tr
Lütfen bir dil seçin

Otomatik Katılım BES kapımıza geldi!

Tunca Üçer

1 Temmuz 2018’de bizim de dahil olduğumuz 10 – 50 çalışanlı şirketler için zorunlu Otomatik Katılım Bireysel Emeklilik Sistemi başlıyor.

Hem Kolay İK Otomatik Katılım BES uygulaması için hazırlarken hem de kendimiz için yaptığımız araştırmanın sonuçlarını sizin için paylaşıyoruz.

1. Otomatik Katılım BES’e dahil miyim?

Eğer 10’dan fazla çalışanınız varsa; dahilsiniz. 10 – 50 çalışanlı şirketler 1 Temmuz 2018 itibari ile zorunlu olarak sisteme dahil oldular.

2. Tüm çalışanlar dahil olacak mı?

Evet. Tüm çalışanlarınız sisteme dahil olacak.

3. Sistemden çıkmak mümkün mü?

Çalışanlar istedikleri takdirde tek tek sistemden çıkabilirler. Fakat çalışan, OKS’ye dahil edildiği bildirimini şirketten aldığı tarihten itibaren 2 ay içinde sistemden cayma talebinde bulunabilir. OKS’ye katılan bir çalışan, cayma süresinden sonra da sistemden istedikleri zaman ayrılabilir.

4. Çalışan iş değiştirirse ne oluyor?

Çalışanın bireysel emeklilik hesabında birikimi varsa, ödenen devlet katkısı yeni işyerindeki emeklilik planına aktarılır. Çalışanın sistemde kazandığı emekliliğe esas süresi ve devlet katkısı ile hak ettiği esas süresi yeni işyerindeki planda korunur.

Yeni işyerinde çalışanlara sunulan bir emeklilik planı yoksa, önceki işyerinde dâhil olduğu emeklilik planı kapsamında en az ilgili takvim yılının ilk altı ayında uygulanacak asgari brüt ücretin yüzde üçü oranında katkı payı ödemeye devam edebilir.

Yeni işyerinin kapsama alınması halinde çalışan, işvereni tarafından yeni işyeri kapsamındaki emeklilik planına dâhil edilir.

İş değiştiren çalışanın yeni işyerinde çalışanlara sunulan bir emeklilik planı yoksa ve çalışan katkı payı ödemeye devam etmeyi istemiyorsa, ilgili emeklilik sözleşmesinden ayrılma işlemi gerçekleştirilir.

5. Zaten Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olanlar da OKS’ye katılıyor mu?

Evet, OKS’ye dahil olma şartı taşıyan tüm çalışanlar sisteme dahil olur.

6. Çalışan sayımız 10’un altına düşerse ne olacak?

Sistemde kalmaya devam edersiniz, Otomatik Katılım BES’e dahil olmuş bir şirket faaliyetine aynı şekilde devam eder.

7. Çalışan sayımız önümüzdeki günlerde 10’un üstüne çıkarsa ne olacak?

Eğer 1 Temmuz 2018 itibari ile çalışan sayınız 10’un altında ise 1 Ocak 2019’a kadarki çalışan sayısı artışları sizi etkilemez. 01.01.2019’da ise 5-9 çalışan arasında iseniz sisteme dahil olursunuz.

8. Tüm bu işler nasıl yönetilecek?

Sisteme dahil olan şirketler, giren ve çıkan çalışanlar, değişen katılım oranları ve bu konuda gelen yüzlerce soru… İşler epey karışık ve zor gözüküyor değil mi? Bırakın, biz sizin için kolaylaştıralım.

Otomatik Katılım BES’i Kolay İK ile yönetmek çok kolay, güvenli ve rahat. Kolay İK’da bütün çalışma arkadaşlarınız kendi hesaplarından otomatik katılım süreçlerini yönetirler, size de hiç operasyon kalmaz. Dilerseniz BES’e NN Hayat ve Emeklilik ile geçersiniz, biz de size 1 yıl ücretsiz Kolay İK ve bordro yazılımı hediye ederiz.

Kampanya hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

9. Başka şirketlerle anlaşmam varsa ne olacak?

Hiç sorun değil. Kolay İK’da Anadolu Hayat Emeklilik ve NN Hayat ve Emeklilik entegrasyonlarından yararlanabilir bunların yanı sıra diğer tüm emeklilik şirketlerinden Otomatik Katılım BES işlemlerini takip edebilirsiniz.

Daha fazla soruyu ve cevabını daha önce hazırladığımız “20 Soruda BES Otomatik Katılım Sistemi” içeriğinde bulabilirsiniz.

Kolay İK Yönetici Ortak

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Ücretsiz deneyin

Kurulum gerektirmeden kendi demo hesabınızı oluşturun, Kolay İK'yı tanıyın

Ücretsiz Deneyin
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun