tr
Lütfen bir dil seçin

Kolay İK’nın Yenilenen Performans Değerlendirme Uygulaması

Ecem Onar Çepniler

Harika bir haberle karşınızdayım! Geçtiğimiz haftalarda performans değerlendirme uygulamamızda köklü değişiklikler gerçekleştirdik. Kolay İK içerisindeki neredeyse tüm departmanların iş birliği içerisinde çalıştığı uzun soluklu bir projeyi tamamlamanın mutluluğu içerisindeyiz. 🙂

Nasıl Başladı?

Uygulama ile ilgili güncellemelerden bahsetmeden önce bu büyük projeyi nasıl hayata geçirdiğimizi beraber görelim.

Kullanıcı Deneyimi departmanındaki görevim öncesinde bir sene Kullanıcı Memnuniyeti Yöneticisi olarak Kolay İK’da çalıştım ve bu süre boyunca birçok kullanıcının Kolay İK’da performans değerlendirme süreçlerini yönetmelerine yardımcı oldum. Şirketlerin performans değerlendirme süreçlerinin aktivasyonu boyunca uygulamanın geliştirilebilir yanlarını birinci elden gözlemleyebilme fırsatım oldu. Birçok farklı sektörden şirketlere servis veren Kolay İK’da her bir sektörde performans değerlendirme nasıl gerçekleştiriliyor ve hangi değişiklikler ve güncellemeler olsa kullanıcı deneyimi daha iyileşir öğrenme şansım oldu.

Kullanıcılardan Gelen Geri Bildirimler Nasıl Değerlendirildi?

Performans değerlendirme ile ilgili kullanıcıların ihtiyaçlarını kendi gözlemlerimin yanında kullanıcılardan gelen geri bildirimleri de Kullanıcı Memnuniyeti ekibi olarak topladık, kategorilere ayırdık ve ürün ekibine ilettik. 

Ürün ekibimiz, Harvestr aracılığıyla kendilerine iletilen geri bildirimleri yazılım ekibi ile düzenli yaptıkları toplantılarla değerlendirerek senelik ürün planlamasına uygun olacak şekilde önceliklendirdi. 

Daha Çok Veri Toplama 🙂

Sadece bize performans değerlendirme uygulaması ile ilgili geri bildirim veren kullanıcılarımızla sınırlı kalmadık, genel olarak kullanıcılarımızın bir performans değerlendirme uygulamasından beklentileri nelerdir sorusunu cevaplamak için çeşitli kullanıcılarla röportajlar yaptık. Röportajlardan gelen değerli görüşleri de bilgi havuzumuza ekledik. 

Kullanıcı Perspektifinden Bakabilme 

Kullanıcılardan gelen geri bildirimleri topladık; ancak salt istek ve ihtiyaçları duymak onları anlamlandırabilmek için yeterli olmadığından kendimizi kullanıcıların yerine koyarak Kolay İK performans değerlendirme uygulamasını onların gözünden incelemeye başladık. Her birimiz, kendi test hesaplarımızdan birçok farklı tür ve büyüklükte performans değerlendirmeler oluşturduk ve “Nasıl olsa daha iyi olurdu?” sorusuna cevaplar aradık.

Dünyada Performans Değerlendirme Nasıl Yapılıyor?

Performans değerlendirme ile ilgili global trendleri yakından takip ettik ve Kolay İK bu trendlerden doğan ihtiyaçları nasıl karşılayabileceğini araştırdık ve dokümante ettik.

Performans Değerlendirme Uygulamasındaki Yeni Özellikler 

Yukarıda anlatılan her bir adım için özenle çalışarak planladığımız performans değerlendirme güncellemesinin ilk etabını sizlerle paylaşmış bulunmaktayız. Çıkan güncellemeler ile ilgili ayrıntılı açıklamaları sizin için maddelendirdik:

 1. Yayınlanmış Değerlendirmeye Yeni Kişi Ekleyebilme
 • Yayınlamış olduğunuz yetkinlik veya hedef değerlendirmesine yeni değerlendirici / değerlendirilen ekleyebilirsiniz.  
 1. Yayınlanmış Değerlendirmeden Kişi Çıkarabilme
 • Yayınlamış olduğunuz yetkinlik veya hedef değerlendirmesinden değerlendirici / değerlendirilen kişi çıkarabilirsiniz.
 1. Performans Dönem Tarihlerini Güncelleyebilme
 • Yayımlamış olduğunuz değerlendirmedeki yetkinlik, hedef giriş ve hedef sonuç giriş tarihlerini geçmiş veya gelecek bir tarih ile değiştirerek güncelleyebilirsiniz. 
 • Tarihlerde yapacağınız değişiklik ile performans dönemlerini dilediğiniz zaman dilimi için tekrar aktif hale getirebilir ve yeni katılımcıları süreçlere dahil edebilirsiniz. 
 1. İyileştirilmiş Değerlendirme Ayarları Ekranı
 • Yeni değerlendirme ayarlarını oluşturduğunuz ekrandaki benzer işlemler aynı sekme altında gruplandırılarak daha kolay bir deneyim oluşturma amaçlandı. 
 • Artık;
  • Genel sekmesinde değerlendirmenizin adına ve yetkinlik veya hedef ağırlıklarına karar verebilir
  • Süreç sekmesinde performans değerlendirme dönemi, yetkinlik, hedef giriş ve hedef sonuç giriş tarih dönemlerini belirleyebilirsiniz.
  • Yetkinlik sekmesinde değerlendirmenin kaç puan üzerinden yapılacağını, hangi değerlendirici türlerinin değerlendirmeye dahil olacağını (değerlendirme derecesini belirleme), değerlendirme sonrası alınan raporda katılımcılarının adlarının nasıl gözükeceğini belirleyebilirsiniz.
  • Sorular sekmesinde yetkinlik sorularınızı oluşturabilir, oluşturduğunuz yetkinlik sorularını şablon olarak kaydedebilir, önceden oluşturduğunuz yetkinlik şablonlarını aktarabilirsiniz.
  • Hedef sekmesinde hedef giriş ve hedef sonuç girişlerinin çalışanlar ya da yöneticiler tarafından yapılacağı kararını verebilirsiniz.
  • Katılımcılar sekmesinde değerlendirmeye dahil olan çalışanları ekleyebilirsiniz. 

Performans Değerlendirme uygulamamız ile ilgili sorularınız için uygulama içerisinden Desteğe Bağlan butonuna tıklayarak Destek ekibine sorularınızı iletebilir ya da Yardım Merkezi alanından sorulara kendiniz hızlıca cevap bulabilirsiniz. 

Bitti Mi?

Tabii ki hayır. 🙂 Kullanıcılarımızın istek ve ihtiyaçlarını dinlemeye ve performans değerlendirme ürünümüzü geliştirmeye var gücümüzle devam edeceğiz! Beklemede kalın. 🙂

Siz de performans değerlendirme süreçlerinizi Kolay İK üzerinden nasıl gerçekleştirebileceğinizi görmek isterseniz buraya tıklayarak Kolay İK’yı 15 gün boyunca ücretsiz deneyin.

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Dijital Köprü ayrıcalıkları

QNB Finansbank Dijital Köprü Platformu'nun ayrıcalıklarını görmek için tıklayın

Bilgi Alın
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun