tr
Lütfen bir dil seçin

Yol izni nedir, kaç gündür?

Kolay İK

İşçiler için yıllık izin kullanımında meydana gelen en büyük problemlerden biri, yolda geçen sürenin yıllık izne dahil olmayışıdır. Özellikle şehir ya da yurt dışında tatil yapmak isteyen işçiler için yolda geçen süre, tatil sürelerinin dışında kalmasını isteyecekleri kadar uzun olabilmektedir. İş Kanununda yer alan yol izni hakkı sayesinde işçinin yolda geçen süresi yıllık izinden sayılmak zorunda değildir. Peki yol izni nasıl kullanılır, kaç gün sürer? Yol iznine dair tüm detayları birlikte incelemeye ne dersiniz?

yol izni kaç gündür

Yıllık izinde yol izni nedir?

Yol izni, kanunda geçen ana izin türlerinden biri olmamakla birlikte mevzuatta ve uygulamada yeri olan bir izin çeşididir. Yol izni, yıllık ücretli izin yapan çalışanların izin süresince bulundukları konumun iş yerinden uzak olması durumunda kullanabildikleri sürelerdir. İşçi, bulunduğu yerden uzakta yıllık izin süresini kullanacaksa işverenden yol izni talep edebilir. Böylece yıllık ücretli izin süresini yolda değil, olmayı arzu ettiği yerde geçirebilir.

4857 sayılı İş Kanununun 56. maddesi yol izni hakkında şunu söyler:

“İşçi, yıllık ücretli izin sürelerini iş yerinin bulunduğu konumdan farklı bir yerde geçirecekse bunun ile ilgili olarak işverenden istekte bulunmalıdır. İşçi bu durumu belgelendirebildiği takdirde gidiş ve dönüş süreleri için işverenden yol izni alabilir.”

Yol izni kavramı, yıllık ücretli izin türüne bağlı bir kavram olduğundan, dolaylı bir izin türüdür. Yani işçi yıllık iznini kullanmıyorsa yol izni de kullanamaz. Yol izni, kullanması zorunlu ya da birikebilen bir izin türü değildir.

Yıllık izinde yol izni hakkı nasıl elde edilir?

Bir işçi yıllık ücretli izin hakkını iş yerinin bulunduğu bölgeden uzakta geçirecekse o işçi için gidiş ve dönüş süreleri oldukça uzun olabilir. Bu da, yıllık izin sürelerini kısıtlayacak bir unsurdur. İş Kanunu, işçinin hakkı olan yıllık ücretli izin sürelerini yolda harcamaması için işçiye yol izni hakkı tanır.

Buna göre, bir işçinin yol izni hakkını kullanabilmesi için şunları yerine getirmesi gerekir:

  1. İşçinin iş yerinden uzakta bir yere gidiyor olması
  2. İşçinin işverenden yol izni talebinde bulunması

İşçi, yıllık ücretli izin sürelerini uzakta geçireceğini belgelendirdiği takdirde işveren işçiye yol izni vermek zorundadır.

Yol izni kaç gün sürer?

Yol izni ile ilgili olarak 4857 sayılı İş Kanunu, işçiye bu hakkı tanırken izin süresi ile ilgili de düzenleme yapmıştır. Kanuna göre yol izni, işçinin yıllık iznini kullandığı mesafenin uzak olması halinde gidiş ve dönüş için toplam 4 güne kadar olabilir. İşçinin yıllık ücretli izin sürelerini geçireceği mesafenin uzaklığına göre yol izni 4 günün altında da verilebilir. Bu tamamen işçinin gidiş ve dönüşü hangi sürelerde tamamlayabileceği ile ilgilidir. İş Kanununda belirtilen 4 günlük süre azami yol izni süresidir.

İşçi yıllık iznini tek seferde kullanmak yerine bölerek parçalar halinde kullanmayı tercih etmişse yol izni, her yıllık izni kullanımında tekrar 4 gün olacak şekilde düzenlenmez. 4 gün olarak belirlenen yol izni, yıllık iznin 1 yıl içerisindeki kullanımının toplamını ifade eder. Yani, işçi yıllık izin süresini ikiye bölerek yılın farklı zamanlarında kullanacaksa 4 günlük yol iznini de buna uygun şekilde bölerek kullanmalıdır.

Yol izni ücretli mi?

Yıllık izinde yol izni, işçiler için kafa karışıklığına sebep olabilir. Yol izninin amacı, işçinin yıllık izin süresini yolda kısıtlamamaktır. Bu hak yıllık izin dışında verilir. Bu sebeple, yol izni ücretsiz izin türlerinden biridir. İşçi yol iznini talep etmişse bu izni kullandığı günler için işveren, işçiye herhangi bir ücret ödemesi yapmak zorunda değildir. Yani, yol izni kullanılan günlere dair işçiye ücret ödemesi yapmak ya da yapmamak işverenin inisiyatifindedir.

İş süreçlerinde dijital takibin adresi: Kolay İK

Siz de işletmenize ait personel, performans, vardiya ve ücret değerlendirme gibi pek çok alanı tüm ayrıntıları ile tek noktadan takip etmek istemez misiniz? Kolay İK ile tüm İK süreçleri için bu mümkün. İnsan kaynaklarına dair süreçleri tek yazılım ile dilediğiniz anda ve yerde kontrol edebilmek için hemen tıklayın ve Kolay İK’yı 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

İlginizi çekebilecek diğer konular

İzin Yönetimi El Kitabı
2022 Yıllık Ücretli İzin Süreleri
Yıllık izin nedir? Nasıl kullanılır?

Personel Yönetim Yazılımı

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Dijital Köprü ayrıcalıkları

QNB Finansbank Dijital Köprü Platformu'nun ayrıcalıklarını görmek için tıklayın

Bilgi Alın
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun