmesi nedir?

Bu yazımızda aşağıdaki soruların cevaplarını arayacağız. Siz de bu konudaki görüşlerinizi altta yer alan yorum kısmından bize iletebilir, tartışmalara katılabilirsiniz.

  • İş sözleşmesi nedir?
  • Nasıl düzenlenir?
  • İş sözleşmesi çeşitleri nelerdir?

Devamı...

5 dakika

İş kanunu hükümleri

Ülkemiz çalışma hayatını düzenleyen bir çok yasa, mevzuat ve yönetmelik mevcuttur. Bu düzenleyici unsurlar arasında elbette en çok karşımıza çıkan, çalışma hayatının en belirgin sınırlarını çizmiş olan 4857 sayılı İş Kanunu’dur. Peki hangi hükümlere uyulmazsa idari para cezası uygulanır?

Devamı...

2 dakika

2017 yılı bordro sabitleri

Bordro hesaplamalarının vazgeçilmezi olan sabit oran ve tutarlar her yıl Ocak ve Temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere iki kez değişmektedir. Bu sabitler arasında asgari ücret, prime esas kazanç; tavan ve taban tutarları, asgari geçim indirimi, çocuk yardımı, aile yardımı, engelli indirimi...

Devamı...

5 dakika

Kamuda performans değerlendirme zorunlu mu?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ekim ayı içerisinde yayınladığı resmi yazıyla içinde bulunduğumuz yeni eğitim döneminde öğretmenlerin performansının değerlendirileceğini duyurdu. Bu duyuru bir çok kamu çalışanı ve kamu sendikası tarafından tepkiyle karşılansa da MEB, bu yazının ardından çalışmalar hız...

Devamı...