İKütüphane - İnsan Kaynakları Kütüphanesi

Performans Değerlendirme
Özlük Yönetimi
Bordrolama
4 dakika

4857 sayılı İş Kanunu fesih konusunu her açıdan ele almış, işçi ve işverenin hangi durumlarda, hangi gerekçelerle iş akdini feshedebileceğini açıkça anlatmıştır.

işçinin haklı nedenle fesih hakkı

Devamı...

6 dakika

Çalışan kişi, iş kazası sonrasında işverene karşı hangi tazminat davalarını açabilir? İş kazası sonra tazminat hakkı ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

iş kazası sonra tazminat davası açma hakkı

Devamı...

4 dakika

Bilindiği gibi sağlık hizmetinden yararlanmak için genel sağlık sigortası primini ödemek şarttır. Kişi gelir testiyle yeterli geliri olmadığını ispatlamışsa ya da özel bir durumu yoksa, yani genel sağlık sigortası priminden muaf değilse sağlık hizmetinden faydalanmak için her ay genel sağlık sigortası primini ödemek zorundandır.

prim borcu olanlar

Devamı...

3 dakika

İşe yeni başlayan bir çalışan için hazırlanması gereken evrak ve yapılması gereken bir dizi işlem vardır. İnsan kaynakları çalışanlarının her seferinde uzun listeler hazırlayarak takip ettiği işe giriş sürecinde belki de en az bilinen, bilinse de çoğu sefer ihmal edilen bir adım var; çalışan kimlik bildirimi.

çalışan kimlik bildirimi

Devamı...

4 dakika

Eşit davranma ilkesi aynı işi yapan işçilere aynı muamelenin yapılmasını gerektirir. Peki nedir bu ilkeler, ihlali durumunda ne yapılmalı? Hepsi bu yazımızda.

işverenin eşit davranma ilkesi

Devamı...