tr
Lütfen bir dil seçin

Yemek kartı zorunluluğu kaldırılıyor

Gizem Küçükcan

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yemek kartı zorunluluğunun kaldırılacağına dair bazı açıklamalarda bulundu. Konuşmasının devamında çalışanlara elektrik ve doğal gaz ödemelerinde birtakım iyileştirmeler yapılacağını da ekledi. Öyleyse, gelecek yeni düzenlemeler çalışanları ve işverenleri nasıl etkileyecek? Detaylar yazımızda.

Yemek kartı zorunluluğu kaldırıldı mı?

Yemek kartı zorunluluğunun kalkması ne ifade ediyor? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemek kartı zorunluluğunun kaldırılacağını ve nakit yemek bedeli tutarlarının vergi istisnası kapsamına alınacağını açıkladı. Yemek bedeli vergi istisnasının 34 liradan 51 liraya çıkarılmasının ardından, çalışanlara nakden ödenen yemek bedeli tutarları da vergi istisnası kapsamına girecek.

Neler olacak?

Yemek kartı uygulaması, vergi avantajı sağlaması nedeniyle tercih ediliyordu. Ancak seçilen bu yöntem, komisyon uygulaması yaratması nedeniyle son zamanlarda fikir ayrılıkları yaratmıştı. Yapılan açıklama sonrası, şirketler yemek ücretlerini yine restoran kartlarıyla ödemeye devam ettirecek. Komisyon uygulamasından rahatsız olan şirketler ise, bu ücreti çalışanın maaşına ilave ederek ödeyebilecek. Böylelikle yemek kartlarına giden komisyon masrafı ortadan kalkacak; işverenlerin maliyetleri azalırken çalışanlar fazla zamlarla karşılaşmayacak.

Yemek kartı uygulamasını kullanmak istemeyen şirketler ne yapacak?

Yemek kartı zorunluluğunun kalkmasıyla aracı yemek kartı uygulamalarını kullanmak istemeyenler ise yemek ücretlerini çalışan maaşlarına ilave edecek. Maaşa ilave edilen yemek ücretlerine ise vergi istisnası uygulanacak. Böylelikle şirketler, çalışanlarına verecekleri nakit yemek ücretlerini rahatlıkla arttırabilecek. 

Elektrik ve doğal gaz ödemelerinde değişiklik yaşanacak mı?

Erdoğan yemek ücretlerinde yapılan düzenlemelerinden bahsettikten sonra elektrik ve doğal gaz ödemeleriyle ilgili de açıklamalarda bulundu. Açıklamaya göre, işverenlerin çalışanlara elektrik, doğalgaz ve ısınma desteklerinin 1.000 liralık payı gelir vergisinden ve sigorta prim kesintisinden muaf tutulacak.

Kaynakça:

https://www.aa.com.tr/tr/gundem/cumhurbaskani-erdogandan-isverenlere-ve-calisanlara-destek-mujdesi/2694238

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

2022 Yol ve Yemek İstisna Tutarları
2022 Asgari Ücret ve Yaşanan Değişimler
Gelir Vergisi Dilimleri 2022 – Vergi Oranları
2022 Asgari Ücretin İşverene Maliyeti
2022 Gelir Vergisi Matrahı Hesaplama

Content Specialist

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Dijital Köprü ayrıcalıkları

QNB Finansbank Dijital Köprü Platformu'nun ayrıcalıklarını görmek için tıklayın

Bilgi Alın
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun