tr
Lütfen bir dil seçin

Askerlik borçlanması nedir? Nasıl yapılır?

Fahri Taşdemir

Ülkemizde erkeklerin askere gitme gibi bir zorunluluğu bulunuyor ve askerlik süresinde sigortalı olarak çalışmak mümkün olmuyor. Bu nedenle askerlik süresinde borçlanma yapılabiliyor.

Askerlik borçlanması nedir?

Askerlik borçlanması, erkek sigortalının askerlik görevi ya da yedek subay okulundaki eğitimi sebebiyle geçirdiği sürelere ait prim ödemesini yaparak geriye dönük prim ya da gün sayısını telafi etmesidir. Askerlik borçlanması ile erkek sigortalı geçmişe dönük olarak prim gün sayısını artırabilir ya da sigorta başlangıç tarihini geriye çekebilir.

Askerlik borçlanması için nasıl başvuru yapılır?

Askerlik borçlanmasının hesaplanması ve ödemesinin yapılması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na kişinin yazılı olarak başvurması yeterlidir. Yapılan başvuruda günlük ne kadarlık bir ödeme yapmanın tercih edildiği de belirtilmelidir.

Askerlik borçlanması için süre nasıl hesaplanır?

Askerlik borçlanması iki farklı halden dolayı yapılabileceği için süre hesabı da farklılık göstermektedir. Askerlik görevini er olarak yapan sigortalının borçlanma süresi için askerlik görev süresi baz alınır. Askerliğini yedek subay olarak yapmış erkek sigortalılar için ise borçlanma süresi hesabı farklı şekilde yapılır.

Bir örnek ile açıklayacak olursak;

Askerlik hizmetinin başladığı tarih 1.2.2015 Yedek subay okulu eğitim başlangıç tarihi 15.2.2015 Asteğmenlik başlangıç tarihi 1.5.2015 Terhis tarihi 1.2.2016

Buna göre sigortalının askerlik borçlanması yapabileceği dönem, yedek subay okulu eğitim başlangıç tarihi ile asteğmenlik başlangıç tarihi arasında kalan süreye tekabül eden dönemdir. Yani sigortalı 15.2.2015 ile 1.5.2015 tarihleri arasındaki dönem için başvuru yapabilir, diğer süreler için borçlanması söz konusu değildir.

Askerlik borçlanması için ödenecek tutar nasıl hesaplanır?

Askerlik borçlanması için ödenecek tutarın hesabı kurum tarafından belirlenen alt ve üst limit arasında, sigortalının seçeceği tutar üzerinden hesaplanır. Güncel SGK taban ve tavan ücretinin (sigorta primine esas aylık kazancın alt ve üst sınırının) günlük tutarının %32’si baz alınarak borçlanmanın yapılacağı gün üzerinden hesaplanır. 2018 yılına göre bir örnek verecek olursak sigortalı erkek, askerlik borçlanması için asgari ücretin brüt tutarı üzerinden;

2029,50 TL / 30 = 67,65 TL (Sigorta primine esas günlük kazancın alt sınırı) 67,65 TL x 0.32 = 21,65 TL (Günlük ödenecek tutar)

ile, sigorta primine esas aylık kazancın üst sınır tutarı üzerinden;

15.221,40 / 30 = 507,38 TL (Sigorta primine esas günlük kazancın üst sınırı) 507,38 x 0.32 = 162,36 TL (Günlük ödenecek tutar)

arasında bir tutar belirleyerek ödemesini buna göre yapabilecektir.

Yapılan başvuru sonucunda kurum tarafından hesaplanan tutar sigortalıya tebliğ edildikten sonra takip eden 30 gün içinde borcun ödenmesi gerekir. Borcun belirtilen süre içinde ödenmemesi halinde kalan tutar için yeniden başvuru yapılması gerekecektir.

Askerlik borçlanması için merak edilen konulardan biri de askerlik borçlanmasının sigorta başlangıç tarihini geriye çekip çekmeyeceğidir. Bu sorunun sabit bir cevabı yoktur. Şayet erkek sigortalının sigorta başlangıç tarihi askerlik hizmetinin başladığı tarihten önceyse yapılacak olan askerlik borçlanması sigorta başlangıç tarihini geriye çekmez. Bununla birlikte sigortalı, askerlik görevinden önce sigortalı olarak hiç bir işte çalışmamışsa yapacağı askerlik borçlanması ile sigorta başlangıç tarihi askerlik borçlanması için hesaplanan gün sayısı kadar geriye dönük olarak güncellenecektir. Yani sigorta başlangıç tarihi 1.12.2016 olan bir sigortalı 1.2.2016 tarihinde başlayan 180 günlük askerlik görevi süresi için borçlanma yaptığında sigorta başlangıç tarihi 1.2.2016 değil, 1.6.2016 olarak güncellenecektir.


Kaynakça:

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Ücretsiz deneyin

Kurulum gerektirmeden kendi demo hesabınızı oluşturun, Kolay İK'yı tanıyın

Ücretsiz Deneyin
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun